30.9.2020 | Svátek má Jeroným, Ráchel


GLOSA: Aladin varuje

23.9.2019

Má-li cejch rasismu i vzorný Trudeau, kde je chyba?

Pohádky Tisíce a jedné noci patří do společné pokladnice lidstva. Znají je děti po celém světě a také je interpretují. Tak, jako se na karnevalech předvádějí coby Vinnetou, Old Shatterhand, Nšoči, Pipi dlouhá punčocha či jiné univerzálně známé postavy. Ale pozor, vloží-li se do věci jakobíni pokroku, kteří všude vidí rasismus a „kulturní apropriaci“.

Právě to se teď stalo kanadskému premiérovi Justinu Trudeauovi. Časopis Time zveřejnil snímek z roku 2001, na kterém Trudeau (tehdy učitel) vystupuje na školním večírku na téma pohádek Tisíce a jedné noci v roli Aladina. Zatmavil si tvář a nasadil si turban, aby vypadal jako pohádkový Aladin. Fuj, rasista, zní teď z tábora pokroku.

Řekněme rovnou, že jakkoliv je ta „kauza“ banální, je dobře, že se stala a byla zveřejněna. Ne proto, že bychom fandili jakobínům či odsuzování „kulturní apropriace“ (pak bychom ani nemohli nosit kalhoty, neboť ty vymysleli kočovníci jezdící na koních, kouřit, neboť „pití tabáku“ vymysleli původní Američané, ba ani používat arabské číslice). Ve skutečnosti je to dobře proto, že tady spadl do pasti idol pokrokářů.

Je to podobná situace, jako když loni vyšlo najevo, že herečka Asia Argentová, tvář kampaně MeToo, se kdysi vyspala s nezletilým. Teď zase vyšlo najevo, že politik, jenž se stylizoval do protipólu Trumpa, se dopustil toho, co sám vyčítá jiným: rasismu. „Jsem hluboce šokovaná rasismem, který fotografie vyjadřuje,“ řekla šéfka kanadských zelených Mayová. Otevře ta přepjatost oči? Toť otázka. Trudeau je otevřít odmítá a svého dávného činu lituje: „Přál bych si, abych to neudělal. Ale udělal jsem to a omlouvám se za to.“

I autor těchto řádků se přiznává k rasismu. Jako malý dostal vinnetouovskou čelenku a také ji nosil. Proto teď s Trudeauem říká, ale na rozdíl od něj se při tom směje: „Přál bych si, abych to neudělal. Ale udělal jsem to a omlouvám se za to.“ A co teprve tohle: Může se Český hydrometeorologický ústav chlubit digitálním modelem počasí Aladin?

LN, 20.9.2019Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.