17.9.2021 | Svátek má Naděžda


GLOSA: Pud sebezáchovy

6.8.2021

Berlín nabízí třetí dávku vakcíny a očkování dětí

Německo často slouží jako zkumavka. Co se prosazuje tam, dříve či později zazní i ve „zbytku Evropy“. Takže když se Německo rozhodlo očkovat ohrožené skupiny třetí dávkou a podpořit vakcinaci dětí, je to jistý signál. Někdo možná řekne, že je to signál německé hysterie. Ale pak ať dodá, proč se pro třetí dávku rozhodl Izrael, stát sázející na zásady přežití kmene, kterému se hysterie nevyčítá. Jiný by řekl, že Německo jen dokládá, jak to vše – variantu delta, její šíření, sezonní charakter i blížící se podzim – bere vážně.

Německo bývá líčeno jako společnost s vysokým podílem alternativců, zelených či ezoteriků. Právě tam lidé chtějí bezpečí, aniž by se utrácelo za armádu – řeší to „pojišťovna“ USA. Tam sázejí na elektromobilitu, aniž by se stavěly velké továrny na výrobu baterií – má to řešit výroba v Číně. Tam chtějí mít pokoj od epidemie, aniž by to znamenalo nutnost plošného očkování. Jenže právě při vakcinaci stát projevuje neobvyklou míru pudu sebezáchovy.

Když alternativci chtěli „vystoupit z jaderné energie“, vláda jim vyhověla. Když chtěli otevřít hranice běžencům, vláda vyhověla. Ale odmítají-li očkování, schytávají to jako extremisté (záběry z policejního zásahu mají říz). Ano, Německo to bere vážně. Vláda sice nedokáže (ba ani nechce) prosadit povinné očkování, ale dělá vše pro to, aby k němu občany „dokopala“. Chce třeba zpoplatnit covidové testy stejně jako Česko. A umožní očkovat děti už od 12 let, neboť pro tuto kategorii je vakcína schválena v EU.

Číhá ale potutelnější otázka. Je to vše příprava na poslední bitvu s covidem? Či spíše příprava na „nový normál“? Hvězdný virolog Christian Drosten řekl: „V zimě počet případů samozřejmě naroste. Ale to bude každou zimu. Už nepůjde o vlnu pandemie, ale o to, čemu se jednou bude možná říkat: to byl první normální zimní efekt.“ Pokud by toto patřilo k novému normálu, mohlo by k němu patřit i každoroční sezonní očkování. Pěkná představa, že.

LN, 4.8.2021
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.