28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


IZRAEL: Užiteční idioti „prolamují mlčení“

18.5.2015

Zpráva izraelské NGO o „zločinech“ vojáků v pásmu Gazy je nevěrohodná

V těchto dnech v Izraeli vyšla skoro 240stránková zpráva tamější nevládní skupiny s atraktivním názvem Breaking the Silence („Prolamujeme mlčení“), která už několik let shromažďuje výpovědi izraelských vojáků o omylech, přestupcích či dokonce zločinech údajně páchaných armádou na palestinských civilistech. Nejnovější zpráva uvádí několik desítek „svědectví“ vojáků, kteří bojovali v loňské operaci proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás v pásmu Gazy a poukazují na údajné chyby až zločiny vůči palestinským civilistům. Po zprávě okamžitě skočila zahraniční média tradičně kritizující Izrael (např. Guardian, CNN, BBC a další) jako po „důkazu“, že armáda v Gaze bezohledně vraždila civilisty. Nezaujatí novináři se jí nezabývali, protože si nejprve ověřili, o co jde.

Prvním varovným zvonečkem mělo být, že tato extrémně levicová skupina je financována ze zahraničí – mezi dárci jsou země, které nejsou Izraeli příznivě nakloněny, jako Švédsko, Dánsko či Norsko, a nevládní organizace jako britský Oxfam, které jej slepě nenávidí. Nezávislá izraelská skupina NGO Monitor dokonce zjistila, že někteří dárci podmínili svůj grant určitým počtem „negativních výpovědí“. Nabízí se tak otázka, k čemu má zpráva sloužit – ke zlepšení protiteroristických operací a snížení lidských ztrát, nebo k očerňování Izraele? Pravděpodobnější je druhá možnost, neboť zpráva vyšla v angličtině, a nikoli hebrejštině. Zásadním problémem skupiny Breaking the Silence je pak skutečnost, že údajná „svědectví“ jsou anonymní. Nelze tedy ověřit, zda jejich autor skutečně bojoval tam, kde tvrdí, anebo zda si jen nevyřizuje účty či nedává průchod hněvu za to, že musel být někde, kde nechtěl.

V Gaze loni bojovaly desetitisíce vojáků, ale kritických „svědectví“ je pouze 60. Vyvolala bouřlivou reakci neanonymních vojáků, kteří se operace zúčastnili. Ti některé konkrétní výpovědi rozhořčeně popřeli, a dokonce nařkli anonymy z nestoudného lhaní, protože u popisovaných událostí byli osobně. Začátkem dubna byl z křivého svědectví obviněn i poslanec Oren Chazan. V rozhovoru pro televizi to přiznal a prohlásil, že skupina Breaking the Silence pracuje s „mnoha smyšlenými výpověďmi“.

Naopak je známo a doloženo svědectvími mnoha nezávislých pozorovatelů, že Hamás používal palestinské civilisty jako lidské štíty a skladoval zbraně ve školách, nemocnicích a mešitách a odpaloval z nich rakety. Svůj hlavní štáb měl v suterénu největší nemocnice Šífa v Gaze a sklad zbraní se našel i ve třech objektech OSN, jak potvrzuje i zpráva této organizace. A odpalování střel z blízkosti civilních objektů, včetně hotelů, dopodrobna popsali zahraniční novináři, kteří o válce informovali přímo z Gazy, například z deníků Washington Post nebo Libération, indické stanice NDTV a dalších.

Rovněž je známo, že izraelská armáda před každým útokem na zneužívané civilní objekty varovala jeho obyvatele telefonem nebo shazovanými letáky v arabštině. Žádná jiná země na světě nic podobného neprovádí, ať jsou to Američané v Pákistánu, nebo Saúdové v Jemenu. To mimo jiné ocenil i bývalý britský velitel v Afghánistánu, plukovník Richard Kemp, který izraelské vojáky nazval „nejmorálnější armádou světa“.

Nejméně seriózní novináři rádi poukazují na nepoměr mezi počtem obětí na palestinské a izraelské straně a označují to za „důkaz nadměrného užití síly“ ze strany Izraelců. Uniká jim však, že zatímco Hamás investuje peníze do výroby raket, Izrael je vydává na ochranu svých civilistů. Jen vývoj lapače střel Železná klenba stál miliardy dolarů; výroba jedna baterie vyjde na zhruba 50 milionů a odpálení každé obranné rakety, která střelu teroristů polapí, na 100 000 dolarů. Účinnost Železné klenby byla vloni 85%; bez ní by rakety Hamásu zabily desítky izraelských civilistů. A protože je vynalézavost teroristů nekonečná, nekončí ani izraelské investice – po loňském odhalení množství útočných tunelů, které Hamás kope na izraelské území, teď proudí další peníze na vývoj systému, jenž dokáže podzemní tunely najít.

Nikdo, včetně samotné izraelské armády, nepopírá, že při loňské operaci mohlo dojít a došlo k chybám a omylům; armáda je ostatně dodnes vyšetřuje a zahájila už šest trestních stíhání jednotlivých velitelů či vojáků. Nepřehlíží dokonce ani výpovědi skupiny Breaking the Silence, ale neověřitelná tvrzení anonymů lze těžko použít ke zlepšení metod boje. Proto také tuto skupinu v Izraeli nikdo nepovažuje za důvěryhodnou, a to včetně tak notorického kritika izraelské pravicové politiky, jako je deník Ha-arec, který už v roce 2009 napsal, že skupina má „prokazatelně politické cíle“.

Breaking the Silence především funguje jako „užitečný idiot“ pro zahraniční média, která cílevědomě vyhledávají příležitost k démonizaci Izraele.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus