26.11.2020 | Svátek má Artur


EVROPA: Pánem je evropský úředník

26.10.2006

Günter Verheugen není v Evropské komisi žádnou nulou. Je jejím místopředsedou a má na starosti problematiku hospodářství.

V rozhovoru pro prominentní německý deník přiznal, že evropští úředníci si přisvojují stále více pravomocí. Za posledních 10 let získali nebývalou moc, jednají prý příliš arogantně a technokraticky. Administrativní náklady spojené s evropskou legislativou - připouští Verheugen - stojí firmy po celé Evropské unii až 600 mld. eur ročně (Verheugen chce bojovat s evropskou byrokracií, 16.10.2006).

Jde o přiznání, kterého si musíme všimnout.

Verheugen sám patří mezi eurobyrokraty. Není volen voliči a ti jeho práci nemohou kontrolovat. On sám po léta aktivně pracuje na tom, aby mnohé z pravomocí národních států bylo převedeno na evropskou úřednickou úroveň. On je tedy jedním z těch, kteří vypustili démona z láhve.

Verheugen je aktivním a letitým budovatelem EU založené na principu vlády úředníků. Pokud sám poodhaluje katastrofální stav v evropských institucích, pak daňovým poplatníkům přiznává: byrokracie se již vymkla veškeré kontrole a žije svým vlastním životem. Zatlačit ji zpět již není v silách otců budovatelů byrokratického integračního modelu a současných evropských elit.

Oněch 600 mld. eur, které musí firmy neefektivně vynakládat na to, aby se vůbec s nekonečným proudem evropské legislativy vyrovnaly, nemohou směřovat do výzkumu a vývoje, chybí jim v investicích do rozvoje a nákupu technologií nebo prostě nemohou být vloženy do vlastních zaměstnanců. Evropská legislativa tak překáží firmám nominálně i reálně. Jde o důkaz, že současná forma evropského integračního modelu již viditelně požírá sama sebe.

Eurokomisař Verheugen ale nijak zázračně neprozřel. Není žádným reformátorem. V útrobách jeho kanceláří se dokončuje nejobludnější evropská regulační legislativa, kterou kdy evropská instituce stvořila - REACH.

Direktiva, která bude stát evropské (nejen) chemické firmy 400 mld. eur, vytlačí značnou část produkce mimo území EU. Náklady na registraci substancí zničí část malého a středního podnikání, o práci přijde ještě více lidí a byrokratický princip rozhodování bude opět posílen.

A daňový poplatník, který to všechno platí a ještě zaplatí? Soudím, že podle toho, jak eurokomisař činí a ne, co říká, pana Verheugena asi moc nezajímá.

A to je taky část výpovědi o současném stavu Evropské unie.

24.10.2006

poslanec ODS v Evropském parlamentu

www.istrejcek.czOtestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné

Vyzkoušejte sadu dětské kosmetiky JOHNSON’S® Bedtime™, která je určena pro všechna miminka od 6 měsíců. Složení se speciální esencí NaturalCalm™...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.