4.12.2021 | Svátek má Barbora


BLÍZKÝ VÝCHOD: Měli by se piloti začít bát?

15.1.2020

Na mysli mám piloty Israeli Air Force (IAF), izraelského vojenského letectva. Ve čtvrtek 8/1 přinesl totiž web listu Jordan Times informaci, že mezi vojenské piloty sousední země se zařadila dívka z nejvyšších sfér.

Devatenáctiletá Salma bint Abdullah, tedy princezna Salma, dcera současného jordánského panovníka Abdalláha II. a jeho manželky, královny Ranii.

Salma absolvovala teoretický a praktický výcvik a stala se první jordánskou pilotkou na strojích s pevnými křídly, tedy na letadlech. Jak ale připomíná web Jpost.com, první jordánskou pilotkou vrtulníků se po výcviku v USA stala v roce 2018 Aya Busheer Ibrahim Alsourany.

Na slavnostní ceremonii dekoroval novou pilotku sám hrdý otec, král Abdalláh II (fotoodkaz 1).

Ptal jsem se v titulku, jestli by se izraelští piloti měli začít bát. Byla to samozřejmě nadsázka. Nemusí se bát ani Salmy, ani jordánského letectva, neboť mezi oběma státy existuje mírová smlouva – a bylo by tristní, kdyby dnes a denně nepřinášela dobré ovoce. Oběma stranám.

Na té izraelské, připomeňme, slouží pilotky ve vojenském letectvu o nějaký ten pátek déle. Ale ani ony to neměly jednoduché. Jak se můžeme dočíst na webu izraelské armády, první absolventkou pilotního kurzu IAF byla v roce 1951 Yael Romové. Nedlouho poté bylo ale ženám s ohledem na náročnost této vojenské profese a vysokou míru rizika působení na pozicích vojenských pilotek zakázáno.

Tento zákaz soudně napadla v roce 1994 Alice Millerová – a byla úspěšná. Nejvyšší soud rozhodl, že omezení bylo protiústavní. Alice se sice ze zdravotních důvodů bojovou pilotkou stát nemohla, ale prošlapala cestu dalším. První stíhací pilotkou IAF se stala v roce 2001 Roni Zuckermanová, vnučka Yitzhaka Zuckermana a jeho maželky Zivie, dvou vůdců protinacistického povstání ve varšavském ghetu. A předloni (2018) se první žena, major G., stala velitelkou letecké perutě IAF (fotoodkaz 3).

Jak patrno, cestu do kokpitu stíhacích letadel si musely ženy těžce probojovávat. Na obou březích biblického Jordánu. Jestli se princezna Salma stane inspirací pro ostatní jordánské ženy, ukáže čas. V Izraeli od dob Rony Zuckermanové absolventky pilotního výcviku rok od roku utěšeně přibývají.

Fotoodkazy

... /1/ hrdý otec, král Abdalláh II., dekoruje dceru odznakem příslušnosti k vojenským pilotům. Všimněme si: princezna Salma má hodnost poručíka: zde.

... /2/ jordánská královna Rania a princezna Salma, její dcera zde.

... /3/ major G. (z bezpečnostních důvodů je i její tvář rozostřená), první velitelka izraelské vojenské perutě zde.

... /4/ izraelské vojenské pilotky zde.

Stejskal.estranky.czAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.