28.11.2021 | Svátek má René


MÉDIA: BBC si ublížila sama

20.2.2020

Na serveru Aktuálně jsem si právě přečetl poučný článek, který rozebírá představy Borise Johnsona o zrušení koncesionářských poplatků pro BBC. To by si prý mohlo vynutit zrušení desítek rozhlasových stanic a některých ze současných deseti celostátních televizních kanálů BBC a redukci webových stránek.

Nevím, jak to vidíte vy, ale BBC musí přece mít cosi jako strategické oddělení. Tam by měli sedět lidé, kteří umí rozeznávat a poměřovat rizika, která BBC ohrožují, a navrhovat způsoby, jak s nimi zacházet ku prospěchu vysílací stanice.

Neumím si představit, že by se mezi tolika inteligentními lidmi, kteří prý pro BBC pracují, nenašel nikdo, koho by včas nenapadlo, že Johnson možná (a docela pravděpodobně) vyhraje volby. A že by hned po této myšlence nepřišla druhá a mnohem důležitější, která by zněla asi takto: Dokážeme naší propagandou zabránit jeho vítězství? A když to tak nevypadá, neměli bychom proti němu agitovat méně agresivně, protože by si to po vyhraných volbách s námi mohl chtít vyřídit?

Ano, není jisté, co všechno britská vláda ohledně poplatků nakonec udělá. Pravděpodobné se mi ale zdá minimálně to, že neplatiči příspěvků již nebudou kriminalizováni. To by byla těžká rána, ale možné je i to, že Johnson poplatky sníží, nebo dokonce zruší. Pak by BBC (a její spolupracovníci by tohle měli vědět nejlépe) sestoupila na různé úrovně bezvýznamnosti.

Zdá se mi, že v BBC nikdo takhle strategicky neuvažoval. Co z toho plyne? Buď je to doklad intelektuální nedostatečnosti, anebo neuveřitelně arogantní představy o vlastní důležitosti a nedotknutelnosti. Ať už je pravda jedno nebo druhé, tak je to vždycky důkaz toho, že se v celé BBC nenajde dost analytické kompentence, aby to oprávnilo nárok vysílače na exkluzivní pozici v centru komunikace politiků s národem a na to určovat, co si mají myslet občaně a co mají dělat politici.

Asi je něco na tom, co kdysi řekl americký expert na média Dan Gainor: “No one hurts journalism more than journalists.” Nikdo neuškodí žurnalismu více než žurnalisté.

Převzato z blogu se svolením autora

Autor je nezávislý analytik, poradce a koučAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.