5.12.2021 | Svátek má Jitka


IZRAEL: Boj o vládu? Spíš už o termín voleb

11.12.2019

Už ani největší optimista, k nimž patřil i autor tohoto článku, nevěří, že se Izrael vyhne třetím předčasným volbám konaným v průběhu necelého kalendářního roku. Zabránit jim může jenom politický zázrak.

Ve středu 11. prosince o půlnoci izraelského času vyprší termín tzv. třetího pokusu. Poté, co se nepodařilo sestavit většinovou koalici ani formálnímu vítězi voleb Benjaminu Gantzovi, lídru formace Modrobílí, ani druhému na pásce, současnému premiéru a šéfovi Likudu Benjaminu Netanjahuovi, měl poslední šanci jakýkoli člen Shromáždění (český název izraelského parlamentu Knesetu). Pokud by získal podporu 61 či více zákonodárců, pověřil by ho prezident Rivlin zformováním koaličního kabinetu (jiný v izraelském proporčním systému nepřipadá do úvahu).

Uvádím-li „jakýkoli člen Shromáždění“ (se může zúčastnit třetího pokusu), pak to samozřejmě znamená včetně Gantze a Netanjahua. Nic takového se ovšem nerýsuje a nikdo jiný by šanci tak jako tak nejspíš neměl.

Volby jsou tedy na dohled a s nimi se objevil další problém: stanovení dne, v němž by se měly konat. Podle Základního zákona: Kneset (nahrazuje ústavní články o parlamentu, neb Izrael ústavu nemá) by to mělo být nejpozději 90 dnů poté (po 11. prosinci). Čili (20 dnů v prosinci + 31 dnů v lednu + 29 dnů v únoru + 10 dnů v březnu = 90 dnů) 10. března 2020.

Na toto datum (10/3/2020) připadá ovšem židovský svátek Purim; jde tedy o termín nevhodný. Naopak jako vhodné se jevilo úterý o týden dříve (v Izraeli je obvyklé, že se volí v úterý, ale není to nezbytně nutné), tedy 3/3/2019. Web Jpost.com dokonce uvedl, že se na tom obě největší strany dohodly. Stejně se vyjádřil i právní poradce Knesetu Eyal Yinon.

Ovšem – chyba lávky a zase špatně. 3. březen 2020 odpovídá sedmému dni židovského měsíce adar. Na ten sice nepřipadá žádný svátek, ale jeden významný den ano. V Izraeli existuje organizace Yad labanim, jejímž posláním je udržovat památku padlých vojáků a zastupovat jejich rodiny. Každoročně sedmého adaru (příští rok tedy 3. března) pořádá vzpomínkový den na padlé vojáky, kteří nemají hrob. (Podle židovské tradice jeden z největších staroizraelských vůdců Mojžíš, který také nemá hrob, resp. není známo, kde přesně se jeho hrob nachází, zemřel 3. adaru.)

Yad labanim protestovala proti třetímu březnu a zdá se, že i tento termín je passé. To vyvolalo spor o další možné termíny. Modrobílí chtějí hlasování co nejdříve, Likud později. Obě strany se dokonce dohodly, že volby se nemusí nutně konat v úterý, ale třeba v pondělí. V tom případě: Likud navrhuje 16. březen, Modrobílí 2. březen.

Debata na toto téma bude pokračovat. Podle Ústřední volební komise nejbližší reálné datum, kdy by se volby mohly konat, je 25. únor – dříve nikoli, protože hlasování by nebylo možné kompletně připravit. Pokud by se volilo po 10. březnu, musela by se na tom shodnout většina poslanců Knesetu.

Jak patrno, nesnáze může působit nejen formování většinové vlády, ale – pakliže se to nepovede - i termín konání voleb. To všechno je součástí obsahu onoho úžasného systému jménem demokracie.

Telegraficky z jiného soudku. Ve čtvrtek 12/12/2019 se bude konat v Moskvě slyšení v rámci odvolacího procesu s izraelskou turistkou Naamou Issacharovou. Ta se vracela v dubnu z pobytu v Indii a měla dvojí, vlastně trojí smůlu.

K cestě si zvolila let z Dillí do Moskvy a pak z Moskvy do Tel Avivu. Během čekání na druhý spoj, aniž by vstoupila na ruské území mimo tranzitní prostor letiště, byla zatčena, neboť v jejím odbaveném zavazadle našli Rusové necelých 10 gramů konopí. Posléze byla odsouzena do vězení k neuvěřitelné délce sedmi a půl roku.

Držme jí palce, ať její nesmyslné žalářování za bezvýznamné množství cannabisu co nejdříve skončí.

******

PŘÍLOHA – PROČ NE VOLBY?

Protože se jimi nic nevyřeší, jak ukazují průzkumy preferenci. Jeden z nich přinesl v pondělí 9/12 web izraelské televize KAN11. Pro srovnání uvádím výsledek zářijových voleb a zmíněný průzkum.

Výsledky stran v IX/2019 ... preference 8/12/2019

Modrobílí 33 ... 35
Likud 32 ... 34
Arabská aliance 13 ... 13
Izrael, náš domov (Lieberman) 8 ... 7
Šas (ultraortodoxní) 9 ... 8
Sjednocený judaismus Tóry (ultraortodoxní) 7 ... 8
Nová pravice 7 (jako součást aliance Yamina) ... 6 (kandidující samostatně)
Labouristé/Gešer 6 ... 5
Demokratická unie 5 ... 4

Součty dle průzkumu:
Střed, levice, Arabové ... 57
Pravice bez Liebermena ... 56 / s Liebermanem ... 63

Závěr nechť si udělá každý sám.

******

AKTUALIZACE: V pondělí 9/12/2019 před polednem jeruzalémského času přišla zpráva, že pokud se nepodaří koalici zformovat do určeného termínu (půlnoc 11/12), dohodli se Modrobílí a Likud, že
volby se budou konat v pondělí 2. března 2020.
Datum musí ještě schválit Kneset, což by měla být formalita.

Stejskal.estranky.czAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.