IZRAEL: Tři unesení chlapci byli zavražděni
Pondělí přineslo tragický konec osmnáctidenního pátrání po třech izraelských studentech unesených na Západním břehu Jordánu – šestnáctiletí Naftali Frenkel a Gilad Šaar a devatenáctiletý Ejal Jivrach byli nalezeni mrtví na poli severně od Hebronu. Byli zavražděni hned po únosu na zadním sedadle vozu, který jim při stopování cestou ze školy zastavil. Únosci se zřejmě mylně domnívali, že jsou pronásledováni, a zpanikařili, a čin tak neposloužil k vynucené výměně vězňů, ke které dlouhodobě vybízí Palestince teroristické hnutí Hamás. Není ani jisté, zda výměna vězňů byla cílem únosců; vůbec nemuselo jít o připravenou akci, ale pouhé využití příležitosti, která se naskytla. Vrahové jeli ještě asi deset minut, než automobil spálili a zničili důkazy, mrtvá spoutaná těla přeložili do jiného vozu a pak zakopali. Našla se v oblasti, kterou celou dobu pročesávaly desetitisíce vojáků.
Pole patřilo rodině jednoho ze dvou únosců, jejichž jména Izrael zveřejnil před několika dny a po kterých bezpečnostní síly zatím marně pátrají. Hamás potvrdil, že 32letý Ámer Abú Ajšá a 29letý Marwán Kawasmí jsou jeho členy, ale podíl na únosu odmítl, i když jej uvítal. Oba jsou ženatí a mají tříleté syny. Kawasmí se zabýval verbováním mladých Palestinců do řad Hamásu a už v roce 2004 si odpykal 10 měsíců vězení; po propuštění byl zadržen ještě čtyřikrát a naposledy u něj policie našla návod k výrobě bomby. Také Ajšá už byl vězněn. Jeho matka při domovní prohlídce prohlásila, že jestli se její syn na únosu podílel, je na něj hrdá.
Za 18 dní pátrání po třech chlapcích bezpečnostní složky pozatýkaly 419 Palestinců, včetně 279 členů Hamásu a 59 bývalých vězňů odsouzených za terorismus, kteří byli propuštěni výměnou za osvobození Gilada Šalita v roce 2011. Vojáci prohledali 2200 objektů, zabavili Hamásu tři miliony šekelů v hotovosti a objevili řadu tajných tunelů, továren na výrobu zbraní a množství výzbroje. Palestinci se z únosu radovali, jak bylo patrné na sociálních sítích, z karikatur v médiích i z jejich nového pozdravu třemi vztyčenými prsty. Izraelské vojáky často napadali kamením či dokonce granáty a provokovali střety, při nichž bylo šest útočníků zabito. Operace ovšem stále pokračuje, neboť je třeba dopadnout vrahy.
Hamás svou radost vyjadřoval odpalováním raket z pásma Gazy – poprvé od izraelské operace v listopadu 2012, po které dohlížel, aby Izrael neostřelovaly ani jiné teroristické skupiny. I tak zemi letos už zasáhlo přes 200 střel, z toho skoro polovina v posledních dvou týdnech. Izraelské letouny provádějí důsledné odvety i cílené útoky na odpalovače raket, z nichž tři už zabily.
Vražda tří chlapců teď ohrožuje dohodu Fatahu a Hamásu o usmíření. Nejmenovaný palestinský představitel řekl hned po únosu, že jestli se podíl Hamásu prokáže, samospráva dohodu přehodnotí, a nyní ji k tomu vyzvali i republikánští a demokratičtí členové amerického Kongresu. Předseda Mahmúd Abbás není v lehké situaci – za své jednoznačné odsouzení únosu a spolupráci s Izraelem při pátrání po studentech se dočkal tak mohutných protestů Palestinců, že místní novináři přemýšleli, jestli nevypukla další intifáda.
Izraelská vláda se v pondělí shodla, že odveta proti Hamásu bude tvrdá, ale možností nemá mnoho. Rozsáhlejší operace v pásmu Gazy by vyvolala masivní příval raket na celý Izrael i mezinárodní odsouzení, protože únos zřejmě nebyl kolektivním činem hnutí. Řešení nepředstavuje ani totální likvidace Hamásu v Gaze – místo něj by pásmo ovládla některá z mnohem radikálnějších teroristických skupin.
Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus