20.2.2020 | Svátek má Oldřich


Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 14, poslední: 15.1. 2020 19:14, přehled diskusí

J. Fridrich 15.1.2020 12:39

" BLÍZKÝ VÝCHOD: Měli by se piloti začít bát?" - myslím, že látat nad muslimskými arabskými zeměmi je při jejich návratu do středověku rizikové pro všechny piloty i cestující...

V. Církva 15.1.2020 9:09

Hezké, ale tady nejde o atrakci ale o obranu státu. Rusové měli pilotky už za 2.sv války, ale ne u stíhačů, a třeba Těreškovová byla problém. Ženy jistě i v bojových nasazeních mohou překonat leckteré muže. Ale jsou to spíš výjimky, z kterých dnes Západ vytvořil pravidlo.o schopnostech překonávat G nevím, ale třeba u paragánů bych nehtěl aby mne kryly (neunesou zbraně, horší ve sportech, hormonální rozladěnost, uhádané kolektivy). Přesto ženy jsou dobré ostřelovačky a vynikají v různých specializacích. Vzhledem k jiným schopnostem orientace pochybuji, že jsou rovnou konkurencí pro piloty.

Neplatí pro výjimky.

J. Kraus 15.1.2020 11:19

Zbyšek Nečas, za války pilot 68.perutě RAF, byl v roce 1950, po odlétání dalšího turnusu, instruktorem v pilotní škole. Na Británii se tehdy, u vědomí dalšího blížícího se konfliktu, obrátili Arabové i Israelci a byli přiděleni Z.Nečasovi. Jak uvádí ve svých pamětech, Israelci byli ukázkoví žáci, inteligentní, pilní a rychle se zdokonalující. Arabové byli hloupí, líní, fysicky nemotorní, kladoucí největší důraz na časté modlitby. Nečas pochopitelně používá korektnější výrazy, ale nebudu to teď hledat. Co se týče žen, za normálních časů byla přirozená snaha mužů ženy chránit a nevystavovat je nebezpečí, i v tom SSSR nebo Německu. Wehrmacht třeba při ústupech koncem války vyvíjel nejvyšší až nepřiměřené úsilí, aby ženské obsluhy flaků a světlometů nepadly do rukou Sovětů. Tak to bylo v dobách opravdových válek. Myslím, že dnes není příliš zpráv o chování vojaček v reálném boji, jejich reakcích na těžší zranění nebo skupinová znásilnění. Sklon k hysterčení je přirozená ženská vlastnost, jsou jistě výjimky. Vybavuje se mi jen jeden současný případ, zajetí americké řidičky náklaďáku kdesi v Iráku. Když z ní rvali uniformu, křičela, že to se nesmí, po aktu ji nechali živou ležet. Zpráva o tom se dostala ven až po nějaké době, ona vojačka stále v šoku a na klinice.

J. Jurax 15.1.2020 15:18

Rusové měli i ženy stíhače - za všechny třeba Lydia Litvjak, zvaná Bílá růže od Stalingradu, s 12 potvrzenými sestřely. Bojovala na Jak-1 a padla v boji.

Sověti měli 586. pluk (586. IAP – istrebitělnyj aviacionyj polk), jenž byl jedinou stíhací jednotkou celé druhé světové války (a vlastně v celé historii válečnictví), který měl letecký i pozemní personál složený výhradně z žen. Podle jiných pramenů převážně z žen.

Těreškovová naopak pilotka nikdy nebyla.

U nás létala na Migu-15 v letech 1955 až 1958 u 4. letky 5. stíhacího leteckého pluku Eleonora Báčová.

V. Církva 15.1.2020 17:10

A to jsou ty výjimky. Lidia Litvjak byla jistě skvělá pilotka, ale snad jen jedna ze dvou es 2.sv. A jak jsem zmiňoval, byly ruské letkyně ale minimum u stíhačů.

A tyto výjimky mohou být skvělou volbou. Jenže na Západě teď "letí" kvoty alespoň 40%. Jak to vypadá ve Švédsku se ženami v armádě ukazuje případ kdy si vyhysterčily odstranění samčího přirození lva ze znaku jednotky. Tyto aktivity zatím zdaleka přesahují to co dokážou v terenu.

Jinak ženy byly i u Husitů ale i ve francouzské armádě při tažení do Ruska. A dokonce i dřív ve středověku. Ale byly to výjimky. Výrazně se uplatnila Johanka z Arku.

J. Jurax 15.1.2020 19:14

No, výjimky ...

Sověti měli 586. IAP (stíhací letecký pluk; Jaky 1, 7B a 9), 587. BAP (bombardovací letecký pluk; Pe-2) a 588. NBAP (noční bombardovací, později v souvislosti přejmenovaný na 46. Tamanský GNBAP - gardový noční bombardovací s Po-2 - známé Noční čarodějnice) s čistě ženským leteckým perzonálem. Prameny uvádějí, že i pozemní perzonál těchto jednotek tvořily převážně ženy.

Oficiální sovětské prameny uvádějí, že na konci války ženy představovaly přibližně jednu desetinu leteckého personálu; ovšem kromě výšeuvedených jednotek až na výjimky v nebojových službách.

F. . 15.1.2020 8:54

A co je ještě v Izraeli nového?

S. Rehulka 15.1.2020 11:44

Prosím, může mi někdo říci, co je to za anonymního blba, který se kryje značkou "F.." ?

I. Štípek 15.1.2020 15:08

Řekl bych, že to není nějak"anonymní blb", pane Řehulko, nebo Rehulko, s tajemným křestním jménem, začínajícím na "S". Může to být jinak spokojený, rozumný občan, kterému jen nevoní brutální, zákonem zafixovaná pravidla o tom, koho lze kritizovat, a komu za to hrozí drastické tresty. Pan F může být svrchovaný demokrat, který správně a spravedlivě nerozlišuje, nechce rozlišovat, do koho se smí nebo nesmí názorově opřít. Já sám za sebe bych velmi, velmi přivítal, pokud by za kritiku dnešního Sovětského svazu (= Izraele) nenásledoval zfanatizovaný křik agresivních, nemilosrdných bijců co vás klidně mohou udávat, ničit, vystavovat peklu současných hanebných paragrafů Trestního zákoníku; je-li Izrael demokratickou zemí bojující o přežití v okolním, sevřeném, myšlenkově anti demokratickém, anti humánním prostředí muslimského jařma, proč se jeho reprezentanti nikdy nepostavili proti ohavně úslužným paragrafům, s jejichz pomocí lze umlčovat, trestat, odstraňovat a hanebně umlčovat jakoukoli kritiku Izraele. Jak účelově, vychytrale definoval pan Gerloff zde na NP - kritika Izraele rovná se antisemitismus!!! Jak si Židů vážím a obdivuji je, tohle přece nemají zapotřebí!

A. Hrbek 15.1.2020 8:16

Vážený pane Stejskale, díky pěkný za objektivní článek.

Jordánsko je arabská muslimská země, prosperující a bezpečná. A s výrazným podílem ovocnářství i zemědělství. O tom, jaký důraz je v Jordánsku kladen na vzdělání a jaká jsou tam práva žen, jsem měl příležitost se vícekrát přesvědčit. Dokonce bych řekl, že Jordánci mají v některých oblastech s Izraelci dost společného.

Ale na Vašem webu se však v diskusi neustále hlásá "dej Arabovi kvetoucí zahradu a udělá z ní poušť".

S pozdravem

V. Církva 15.1.2020 9:16

To je asi jako když jíte hřibový oběd kde je 1hřib a 10 mochomůrek citronových a tvrdíte, že není jedovatý. Ano, Jordánsko je specifikum toho světa.

A možná jste se učil že Mezopotámie, to je tam kde by ten ISIL byla kolébkou civilizace. Před tisíci let jsme byli zaostalci a oni civilizace. Pak přišel Islám což je hlavní rozdíl mezi Židem a Arabem.

P. Lenc 15.1.2020 10:15

Ano, Jordánsko je vyjímka, dej Bůh aby jim to vydrželo.

J. Sinnreich 15.1.2020 0:55

Americti piloti se nemuseji bat. Ve vycvikovem stredidku US Navy ve floridske Pensacole zastrelil v prosinci minuleho roku saudsky pilot ve vycviku Mohammed Al Shamrani tri americke namorniky. Tento cin byl nyni vyhodnocen jako teroristicky akt zradikalizovaneho islamisty.Na zaklade teto skutecnosti bylo 21 saudskych kadetu poslano zpet domu.

V. Církva 15.1.2020 9:12

Asi mu špatně vysvětlili že jde o misi u spojenců a spletl si ji se zajetím.