28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


EVROPSKÁ UNIE: Kupředu, levá!

2.2.2023

Konference o budoucnosti Evropy skončila před více než půl rokem, její „duch“ nás ale hned tak neopustí.

Konferenci o budoucnosti Evropy (CoFE) jsem se zde naposledy věnoval na jaře 2022 v článcích Konference o budoucnosti Evropy skončila, Evropský parlament chce změnu smluv a Když je víno kyselé, vyleje se. Od té doby uplynulo více než půl roku a je tedy na čase podívat se, co se stalo v mezidobí.

Připomeňme, že CoFE se konala od května 2021 do května 2022 a byla něčím mezi konventem, občanskými dialogy a veřejnou konzultací. Často se o ní mluvilo jako o „demokratickém experimentu“. Výstupem Konference je rozsáhlá závěrečná zpráva, která obsahuje více než tři stovky politických doporučení. Navržená opatření se nesou ve vyhraněně centralistickém a levicovém duchu a realizace řady z nich by si vyžádala změnu zakládacích smluv (kterou, jak jsme viděli, Evropský parlament hned v červnu 2022 navrhl).

Snahy o změnu smluv nebo o využití tzv. pasarel za účelem odstraňování zbytků jednomyslného rozhodování zatím nenalezly mezi členskými státy širokou podporu a nezdá se, že by v této věci mohla být výhledově nalezena shoda. Jinak se ovšem unijní instituce předhánějí v úsilí dokazovat, že výstupům Konference věnují velkou pozornost.

Evropská rada takto hned v červnu 2022 zdůraznila, že „Konference byla jedinečnou příležitostí k dialogu s evropskými občany“ a že unijní orgány mají „každý v rámci svých příslušných pravomocí a v souladu se Smlouvami zajistit přijetí účinných opatření, jež budou na předloženou zprávu navazovat“.

Rada provedla v červnu 2022 a poté v listopadu 2022 předběžné posouzení doporučení CoFE a jejich proveditelnosti. Shodla se, že většinu návrhů CoFE lze provést v mezích stávajících smluv a že prioritou bude provádění právě takových návrhů.

Z aktivit Komise můžeme vyzdvihnout jednak její sdělení z června 2022, ve kterém hodnotí výsledky CoFE. Také projev předsedkyně Ursuly von der Leyenové o stavu Unie v září 2022 a pracovní program Komise pro rok 2023 se na výstupy Konference hojně odvolávají.

V prosinci 2022 pak Evropský parlament, Rada a Komise ve společném prohlášení k legislativním prioritám EU na období 2023–2024 uvedly: „Vítáme výsledky Konference o budoucnosti Evropy, která byla inspirativní a úspěšnou zkušeností v oblasti poradní demokracie. Jednotlivé orgány budou v rámci svých individuálních pravomocí i nadále zajišťovat rychlá a účinná opatření navazující na doporučení konference, aby se naplnila očekávání občanů. Mnoho návrhů z konference bylo zohledněno v pracovním programu Komise na rok 2023 a společně se zavazujeme, že jim budeme věnovat velkou pozornost.

2. prosince 2022 unijní instituce zorganizovaly v sídle Evropského parlamentu ve Štrasburku setkání s bývalými účastníky Konference, aby referovaly o naplňování jejich doporučení.

Pokud jde o konkrétní opatření, odkaz na CoFE se už objevil v několika méně významných aktech EU, jako je rozhodnutí EP a Rady (EU) 2021/2316 o Evropském roce mládeže nebo doporučení Rady o cestách ke školnímu úspěchu. Takové zmínky najdeme též v řadě nových legislativních návrhů Komise (z těch nejsledovanějších můžeme jmenovat kontroverzní návrh Evropského aktu o svobodě médií nebo návrh přepracované směrnice o čištění městských odpadních vod).

V reakci na údajný úspěch panelů evropských občanů, které tvořily jednu z platforem Konference (blíže k nim v článku Unijní demokracie naruby), se Komise rozhodla tento model zopakovat při projednávání některých legislativních návrhů. Smyslem má být „začlenit participativní a deliberativní postupy do procesu tvorby politik Evropské komise v některých zásadních politických oblastech“. V prosinci 2022 se sešel první takový panel k problematice plýtvání s potravinami.

Jak je zřejmé, „duch“ Konference unijní politiku hned tak neopustí. Nijak příznivá zpráva to není, protože CoFE byla projektem od základu problematickým. Unijní demokracii nijak neprospěla a neprospívá, naopak pro ni představuje riziko, neboť jakožto paralelní rozhodovací mechanismus v rukou „vyvolených, ale nevolených“ vytváří konkurenční model proti standardní zastupitelské demokracii. Je třeba obávat se toho, že závěry Konference budou využívány unijními institucemi k odůvodňování různých opatřením ve směru „více Unie – více doleva“. Co je snazšího než říci, že občané to přece chtějí?