20.1.2021 | Svátek má Ilona


GLOSA: V klubu egoistů

23.11.2020

Polsko a Maďarsko vs. EU? Sázejte na Merkelovou

Je-li něco německým elitám nepříjemné, tak výčitky, že se Německo chová egoisticky a nejvíc profituje z EU. Tedy ne že by na tom něco nebylo, ale stále platí odkaz kancléře Kohla: sjednocení Německa je jen druhou stranou sjednocování Evropy; chceme evropské Německo, ne německou Evropu. Snad tato optika, zdůrazněná předsednictvím Německa v Radě EU, pomůže vyřešit unijní spor s Polskem a Maďarskem.

Ten spor se hrotí. V červenci německé předsednictví prosadilo balík rozpočtu EU na léta 2021–2027 a koronové pomoci (dohromady 1,8 bilionu eur). Bylo schváleno, že granty se budou udílet i podle vztahu příjemců k právnímu státu. Za vítěze se tehdy považoval každý včetně Varšavy a Budapešti. Když se ale ukázalo, že Polsko a Maďarsko by při vyplácení skutečně ostrouhaly, neboť by neprošly kádrováním za právní stát, hrozí blokováním celého unijního rozpočtu.

Není to úplný precedens. Ale nové je širší dělení podle té linie. Na stranu Polska a Maďarska se staví Slovinsko. Na stranu skandinávských zemí, Nizozemska a Evropského parlamentu žádajících vůči Varšavě a Budapešti co největší přísnost se postavil finančník George Soros. Napsal, že má-li si EU uchovat charakter otevřené společnosti, musí vůči Polsku a Maďarsku uplatnit peněžní sankce (ve Varšavě a Budapešti tomu říkají vydírání). „Posiluje se obraz EU jako klubu egoistů,“ napsal k tomu Die Welt.

Je tu vůbec někdo, kdo se snaží o nadhled a neutralitu? Je to Německo Angely Merkelové. Očekávalo se, že čtvrteční videokonference EU k vyřešení sporu nedospěje. Ale v pozadí se událo pár věcí. Merkelová třeba přesvědčila Itálii a Španělsko, aby proti Polsku a Maďarsku nehlasovaly. Itálie a Španělsko jsou největšími profitéry unijní pomoci za epidemii, hlavně díky starým ukazatelům nezaměstnanosti, jež s epidemií nesouvisejí. Takže může-li fungovat velkorysost vůči Itálii a Španělsku, proč ne i vůči Polsku a Maďarsku? Jestli z toho někdo uplete nějaký kompromis, tak jedině Merkelová.

LN, 20.11.2020Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTOVÝ MANAŽER S AJ (70-80.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 70 000 - 80 000 Kč


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.