Neviditelný pes
První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996KYPR: Tak už víme, co nás čeká
Tak už víme, co nás (všechny v EU) čeká. Tlak Evropské unie, aby byli vlastnící účtu kyperských bank zpětně zdaněni (oloupeni?) o cca 10 % vložených peněz, je jasný signál o tom, co se bude dít v budoucnosti.
Řeči o tom, že bankovní vklady jsou do jisté výše chráněny proti bankrotu bank (předpis EU), platí jen v omezené míře. Přesněji řečeno, do té doby, pokud situace nevyžaduje změnu pravidel, tzv. výjimku. Ta se však, dle ujištění odpovědných míst, nebude opakovat (ovšem, s možností případné další výjimky, která by byla opravdu, ale opravdu nutná)
Když jsem ujišťován o garanci za uspořené peníze, vždycky si v duchu kladu otázku, kdo za to ručí. Je to Česká národní banka, vláda ČR, ministr financí nebo samotná EU? Dovedu si představit, že v případě bankrotu jedné z bank by někdo (ČNB, stát, prostě ručitel, ať je to kdokoliv) dokázal ztrátu uhradit. Ale co když i v těch, zdánlivě bezpečných zdrojích, nebudou peníze? Nastoupí jako zachránce EU nebo, v nejlepším případě, řekne něco jako "dobrá, dáme vám polovinu, zbytek si vymažte z úspor". A kde se na to v tom případě ty peníze vezmou, pokud i tahounům ekonomiky EU dojdou síly?
Kyperská krize se zdá vzhledem k velikosti země a hospodářskému významu v rámci EU téměř zanedbatelná. Je to nicméně modelový příklad toho, čeho se máme (my všichni v EU) obávat.
Tato situace je navíc modelová i v jiném smyslu. Dle publikovaných informací byla privilegovaná vrstva občanů Kypru (je možné použít i ruský termín z minulých let "věrchuška") předem informována o chystaných opatřeních a zavčas si své úspory převedla do zahraničí.
Celá situace mi výrazně připomíná měnovou reformu v ČSR v padesátých létech, kdy, mimo privilegovanou a dopředu informovanou část vládnoucí špičky, přišla většina lidi o naspořené peníze.
A pak že se historie neopakuje. Je jenom překvapivé, v jaké podobě.

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nejsem přesvědčen, že je tato vláda schopna udělat razantní a seriózní rozhodnutí, říká bývalý šéf Škody
Itálie zablokovala export vakcíny AstraZeneca do Austrálie. Jako první stát využila nová pravidla EU

Babiš s rozvolněním ani po třech týdnech nepočítá. Další plány nesdělil, prý nechce dávat nějaké predikce

Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.
