Úterý 3. prosince 2024, svátek má Svatoslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

EVROPA: Došlo na Klausova slova

diskuse (43)

V souvislosti s brexitem a postojem České republiky je možná na místě připomenout, co je to Lisabonská smlouva. Ta sice počítá s právem na vystoupení z EU, současně však její schválení a praxe bylo důvodem k britskému odchodu.

Nikdy není na škodu vrátit se časem o několik let zpátky a podívat se na tehdy pronesená či napsaná slova zkušeností dneška. Na jedné straně se můžeme usmívat nad nápady tehdejší doby, na druhé straně se můžeme setkat s textem, který jakoby byl napsaný včera či předevčírem a přesně popisuje, co se dnes děje.

Václav Klaus je jedním z „mužů listopadu 1989“ a díky tomu, že v roce 1992 zvítězila jeho ODS výrazně v parlamentních volbách, měl odpovědnost nejen za rozdělení československé federace, ale i za způsob transformace socialistické ekonomiky na tržní ekonomiku, chcete-li kapitalismus. Nehodlám se na krátké ploše tohoto článku zabývat tím, co udělal dobře či co udělal špatně. Jenom zdůrazním, že takzvaná „šoková“ transformace, jak o ní mluvili jeho oponenti, v prvé řadě Valtr Komárek a nakonec velmi razantně Miloš Zeman, vůbec nebyla tak rychlá a šoková, jak se o ní občas mluví. Přispěla navíc i k tomu, že česká ekonomika byla schopná se v průběhu několika málo let přeorientovat z dodávek na obrovský a nekvalitní trh SSSR a později Ruska na dodávky pro trhy západní Evropy, dnešní EU.

V roce 2008 byl Klaus zvolen na druhé funkční období prezidentem a v letech 2008 a 2009 se v EU řešilo schvalování takzvané Lisabonské smlouvy. V Česku během jeho předsednictví EU v první polovině roku 2009 navíc padla vláda kvůli vytrvalé snaze tehdejšího lídra ČSSD Jiřího Paroubka o destabilizaci pravicové vlády v období takzvaného „volebního patu“. Vlády se chopil Jan Fischer a jeho vláda „odborníků“ mimo jiné svou absolutní nečinností významně napomohla k naprosto nezvládnutému boomu výstavby fotovoltaických elektráren na zelené louce.

V roce 2008 se schvalování Lisabonské smlouvy zadrhlo na výsledku irského referenda, v němž byla tato nová smlouva Iry odmítnuta. Tehdy se Václav Klaus k Lisabonské smlouvě mnohokrát vyjadřoval. Velmi dobrá Klausova analýza toho, co znamená přijetí Lisabonské smlouvy, je z konce roku 2008.

Z článku , který je stručný a přitom obsahuje vše podstatné k této problematice, vyjímám tato Klausova slova:

Smlouva zavádí pravomoci jako by šlo o stát federálního typu (aniž by ale obsahovala pojistky typické pro ústavy federálních států – není tam ani to, co bylo v Ústavě federálního Československa do 31. prosince 1992). Zavádí kategorii výlučných pravomocí Unie, které jsou pravomocím členských zemí nadřazeny.

Smlouva ve více než padesáti oblastech zavádí většinové hlasování, ač tam dosud bylo nutné rozhodovat jednomyslně. Členské státy tak ztrácí jeden z atributů své svrchovanosti (možnost zamezit iniciativě, kterou si nepřejí). K tomuto jen malý dodatek. Právě díky této drobnosti bylo Česko přehlasováno na Radě ministrů vnitra v otázce imigračních kvót.

Snižuje se hlasovací váha menších zemí, včetně České republiky, a posiluje se hlasovací váha větších zemí. Potlačuje se princip rovnosti států, větší význam dostává počet občanů. Proto se váha německého hlasu zhruba zdvojnásobí, zatímco váha našeho hlasu se naopak dvakrát sníží.

Lisabonská smlouva je krokem zpět k odmítnuté Evropské ústavě. Je dokumentem, který představuje výrazný posun od Evropy států k Evropě jednoho evropského státu. Znamená přesun od dobrovolné a stále znovu a znovu domlouvané a potvrzované spolupráce evropských států v tisících konkrétních záležitostech k jednou pro vždy platné dominanci orgánů a institucí unijních nad orgány a institucemi jednotlivých členských států. Vede k prohlubování demokratického deficitu.

Jestliže se tedy evropské státy na prvním setkání hlav států EU po britském referendu domluvily, že nebudou převádět další pravomoci států na úroveň unie, ale zároveň nepožadují, aby se některé záležitosti opět vrátily do rukou národních vlád, není tu ani náznak toho, že by se měla tak zvaná Lisabonská smlouva podrobit přezkumu. Silná slova české strany o „hájení národních zájmů“, výzvy k odstoupení předsedy EK Jeana-Clauda Junckera apod. tak v prostředí bruselské byrokracie nedošla vůbec naplnění.

Zpětně zhodnoceno, Václav Klaus ve svém „manuálu pro začátečníky“ přesně popsal, kde jsou základní rizika Lisabonské smlouvy a proč ji odmítal podepsat až do druhého irského referenda, které dopadlo pro schválení této smlouvy dobře. Musím konstatovat, že vše, před čím Klaus ve svém odporu proti Lisabonské smlouvě varoval, se v uplynulých letech potvrdilo. Byla poprvé aplikována možnost většinového hlasování v záležitostech imigračních kvót a Česko bylo přehlasováno.

V praxi jsme tak na vlastní kůži pocítili, co se mohlo v roce 2008/9 zdát nemožné a neproveditelné. Zřejmě právě realita aplikace Lisabonské smlouvy ukázala, že výhoda velkého evropského trhu může být dalším posílením centra znehodnocena a že se kvůli zvýšené koncentraci moci do orgánů EU mohou lidé s EU přestat identifikovat a zvýší se rychlost postupné eroze EU. Má-li zůstat jenom u brexitu, musí se však i česká vláda přestat bát požadovat zásadní přehodnocení Lisabonské smlouvy. Zatím to vypadá jen na hodně svalnatých řečí bez skutků.

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz

Jaroslav Zamazal
3. 12. 2024

Ó, jaká hrůza, jaké drama! Všichni zahyneme! Anebo je to jinak?

přečetl Panikář
3. 12. 2024

Teroristická organizace HTS) zahájila minulý týden v Aleppu překvapivou ofenzivu.

Ivo Fencl
3. 12. 2024

Co jsem cítíval a víc necítím ohledně pistole, vnímá spousta dětí stejně.

Ladislav Jakl
3. 12. 2024

Jak poznáme nové Hitlery dřív, než začnou zplynovávat a pálit židy?

Aston Ondřej Neff
2. 12. 2024

Jeden rok končí, druhý brzy začne a je zjevné, že ho budeme moci úplně odepsat.

Aston Ondřej Neff
30. 11. 2024

V Česku vyrostl v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání orgán, který má ambici stát se cenzurní...

Marian Kechlibar
2. 12. 2024

Před osmi lety si Velká Británie odhlasovala poměrem 52:48 odchod z Evropské unie.

Ladislav Jakl
2. 12. 2024

Pryč se zahrádkami a pejsky. Bude to stačit?

sdlk Jakub Sedlák, kroc Tereza Krocová, ČTK
3. 12. 2024

Pražskou dopravu od rána komplikuje několik dopravních nehod. Mezi nimi jsou i dvě vážné nehody s...

Zbyněk Petráček
3. 12. 2024

Je Sýrie bezpečná? To je zásadní otázka. Hlavně pro byrokraty. Dánsko udělalo v roce 2021 malou...

Lidovky.cz, ČTK
3. 12. 2024

Rezignovala gruzínská velvyslankyně v Česku Tea Maisuradzeová. Svůj úřad zastávala od loňského...

jhr Jan Hron
3. 12. 2024

Ukrajinští vojáci v ruské Kurské oblasti začínají zpochybňovat vojenský účel svého nasazení....

jhr Jakub Hromada
3. 12. 2024

O návratu reprezentačního útočníka Michaela Špačka do české extraligy se mluvilo už delší dobu, v...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz