23.9.2023 | Svátek má Berta


NATO: 468. den invaze

6.6.2023

04//06/2023

Ukrajina: Pokračovaly útoky vzdušných sil agresora (54),14 z nich bylo raketových. Přitom vypálil 51krát z vícenásobných odpalovacích systémů. Údery se přiblížily Kyjevu, ale opět se podařilo všechny eliminovat. V poslední době začali útočníci více využívat balistické rakety. Od podzimu tyto zbrojní systémy nepoužívali, protože pro ně bylo obrovským překvapením zjištění, že účinnost balistických raket je proti moderním protiletadlovým systémům téměř nulová. Ukrajinské ozbrojené síly dále začaly s odminováním svých území. Z okupovaných měst Berďansk a Melitopolu jsou hlášené početné výbuchy (minimálně 8/5). Situace v Záporožské jaderné elektrárně je i nadále kvůli značné zranitelnosti potenciálně velmi nebezpečná. V sektoru Bachmut pokračují boje, i když s mnohem menší intenzitou než dosud, protože jednotky žoldnéřů z Wagner Group dokončují stahování. Ruské okupační úřady oznámily, že regionální volby na okupovaných územích proběhnou 10. září.

Rusko: Ve Smolenské oblasti došlo ke 2 útokům bezpilotních letounů na palivová a energetická zařízení. Státní duma odmítla návrh zákona, který by uděloval výjimky z mobilizace kandidátům a doktorům věd. Představitel opozice Boris Naděždin vystoupil na ruském kanálu NTV a vyzval k zvolení nového prezidenta v roce 2024, aby se obnovily normální vztahy s Evropou. Naděždin byl hlasitým kritikem války na Ukrajině od zahájení invaze, ale toto je velmi pravděpodobně první výzva ke změně v Kremlu v ruské televizi od začátku jejího vysílání. Podle vedení Wagner Group mohou jejich žoldnéřské jednotky začít operovat v Bělgorodské oblasti, tj. na území Ruské federace, a to i bez souhlasu velení armády. V této pohraniční oblasti s Ukrajinou roste napětí. Více než 4000 lidí bylo po ostřelování okresního města Šebekino evakuováno. Protikremelští partyzáni (LSR a RDS) dokonce zajali ruské vojáky a vyzvali gubernátora, aby si je vyzvednul.

Polsko: Pozemního útoku v ruské Bělgorodské oblasti u hranic s Ukrajinou se spolu s ruskými protikremelskými partyzány zúčastnili také dobrovolníci z Polska. Nově se k účasti na operaci přihlásil Polský dobrovolnický sbor (PKO), jehož vznik byl oznámen letos v únoru.

Maďarsko: Vláda prezentovala na svém webu mapu Ukrajiny bez Krymu. Následně byla z internetu stažena a ještě ten den zveřejněna mapa již opravená.

03//06/2023

Ukrajina: Jsme připraveni vést protiofenzivu. (Zelenskyj)

02//06/2023

Ukrajina: Agresor pokračuje 6. den v náletech na Kyjev. Protivzdušná obrana sestřelila za poslední noc 33 letících cílů: 15 střel s plochou dráhou letu a 18 dronů Šáhid. To dokumentuje mizivou efektivitu, resp. těžké ztráty útočníka, který jen 1. června vedl na Kyjev dalších 12 raketových útoků pomocí 10 balistických řízených střel Iskander a 2 protiletadlových řízených raket S-300. Kromě toho podnikly ruské vzdušné síly 46 náletů a 107 bombových útoků na pozice ukrajinských jednotek a na různé osady. Nepřítel nadále soustředí své hlavní úsilí na pokusy o plné obsazení Luhanské a Doněcké oblasti, kde ukrajinské obranné síly odrazily 25 útoků.

Rusko: Bilance vzdušných útoků ruského letectva za květen: 90 % raket bylo sestřeleno, bez efektu tak vzrostly astronomické náklady o dalších 1,7 miliardy dolarů. Od počátku invaze ztratila armáda útočníka až 250 000 vojáků (KIA & WIA). Z toho jen boje ve městě Bachmut a okolí si na straně agresora vyžádaly cca 60 000 obětí. Do příhraniční Bělgorodské oblasti vtrhli opět protirežimní partyzáni. Podle Kremlu to nemá žádný dopad na válku s Ukrajinou. Armáda však byla nucená v zóně nově rozmístit vojenskou palebnou sílu a nyní čelí dilematu, zda posílit obranu v pohraničních oblastech nebo posílit své linie na Ukrajině (MO).

USA: Rusko tvrdí, že má 2. nejsilnější armádu na světě. Nyní ale mnozí považují ruskou armádu za 2. nejsilnější na Ukrajině (MZV Blinken). Otázkou není, jestli Rusko na Ukrajině prohraje. Otázkou je – kdy? (J. Sweet, ex-velitel vojenského zpravodajství Aliance v Evropě).

01//06/2023

Ukrajina: Během května podniknul ruský agresor 20 nočních útoků s pomocí dronů a řízených střel. Při vzdušném úderu na Oděsu došlo k poškození ukrajinské výsadkové lodi Jurij Olefirenko, na které následně vypuknul požár. Podle velení nepřítele to bylo poslední funkční válečné plavidlo Kyjeva. Ale ukrajinské námořnictvo disponuje ještě minonoskou Balta. Kromě toho má více než 10 bojových kutrů a různá pomocná plavidla. Velitel ukrajinského námořnictva O. Nejižpapa v této souvislosti uvedl, že obránci zničili od začátku konfliktu už 18 ruských válečných lodí. Pokračuje snaha ruských útočných sil plně se zmocnit Luhanské a Doněcké oblasti. Nejtěžší boje jsou hlášené kolem obcí Krasnohorivka, Jasynuvata a u Avdijivky. Obránci tam odrazili 22 ruských útoků na své pozice za poslední den.

Rusko: Nový pozemní útok na ruském území provedli protikremelští partyzáni. Výpad u města Šebekino v Bělgorodské oblasti podnikly opět jednotky Ruského dobrovolnického sboru (RDK) a Legie Svoboda Rusku. Obě partyzánská uskupení zaútočila v regionu u hranic s Ukrajinou už minulý týden. Tentokrát se bojovalo na předměstí Šebekina. Ke střelbě došlo v okolí silnice do obcí Novaja Tavolžanka a Titovka, které se nacházejí bezprostředně u ukrajinských hranic. V samotném Bělgorodu došlo k výbuchu po pádu dronu na vozovku. Vedení žoldnéřské Wagner Group navrhuje vyhlásit v Rusku všeobecnou mobilizaci. S tím, že 200.000 vojáků stačí jen na dobytí Donbasu a k dobytí Kyjeva je třeba zmobilizovat dva miliony Rusů.

Moldavsko: Na summitu Evropského politického společenství (EPC) v Bulboace představil ukrajinský prezident V. Zelenskyj 3 body nutné k vítězství nad ruskou agresí: a) zajistit úplnou ochranu před ruským terorem především na zemi i ve vzduchu; b) Jasně odhalovat všechny projevy ruské agrese nejen na Ukrajině, včetně např. více než 30 let trvající přítomnosti ruských vojáků v Podněstří (mezinárodně uznávaná součást Moldavska); c) zahájit rozhovory o přijetí Ukrajiny do NATO a EU.

NATO: Ukrajina vstoupí do Aliance bez ohledu na Rusko. Všichni Spojenci s tím souhlasí a shodují se, že taková agrese už se nesmí opakovat. Do přístupových rozhovorů nemůže Rusko mluvit. (GenSec Stoltenberg).

Německo: Dveře zájemcům o vstup do NATO jsou otevřené, ať jde o Švédsko nebo Ukrajinu. Nelze ale jednat o přijetí země, která je ve válce (MZV Baerbocková).

31/05/2023

Ukrajina: Ozbrojené síly napadené země přebírají iniciativu. Formují tak nejen aktuální situaci tj. utváří bojiště. Zároveň ale také překračují linie, které agresor označuje za červené, tj. nepřekročitelné.

Rusko: Od začátku května ztrácí agresor stále více v konfliktu iniciativu. Víceméně jenom reaguje na akce ukrajinských ozbrojených sil, než aby aktivně postupoval k dosažení svých vlastních válečných cílů. Vedle toho se pokouší vytvořit a přemístit svoje záložní síly. Až dosud místo toho vysílal jednotky, aby zaplnily mezery v přední linii kolem Bachmutu. Navíc došlo k překvapivému útoku vzdušných sil na Moskvu. Ze vzdálenosti cca 60-80 km bylo odpáleno

25 až 32 bezpilotních letounů. Drony zaútočily také na ropnou rafinérii v Krasnodarské oblasti.

UK/Německo: Vlády obou zemí považují ukrajinské útoky na ruské území za legitimní podle mezinárodního práva.

Francie: Válka na Ukrajině ještě zdaleka neskončila. Ale dobýt Ukrajinu se Rusku nepodaří. A Moskva nesmí být tím, kdo by diktoval mírové uspořádání (Macron – GlobSec).

EU: Vyhlídky na vývoj válečného konfliktu během léta nejsou optimistické. Dá se předpokládat nová vojenskou ofenzíva ze strany Ruska, které nezasedne k jednacímu stolu, aniž by se nejprve pokusilo vyhrát (Borell).

OSN Srovnávání útoku dronů na Moskvu s neustálým ostřelováním Kyjeva a dalších ukrajinských měst je opravdu nevhodné.

MAAE: Situace v Záporožské jaderné elektrárně je extrémně křehká a nebezpečná.