Úterý 17. června 2025, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

GLOSA: Aby bylo jasno

Ve svém článku, který jsem opatřil titulkem Jak vypadá politický špek (vyšel 27/4), jsem psal o prohlášení šéfa Palestinskoarabské autonomie Mahmúda Abbáse týkajícím se toho, co přinese nový Pakt jednoty s Hamasem.

Mahmúd Al Zahar

Znáte z televizních zpráv: Mahmúd Al Zahar (Foto: Ccun.org)

Abbás má za to, že usmíření s jeho rivalem bude mimo jiné znamenat vytvoření společné vlády, která uzná existenci Izraele. Řekl, že to bude vláda pod jeho politickým vedením a bude podléhat jeho politické linii. Tedy ve zkratce: jeho vláda. Jako taková by měla uznat Izrael, protože i on ho uznává a je proti násilí a terorismu.

Z tohoto idealismu ho ovšem už v sobotu 26/4 vyvedl mluvčí Hamasu Sami Abu Zuhri, když prohlásil:

"Uznání Izraele prezidentem Palestinské autonomie Mahmúdem Abbásem není nic nového. Co je důležité je, že Hamas Izrael nikdy neuznal a nikdy neuzná."

Dnes (29/4) se na podobné téma vyjádřil Mahmúd Al Zahar, vlivný člen vedení Hamasu a bývalý ministr zahraničí ve vládě této teroristické organizace. Podle něj Pakt jednoty neznamená změnu statu quo v Pásmu Gazy. To za prvé. Za druhé, Abbásův slib, že nová vláda národní jednoty uzná Izrael označil za prázdné gesto (hollow gesture). Za třetí, Abbáse vyvedl z omylu, pokud snad uvěřil iluzi, že by ozbrojenci Hamasu mohli napříště podléhat jemu jako šéfovi samosprávy. To v žádném případě.

Nejen to. Al Zahar doslova pravil, že Abbás neříká pravdu svým západním spojencům, pakliže tvrdí: "Bude to moje vláda." (Myšlen je kabinet vzešlý z realizace Paktu jednoty.) Protože to nebudejeho vláda, ale vláda národní jednoty.

Zdá se, že Pakt jednoty se začal drolit sotva spatřil světlo světa. Jak už je to u těchto dvou partnerů obvyklé. Čím velkohubější proklamace, tím víc platí – skutek utek.

Větší důvod pro Izrael, aby nepolevil ve své obezřetnosti.

Aston Ondřej Neff
17. 6. 2025

V pondělí představili Piráti svůj program.

Jan Ferenc
17. 6. 2025

Současný tarifní systém je složitý a hlavně zastaralý.

Gita Zbavitelová
17. 6. 2025

Mnoho Íránců se z útoků raduje a doufá, že režim padne.

Petr Kolman
17. 6. 2025

Když vás v devět nepustí do hospody, která zavírá v deset.

Ivo Fencl
17. 6. 2025

Lucie Hášová Truhelková: Příběhy čtvrtí.

Josef Kopecký
17. 6. 2025

Miliarda přijatá v bitcoinech od muže zapleteného do obchodu s drogami zaměstnává poslance....

17. 6. 2025

Jenom necelé dva měsíce vydržela nedaleko Velkých Pavlovic na Břeclavsku socha Ježíše Krista,...

Jan Dvořák
17. 6. 2025

Hlavní a největší město Dánska zaznamenalo nejlepší skóre v oblasti stability, vzdělávání a...

Michal Skořepa
17. 6. 2025

Hned po loňských jarních mrazech se začali ozývat ovocnáři, že by bylo záhodno, aby jim stát aspoň...

jhr Jan Hron
17. 6. 2025

Dramatické dění na Blízkém východě je pro Rusko příležitostí. Moskva se snaží opět vystupovat jako...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz