2.5.2024 | Svátek má Zikmund


GLOSA: Německo a čísla migrace

5.5.2016

Podle Spolkového statistického úřadu je mezi uprchlíky větší nezaměstnanost i nižší mzdy než u německého obyvatelstva. Počet žadatelů o azyl klesl oproti maximu z loňského léta na třetinu.

Německý Spolkový statistický úřad vydal pozoruhodnou zprávu o vývoji zaměstnanosti mezi uprchlíky. Kromě toho se změnila i struktura žadatelů o azyl. Zatímco v prvních měsících loňského roku až dvě třetiny žadatelů pocházely z balkánských států, v současnosti převažují žádosti Syřanů.

Statistika je zajímavá i pro Česko. Zatímco průměrný měsíční plat v Německu činí asi 60 000 Kč, imigranti, pokud pracují, dostávají asi 54 000 Kč. Pokud to porovnáme s průměrným platem u nás, kolem 25 000 Kč, je to stále obrovský rozdíl v náš neprospěch. To jsou současně základní čísla, která dělají ze zemí jako Česko pro imigranty naprosto nezajímavou „destinaci“.

Současně je podle statistiků zřejmé i to, že nejméně třetina imigrantů neprojevila o práci žádný zájem, a jsou tak na sociálních dávkách. Mohou se tedy, v případě žen, starat o své děti apod.

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére současně přiznal, že největší vliv na současném relativně nízkém počtu osob přicházejících do Spolkové republiky Německo má uzavření „balkánské trasy“. Německo však podle ministra stále věří, že nejlepším řešením je dohoda s Tureckem, a nabádá i Itálii, aby začala vyjednávat o podobné dohodě se státy severní Afriky.

Nicméně zatím je přes všechny návrhy EU a dohodu s Tureckem zřejmé, že jediné, co doopravdy zafungovalo a snížilo ilegální migraci do Evropy, tj. do Německa, bylo uzavření makedonsko- řecké hranice. To vedlo i k tomu, že se Řecko „probudilo“ a začalo s vracením migrantů do Turecka. Zdá se tedy, že černé scénáře připouštějící zvýšení počtu azylantů v Německu na násobek počtu loňského roku se zřejmě nenaplní. Nikoliv však v důsledku politiky Německa, ale států Balkánu.

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz