BLÍZKÝ VÝCHOD: Změny v Egyptě, Izrael a Hamas
I když je svržení islamistů v Egyptě obecně dobrou zprávou pro sousední Izrael, není to tak jednoznačné a puč pro něj může mít i nepříznivé důsledky. Vláda vývoj pozorně sleduje, ale nekomentuje, protože premiér Binjamin Netanjahu dal všem ministrům příkaz se k Egyptu nevyjadřovat.
Přestože bývalý prezident Muhammad Mursí a jeho Muslimské bratrstvo znamenaly po Husním Mubarakovi pro Izrael výrazný obrat k horšímu, nakonec nenaplnili nejhorší izraelské obavy a nezrušili společnou mírovou smlouvu. Mursí však odmítal s Izraelem komunikovat a za jeho vlády neprobíhaly naprosto žádné kontakty na úrovni premiérů, prezidentů ani ministrů zahraničí. Pokračovala však spolupráce s egyptskými bezpečnostními složkami a armádou, a podle Izraele dokonce skvěle – zejména pokud jde o egyptské operace proti terorismu na Sinajském poloostrově, který se tam po pádu Mubaraka nebezpečně rozbujel. Izrael Egyptu opakovaně udělil souhlas rozmístit na Sinaji množství vojáků a těžkých zbraní, který vyžaduje mírová smlouva, a umožnil mu tak ofenzivu proti džihádistům. Výrazný úspěch však armáda neměla a útoky na egyptské vojáky, na Izrael nebo egyptský plynovod neustaly.
Teď se zřejmě situace ještě zhorší. Egyptská armáda hned po puči posílila na Sinaji přítomnost a dobře udělala. Před víkendem začala vlna útoků, které neustaly dodnes a vyžádaly si už osm mrtvých egyptských vojáků a policistů. Islamisté napadli sídlo egyptské zpravodajské služby v Rafáhu, letiště v Aríši a několik vojenských a pohraničních stanovišť. Jedna salafistická skupina odpálila dvě rakety na izraelský Ejlat, ale útok se obešel bez následků. Od neděle ozbrojenci zabili koptského kněze v Aríši, zaútočili na dalších osm vojenských stanovišť a vyhodili do vzduchu plynovod dodávající zemní plyn do Jordánska, který takto od Mubarakova pádu vybuchl už nejméně desetkrát. Armáda teď chystá velkou protiteroristickou operaci, které se zúčastní i letectvo, jehož nasazení odmítal Mursí. Počet teroristů na Sinaji odhaduje na 10 000.
Pád Muslimského bratrstva představuje nejtěžší ránu pro jeho odnož, palestinský Hamas v pásmu Gazy. Hnutí s nástupem bratrů k moci posílilo, ale paradoxně zmírnilo postoj vůči Izraeli. Mursí si přál, aby přestalo ostřelovat izraelská města, a Hamas se mu tolik snažil vyhovět, že dokonce zřídil speciální hlídky, které na klid dohlížejí a odpalovače raket trestají, a to i přesto, že se nedočkal vytouženého otevření hranic a propojení gazanské ekonomiky s egyptskou.
Proti Hamasu se však obrátilo egyptské veřejné mínění. Ukázalo se, že za arabského jara Hamas islamistům pomáhal vyvolávat násilnosti, útočí na egyptské vojáky na Sinaji a stál i za velkým loňským útokem, při kterém jich bylo šestnáct zabito. A tak dal Mursí armádě souhlas k razantnímu zásahu proti pašovacím tunelům do Gazy a ta je ničila účinněji než za Mubaraka. Zablokovala je i minulý týden, aby ozbrojencům z Gazy zabránila v pronikání na Sinaj, zničila dalších 40 tunelů, rozmístila na hranicích s Gazou tanky a varovala Hamas, aby se do egyptského vývoje nepletl. Uzavřela i hraniční přechod v Rafáhu a v Egyptě přerušila satelitní vysílání televize Hamasu. Minulé pondělí zatkla v Káhiře šest jeho ozbrojených členů, což není zdaleka poprvé. Z přítele vládních kruhů se Hamas změnil v nepřítele státu.
A tak zatímco palestinská samospráva Mahmúda Abbáse egyptské armádě ke svržení islamistů okamžitě gratulovala, Hamas je zaskočen a dodnes je nekomentoval.
Ale nezahálí. Podle zdrojů egyptské armády se navzdory jejímu úsilí Gazu izolovat dostalo na Sinaj nejméně 150 palestinských teroristů, kteří se připojili k boji Muslimského bratrstva za Mursího. V uniformách egyptské vojenské policie se podíleli i na současných útocích. Armáda má zpravodajské informace, že Muslimské bratrstvo koordinuje sinajské operace s vojenským křídlem Hamasu.
Je jasné, že egyptští islamisté se jen tak nevzdají. Podle izraelských zpravodajských zdrojů egyptská armáda v tichosti zajišťuje nejzranitelnější cíle, jako Suezský průplav, ropná pole a ropovod, protože má varování, že Muslimské bratrstvo na ně chystá útoky s cílem destabilizovat zemi. Společně se sinajskými salafisty napojenými na al-Káidu a Hamasem rovněž připravuje vlnu útoků na Izrael.
Na Sinaji tak hrozí ještě větší chaos než dosud. Izrael se rovněž obává, že Hamas obnoví ostřelování z pásma Gazy. S napětím také čeká, kdo se stane příštím vůdcem Egypta. Například dva z předáků opozice, bývalý generální tajemník Arabské ligy Amr Músá a někdejší ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej, chovají vůči Izraeli silné antipatie a v době loňské prezidentské kampaně navrhovali zrušení mírové smlouvy.
Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus