20.6.2024 | Svátek má Květa


Tak jsme se aspoň zasmáli

4.5.2024

Nově nominovaného ministra vědy, výzkumu a inovací Pavla Tuleju nikdo neznal. No a vidíte, během pár dní se proslavil, dnes už ho zná každý, kdo se o českou politiku aspoň minimálně zajímá. Do médií rozeslal osobně laděný mail, kde stojí: „V posledních dnech vyšlo najevo několik mých selhání, kterých jsem si sice nebyl vědom, ale které nechci a nemohu relativizovat. Politická kultura v naší zemi je pro mě nesmírně důležitá a považuji za samozřejmé vyvodit z toho politickou odpovědnost.“ Na tom není mnoho směšného, až na ten eufemismus „politická odpovědnost‟, i když na druhou stranu, co tam měl napsat? Jdu od válu? Půvabná ale je reakce šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové, která napsala: „Cením si, že celou situaci rychle vyhodnotil a ukázal tak vysoké nároky na politickou odpovědnost, která je TOP 09 vlastní.‟

Ona se dokázala za celou tuhle kolosální blamáž pochválit! Politickou odpovědnost mohla ona sama a vedení TOP 09 osvědčit, pokud by vybrali někoho schopného do čela ministerstva zřízeného jenom proto, aby se na každého z pětikoalice dostalo dost ministerstev. Což se očividně nezadařilo a bude napínavé pozorovat, kdo se po téhle grotesce „přihlásí za ministra‟, aby se v rozhrabaném mraveništi vrtal půl druhého roku, aby pak po příštích volbách odešel… Jak to říct? Rozhodně nikoli ověnčen poctami a slávou.

Je to roztomilé, jak se MPA pochválila za ostudný přehmat. Ale na druhou stranu, už v tom má cvik. Když vypukl skandál s Ferim, taky kde kdo velebil politickou kulturu, spočívající v tom, že Feri z politiky vypadl jak cukrář. Přitom, jak se u příležitosti nedávného finálního procesu s Ferim ukázalo, všichni z Feriho okolí o jeho chování věděli. Kdyby měli politickou kulturu, poradili by mu, aby neblbnul a kdyby nepřestal, sami by ho vykopli a nenechali se k tomu donutit.

Což se ostatně v případu Tuleja stalo taky tak. Když Pavla Tuleju nominovali, taky přece věděli, že je to Mr.Nobody. Kde tedy je ta odpovědnost? Nikde. Je to, jen abychom se zasmáli.

Prezident se vyjádřil ve prospěch ANO

put

Pokračuje debata kolem vytrollovaného billboardu ANO: Spolu ho pozměnilo na slogan RUSKO PRO TEBE VŠECKO. Psal jsem o tom ve včerejším úvodníku a stojím si za tím, že tentokrát je to výstižná připomínka podstaty věci: Babiš opravdu přebírá ruskou propagandu a objektivně pomáhá Rusku ovlivňovat české veřejné mínění. To je prostě fakt, nikdo mu to neodpáře. Že to dělá z vychytralosti, protože není politik natož pak vůdce, to je jiná věc, ale efekt je jednoznačný. Má u lidí autoritu, třetina národa ho bere velmi vážně a on jim říká, že se má Ukrajina vzdát a že budování evropské obrany je zbytečné. Takže je to jasné.

Prezident Petr Pavel pokládal za nutné do debaty vstoupit a na Twitteru napsal,že „kampaň jeho oponentů, která z něj a hnutí ANO dělá zastánce ruských zájmů, je stejně nefér a stejně nebezpečná.‟ To prostě není pravda. O férovosti a neférovosti v propagaci se můžeme bavit, ale míra nebezpečí Babišovi demobilizační dlouhodobé propagandy je obrovská. Na jeden – dejme tomu nefér předvolební vtípek – za týden pes neštěkne, ale Babišova setba mnichovanství a podpora ochoty se Rusku podvolit bude mít dlouhodobé následky.

Copak do prezident nevidí? A lidi kolem něho?

Vidí, byl by slepej, kdyby neviděl. Ale asi chtěl dát najevo nadstranickost, když ta jeho poslední nadstranická akce kolem penzijní reformy dopadla tak blbě.

U svých protivníků si nepolepšil a my co jsme ho volili, holt pokrčíme rameny. Co jiného zbývá?

Aston Ondřej Neff