21.5.2022 | Svátek má Monika


FINSKO: Humor ji neopouští

29.1.2022

Sleduji příběh Päivi Räsanenové, finské parlamentní poslankyně a exministryně vnitra, toho času souzené za veřejné vyjádření názoru na homosexuální praktiky. Názoru negativního – na základě Bible.

Päivi Räsänenová je kromě výše uvedeného také věřící křesťankou, která bere poselství Písma svatého vážně.

Myslí si například, že když se Bible staví k homosexuálním praktikám odmítavě – což nikdo, kdo Bibli zná, nemůže popřít – a když základem věrouky luterské evangelické církve je učení Bible, pak by stejná církev neměla být oficiálním partnerem homosexuálních pochodů Helsinki Pride, což se v roce 2019 stalo.

Bez ohledu na to, co si kdo o dané problematice myslí, nelze říci, že by její úsudek postrádal logiku.

Kromě toho je také souzena za své své názory – opakuji: za názory – týkající se homosexuálních praktik, které zveřejnila v brožuře (veřejně dostupné, ale určené pro vnitřní potřebu luterské církve) a které vyjádřila v jednom pořadu veřejnoprávní stanice Yle. (Zde odbočka: Kdyby měly soudy všude na světě řešit obsah vnitrocírkevních materiálů týkajících se „kontroverzních“ námětů, nedělaly by nic jiného.)

V pondělí 24. ledna se konalo u helsinského distriktního soudu první stání, na pokračování procesu si budeme muset počkat do 14. února. Příslušný paragraf finského trestního zákona říká, že nejvyšší trest za zločin „etnické agitace proti skupině osob“ (zde proti homosexuálům) lze uložit až dva roky vězení. Má se za to, že Päivi Räsanenové spíše než žalář hrozí pokuta, ale to jsou spekulace. Podle mého osobního názoru jediný spravedlivý verdikt musí znít: Nevinná! Všechno jiné by bylo v principu špatně.

Ale nepředbíhejme.

Päivi Räsanenová den po soudu (25. 1.) zveřejnila na svém Twitteru kreslený vtip převzatý ze serveru finského listu Iltalehti (Večerník), který se jí týká. Je nejen pro pousmání, jak takové obrázky obvykle bývají, ale vyjadřuje absurditu celé kauzy.

vtip finský

 Anekdota zobrazuje výjev ze soudní síně, kde Räsänenová (na obrázku vlevo), „zatvrzelý zločinec“ na lavici obžalovaných, říká:

Křesťanka sama je největší z hříšníků. (Myslí tím samozřejmě sebe.)

Na to reaguje státní zástupkyně Anu Mantilaová:

Ona stále pokračuje v urážkách a hanobení skupin lidí. Teď nazývá křesťany hříšníky.

Kdo chce, porozumí.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.