Úterý 25. března 2025, svátek má Marián
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

EGYPT: USA udělaly chybu

Loni (2013) v říjnu jsem na svém blogu publikoval článek, který o pár dní později (14/10) převzal i prestižní internetový deník Neviditelný pes. Měl titulek Egypt: USA dělají chybu.

Obsahoval můj názor na tehdejší rozhodnutí Spojených států zmrazit pomoc Egyptu (560 mil USD) a zastavit dodávky vojenské techniky. Jako důvod uvedl State Department krvavé potlačení demonstrací organizovaných na podporu svrženého islamistického prezidenta Mursího.

Napsal jsem:

Obávám se, že v současné chvíli dělají Američané chybu. Egypt potřebuje podporu, neboť vede válku s destrukčními živly, jejichž vítězství by bylo pro Zemi na Nilu krajně neblahé. A nebylo by přínosné ani pro samotné USA.

Tehdy jsem měl za to, že to byla chyba. Názor jsem nezměnil. Sleduji vnitropolitické dění v Egyptě a cestu prozatímního režimu k demokracii dost podrobně na to, abych mohl zopakovat: ano, byla to chyba.

(Cosi pozitivního na tom nicméně bylo, byť je to z jiného soudku, leč připomneout to musím: tímto počinem Spojených států byli jejich levicoví odpůrci usvědčeni ze lži. Jak se ukázalo, na prvním místě v politice Washingtonu nestojí zájmy "vojenkoprůmyslového komplexu", rozumí se byznys se zbraněmi, ale to, čemu se mnozí cyničtí pragmatici posmívají, totiž západní hodnoty, byť v tomto případě byly uchopeny za nesprávný konec. Ale to byla jen poznámka na okraj, přesněji v závorce.)

Američané měli od sesazení Mursího (v Egyptě tomu říkají revoluce z 30. června) nový režim podpořit, nikoli svoji podporu utlumit. Podobně pošetile se zachovala i Evropská unie.

Mezitím se stalo to, co se stát muselo. Do médií pronikaly zprávy o jistém sbližování Káhiry s Moskvou i ve vojenské oblasti. V únoru byl u Putina egyptský ministr obrany a armádní šéf polní maršál Sisi.

A dnes (23/3) publikoval káhirský server Ahramonline zprávu, která mě inspirovala k napsání tohoto článku.

Ministr vnitra káhirské vlády Mohamed Ibrahim novinářům řekl, že Egypt zvažuje dovoz zbraní z Ruska. Mezi oběma zeměmi se vedou rozhovory na toto téma ve snaze dorovnat egyptské zbaňové manko, které vzniklo díky zmrazení dodávek z USA a EU.

To jsou přesně ty vlastní góly, které by si Západ dávat neměl. Putin není tak útlocitný (a dění kolem Krymu jsou toho nejnovějším děsivým důkazem), aby před vojenským byznysem s politickým přesahem upřednostnil zkoumání legitimity adresátů ruských zbraní. Maršála z Káhiry přijal v únoru bez mrknutí oka se všemi poctami přesto, že Sisi "zametl" loni v létě s legitimním prezidentem Mursím stejně jako "majdanovci" v Kyjevě s legitimním prezidentem Janukovyčem.

Inu, když dva dělají totéž …

Věřím, že kdyby v roce 2012 nevyhrál US prezidentské volby demokrat Barack Obama, ale republikán Mitt Romney, podobnou chybu by Spojené státy neudělaly. Tak snad příště.

Aston Ondřej Neff
25. 3. 2025

Slábne důvěra v pevnost závazků v rámci NATO.

Drieu Godefridi
25. 3. 2025

Trump má ambice pro uspořádání nové Jaltské konference.

Robert Troška
25. 3. 2025

Za posledních deset let vyrostla rychlostní omezení jak houby po dešti

přečetl Panikář
25. 3. 2025

Trumpovy zločiny po ověření měly s pramálo společného s realitou.

Aston Ondřej Neff
22. 3. 2025

Je třeba zavolat doktora Chocholouška na Ursulu von der Leyen.

Chechtavej tygr
22. 3. 2025

Dáma vstoupila do hotelu a obrátila se na recepčního...

Aston Ondřej Neff
24. 3. 2025

Kdyby Češi přešli na islám, z Babiše by se stal muftí.

Daniela Kovářová
22. 3. 2025

Téma zvyšování výdajů na zbrojení za legitimní příležitost k debatě.

Alexander Tomský
22. 3. 2025

Rusko není západní civilizace a pokusy o normalitu selhaly.

Lidovky.cz, ČTK
25. 3. 2025

Díky české muniční iniciativě by se letos na Ukrajinu podle českého premiéra Petra Fialy mělo...

ned Jaroslav Nedvěd, vb Valentýna Bílá
25. 3. 2025

Prezident České republiky Petr Pavel s manželkou Evou zahájil návštěvu Plzeňského kraje. Jejich...

rl Radek Latislav, ČTK
25. 3. 2025

Kvůli krádeži kabelů je od úterního rána výrazně omezený provoz vlaků na železničním koridoru mezi...

Premiér Petr Fiala (ODS), předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a šéf lidovců Marek Výborný v...

herp Petr Heřmánek
25. 3. 2025

V pondělí bylo možné na noční obloze pozorovat zvláštní výjev. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz