29.11.2021 | Svátek má Zina


KAUZA NAAMA: Něco se připravuje

21.1.2020

S blížící se návštěvou Vladimira Putina v Izraeli akceleruje dění kolem v Rusku uvězněné Izraelky Naamy Issacharové. Pozornost je soustředěna na to, kdy udělí ruský prezident Naamě milost.

Asi by bylo správné dodat: pokud milost udělí. Ale o tom panují čím dál menší pochybnosti.

Některá média v Izraeli upozorňují, že asi nedojde ke scénáři, který by si mnozí přáli (včetně autora tohoto textu) a jehož realizací by Putin získal pověst skutečně velkorysého borce, což by se i českým rusofilům mohlo zamlouvat, dokonce i pro toho, pro koho je Naama bezvýznamná „smažka“ - nejnovější výraz v internetových diskusích -, která si trest sedm a půl roku za 9,6 gramu konopí (marihuany?) nalezeného v již v odbaveném zavazadle při přestupu v Moskvě během návratu z Indie do Izraele zaslouží a ať si ho tedy odsedí.

Tím scénářem je, a zkusme si to představit, společný přílet Putina a Naamy v ruském vládním letadle na Ben Gurionovo letiště, přičemž ruský prezident by předtím omilostněnou Naamu předal svým hostitelům se slovy: Tady máte tu vaši hříšnici, přivážím vám ji domů jako gesto dobré vůle. A příště ať přes Rusko žádné konopí v batohu nevozí.

Dostupné zprávy ale naznačují, že takto Putin do dějin nejspíš nevejde. Naopak je více pravděpodobné, že teprve v Izraeli při rozhovorech s nejvyšším představiteli oznámí svůj záměr, kdy Naamě udělí milost.

Servery také píší o tom, že Izrael bude muset udělat na oplátku nějaký vstřícný krok. Možností je víc, spekulovat o nich nemá smysl. Podstatné je, aby Naama byla co nejdříve doma a všem, komu na jejím osudu záleží, aby spadl kámen ze srdce.

Další zprávy se týkají blízké rodiny Naamy. Její matka Yaffa se vrátila v neděli (19/1) z Moskvy, ačkoli dříve měla říci, že v Rusku bude tak dlouho, dokud Naama nebude propuštěna. I toto je signál stojící za zaznamenání. Portál Arutz sheva citoval slova paní Yaffy, která byla vysílána televizním Kanálem 12:

Přiletěla jsem proto, že toto je okamžik pravdy. Tento týden budu vědět, kdy bude Naama propuštěna.

Je v tom hodně optimismu.

Ještě předtím izraelské úřady doporučily rodině Issacharové, aby se „držela při zdi“, pokud jde o vyjadřování v médiích, neboť v této delikátní záležitosti, kdy je očekáváno Putinovo vstřícné gesto, se Izrael obává jakéhokoli chybného kroku.

Na pravidelném zasedání izraelského kabinetu v neděli (19/1) ráno premiér Netanjahu řekl, že během návštěvy prezidenta Putina v Izraeli „uslyšíme o Naamě Issacharové samé dobré zprávy“.

Držme tedy Naamě palce.

Stejskal.estranky.czAdvantage Consulting, s.r.o.
SALES MANAGER (40-50.000 CZK)

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.