Pondělí 23. června 2025, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

IZRAEL: Problém uprchlíků a zahraničních pracovníků

Izraelský premiér Binjamin Netanjahu ve středu navštívil hranice s Egyptem na Sinajském poloostrově a konstatoval završení stavby tamější hraniční bariéry. Ta je zajímavá hned ze dvou důvodů – z hlediska samotné konstrukce i problémů, kterým má zabránit.

Od podpisu mírové smlouvy s Egyptem v roce 1979 až donedávna stál na hranicích nízký rezavý plot, místy zničený pohybem písku. Hranice byly klidné, ale postupně sílila aktivita pašeráků, kteří do Izraele dodávali drogy, cigarety a prostitutky. V novém tisíciletí začal růst i počet afrických uprchlíků a teroristických útoků. Izrael proto v listopadu 2010 rozhodl, že na Sinaji vybuduje podobnou bezpečnostní bariéru, jaká jej odděluje od palestinských území a snížila tam terorismus o 90 %.

Hraniční plot na Sinaji sice není ocelová a cementová hradba jako na Západním břehu, ale důkladný je dost. Je skoro pět metrů vysoký, dvouvrstvý z oceli a ostnatého drátu, stál skoro 364 milionů dolarů a měří téměř 250 kilometrů – zbývá jen dokončit 13 kilometrů u Ejlatu. Nejméně dvě třetiny vyrostly během posledního roku, kdy se bezpečnost prudce zhoršovala. Jeho cílem je zabránit teroristickým útokům i rostoucímu přílivu uprchlíků. Svou funkci začal plnit už před dokončením – zatímco v roce 2011 proniklo do Izraele skoro 17 000 ilegálních přistěhovalců, v roce 2012 jich bylo jen 10 000 a v prosinci se to povedlo pouze 37 lidem, kteří byli všichni zadrženi.

Tito Afričané představují obrovský problém a Izrael ho řeší způsobem, který vyvolává kritiku ve světě i doma. V zemi pobývá okolo 60 000 ilegálních přistěhovalců, většinou z Eritreje a Súdánu, kteří uprchli před násilím nebo za prací, za vysokou cenu finanční i lidskou a za krutých a nedůstojných podmínek. Izrael ale uprchlíky nechce a v podstatě neví, co s nimi.

Důvodem jsou demografické obavy. Izrael je jediný stát Židů na světě a vznikl po holokaustu jako jejich jediné útočiště. Vláda chce proto udržet židovský charakter státu za každou cenu. Hrozbu představují zejména Arabové – kdyby Palestinci nezískali vlastní stát a zůstali součástí Izraele, mohl by jejich počet dosáhnout stejného poměru s Židy už v roce 2016. A ještě ke všemu jsou tu Afričané.

Dopadené utečence drží Izrael v detenčních zařízeních, kde mohou i s dětmi zůstat až tři roky. Terčem kritiky jsou tamější podmínky i samotný zákon. Uprchlíci, kteří v Izraeli požádají o politický azyl, zase kvůli jakémusi nesmyslnému nařízení nesmějí pracovat, a tak se dopouštějí krádeží, přepadení a znásilnění a zejména obyvatelé Tel Avivu, na jehož jihu žije Afričanů nejvíc, se čas od času vzbouří. Poslední protesty vypukly minulý týden, když jeden Eritrejec znásilnil 83letou stařenku, a demonstranti požadovali deportaci všech Afričanů z Izraele.

To ale není tak jednoduché, protože mnohým hrozí v jejich zemích smrt nebo vězení. Netanjahuova vláda už ale zahájila repatriaci uprchlíků do Jižního Súdánu, kteří teď mají vlastní stát, jenž s Izraelem navázal diplomatické vztahy.

Součástí problému jsou i statisíce legálních zahraničních pracovníků, které Izrael začal zvát v době intifády, kdy začali představovat bezpečnostní riziko Palestinci. Jde většinou o Asiaty, z nichž některým se v zemi narodily děti, přestože pracovní povolení dostali pod podmínkou, že děti v Izraeli mít nebudou. Tento zákon byl sám o sobě kontroverzní a Nejvyšší izraelský soud jej také nedávno zrušil. Vláda však za poslední dva roky stihla vyhostit na 90 rodin s dětmi s tím, že „ohrožují židovský charakter státu“, a vysloužila si kritiku organizací lidských práv, podle kterých tím porušila své mezinárodní závazky. Vloni chtěla deportovat dalších 1200 dětí, ale narazila na tak hlasitý odpor izraelské veřejnosti, humanitárních organizací, učitelů a médií, že couvla a přijala nová kritéria posuzování. Dítě teď smí v Izraeli zůstat, když mluví plynně hebrejsky, chodí do izraelské školy a jeho rodiče vstoupili do země legálně. Novým požadavkům však stále nevyhovuje 400 dětí, které mají být vyhoštěny. Kritika vládního zdůvodnění, že pár set malých Asiatů ohrožuje židovský charakter státu, byla v Izraeli tak obrovská a úsilí aktivistů tak intenzivní, že bylo zatím deportováno jen 60 dětí. O záchranu ostatních dál probíhá urputný boj.

Afričtí běženci představují jeden z nejobtížněji řešitelných problémů od vyhlášení Státu Izrael – o to víc, že sám vznikl jako útočiště pronásledovaných uprchlíků. Nová bezpečnostní bariéra na Sinaji možná zamezí příchodu nových utečenců, ale v zemi jsou jich stále desetitisíce. Netanjahu ve středu slíbil, že je všechny pošle domů.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6

Aston Ondřej Neff
23. 6. 2025

Americké bořiče bunkrů dopadly na tři místa.

SÝR ZDARMA
23. 6. 2025

Co jí předcházelo a co následovalo, včetně české stopy.

přečetl Panikář
23. 6. 2025

Parlament EU apeluje na kriminalizaci hate speech.

Petr Kolman
23. 6. 2025

A možná by to tak bylo i lepší.

Josef Mlejnek
23. 6. 2025

Volební zápas nabírá na obrátkách, a na scénu se tak dostalo i referendum. Okamurova SPD i Stačilo!...

Lidovky.cz, ČTK
22. 6. 2025

Izrael se díky rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa bombardovat jaderná zařízení v Íránu...

Lidovky.cz, ČTK
22. 6. 2025

Sebevražedný útok na kostel v Damašku v neděli zabil 20 lidí a dalších 52 zranil. Uvedlo to podle...

dtt Ditta Stein
22. 6. 2025

USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...

dtt Ditta Stein
22. 6. 2025

Rusko pracuje na budování a opravě stovek kilometrů silnic na anektovaném Krymu, kterým dala v...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz