2.5.2024 | Svátek má Zikmund


EVROPA: Jedna měna, jedna vláda...

21.7.2015

... a jeden velký europrůšvih

Francouzský prezident Francois Hollande se vyslovil pro federální správu eurozóny. Řecká krize jen vyostřila kontury snů evropských socialistů.

Hollande jako prezident podle většiny Francouzů nesplnil očekávání, které do něj Francouzi volbou vložili. Společně s německou kancléřkou se pokoušel vyjednat s Ruskem mír na Ukrajině. Zdá se, že pouze dojednal zamrzlou válku.

Společně s Angelou Merkelovou se snažil „vyřešit“ řeckou krizi. Byl to právě on a početná skupina sociálně demokratické frakce v Evropském parlamentu, kdo prodloužil řeckou krizi o „třetí záchranný program“, který bezesporu nebude žádným zásadním přelomem v řecké dluhové krizi.

Víra, že větší integrace zemí eurozóny přinese kýžené řešení, je evidentně sázkou na další umenšení vlivu národních států na rozhodovací procesy v EU.

Členové eurozóny dnes tvoří spíše neformální skupinu, v níž je každá země zastoupena ministrem financí. Šéfem euroskupiny je nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem. „Co nás ohrožuje, není přemíra Evropy, nýbrž její nedostatek,“ soudí Hollande. Prezident napsal, že Evropská unie dopustila oslabení svých institucí. Podotkl, že osmadvacítka členských zemí „se obtížně snaží nalézt společnou platformu pro další postup. Parlamenty jsou příliš vzdáleny rozhodovacím procesům a lidé se odvracejí, když je jejich názor tolik ignorován“.

Pokud podle Hollanda trpí EU „oslabením svých institucí“, zatímco si stále početnější politické proudy v EU myslí, že institucí je víc než dost, něco tu zřetelně nehraje. Vytvoření evropského parlamentu jako federální instituce by podle očekávání evropských socialistů mohlo zmenšit vliv euroskeptických formací a umožnilo by jim neptat se na názor národních vlád. Že by takový model mohl ve svém důsledku EU naprosto rozložit, si evropští socialisté vůbec nepřipouštějí.

Zdá se, že Hollanda vysloveně „štve“ jak dlouho trvalo eurozóně, než se „shodla“ na další pomoci Řecku. To by v případě federální vlády a parlamentu mělo proběhnout rychleji a „efektivněji“. Zdálo by se, že řecká krize povede k opatrnosti v další federalizaci EU. Socialisté, jak se zdá, to skutečně vidí jinak. Hollande jako jeden z mála svému levicovému premiérovi Tsiprasovi „rozumí“. Škoda jen, že samotní Řekové se nových podmínek eurozóny děsí. V případě, že by se federalistický model Evropy prosadil, mohl by nadiktovat jednotné DPH všem, stejně jako spotřební či podnikové daně. To by se to vládlo!?

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz