15.1.2021 | Svátek má Alice


GLOSA: Freude, Freude…

6.2.2020

Tusk podrazil EU více než populismus či Putin

Hodně se brojí proti politické korektnosti a pokrytectví. A přece je občas dobré korektnost pěstovat. V neděli to ilustroval bývalý šéf Evropské rady Donald Tusk. Řekl totiž na mikrofon BBC, že Evropská unie by byla nadšená, kdyby se Skotsko rozhodlo požádat o členství v ní.

Ví se, že EU má problém s brexitem. Že odchod Británie je bezprecedentní událostí za 70 let evropské integrace (počítáno od Schumanova plánu). Že po celý čas se zájemci o členství hlásili, EU svůj areál na mapě zvětšovala a až brexit trend obrací. Že odchod Británie dává špičkám v Bruselu neblahé vysvědčení. Že ty špičky spíše než na sebereflexi sázejí na okopávání britských kotníků – třeba vstřícností ke skotskému separatismu. To vše se ví, ale neříká se to nahlas. V diplomacii je lepší korektnost (chcete-li, pokrytectví) než upřímná slova podporující skotské nacionalisty. Tím překvapivěji působí, že Donald Tusk v tomto případě korektnost odhodil.

Těžko říci, co ho k tomu vedlo. Názor nezměnil. Už před britským referendem se obával, že „brexit může zahájit destrukci nejen EU, ale i západní politické civilizace jako celku“. Ale když hned po referendu přijali Jean-Claude Juncker a Martin Schulz skotskou premiérku Sturgeonovou, Tusk to odmítl. Bylo jasné proč. Že nejde jen o separatismus skotský, ale i třeba katalánský. Ten brzy uzrál ve vyhlášení (nezákonného) referenda. A i když separatisté vítězství nedokázali zužitkovat (nebyli s to říci, zda znamená, či neznamená nezávislost), i když neohrozili celistvost Španělska, Madrid na ně poslal ozbrojence.

Ví se, že EU stála za Madridem a proti separatistům – ozbrojenci sem, ozbrojenci tam. Proč to neuplatňuje vůči Londýnu a skotským separatistům? I kdyby byla Tuskova slova jen freudovským uřeknutím, vytvářejí dojem, že prounijní separatisté jsou EU bližší než vzpurná mateřská země. Tyto „drobnosti“ posilují skepsi vůči směřování EU více než všechny řeči o populismu a Putinově vlivu dohromady.

LN, 4.2.2020Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó
Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó

Ochutnejte s námi lahodné polévky Prestó. Stačí je jen otevřít a ohřát, takže jsou na stole raz dva. Přihlaste se do velkého testování a poznejte...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.