27.5.2022 | Svátek má Valdemar


BLÍZKÝ VÝCHOD: Izrael a Palestinci v době covidové

22.1.2021

Stát Izrael získal na jedné straně velmi příznivé mezinárodní ohlasy kvůli své úspěšné kampani očkování svých obyvatel vakcínou proti covidu-19, ale jak se dalo očekávat, kritika nevládních organizací, některých médií hlavního proudu a BDS na sebe nenechala dlouho čekat. Tito lidé obvinili Izrael z toho, že neposkytuje vakcíny palestinským Arabům, obvinili ho z válečných zločinů a dokonce i ze „zdravotnického aparteidu“. Tuto vlnu protiizraelské zášti propagují a umocňují organizace Amnesty International, BDS a izraelská krajně levicová nevládní organizace B’tselem.

Ovšem jediným relevantním faktem je, že Izrael a Organizace pro osvobození Palestiny podepsaly mírové smlouvy z Osla mezi léty 1993–95, na základě kterých se obě strany dohodly o dočasném rozdělení a vlivu nad územím v Judeji a Samaří (tzv. Západní břeh Jordánu), jejichž trvalý status bude předmětem dalšího vyjednávání. Za tímto účelem Izrael a nově vzniklá Palestinská samospráva (PA) zavedly nezávislý právní režim, podle něhož právě PA nese plnou odpovědnost za správu těch částí území, které podle těchto ujednání spadaly pod její kontrolu.

Dohody z Osla byly podepsány vedoucími představiteli Spojených států, Ruska, Evropské unie, Egypta, Jordánska a Norska a následně byly znovu potvrzeny v několika rezolucích OSN. Jejich další platnost určuje vzájemné vztahy mezi Izraelem a PA. A právě PA má plnou pravomoc a odpovědnost v oblasti zdravotní péče a dovozu léčivých přípravků. Palestinští politici přes dva měsíce ujišťovali své občany, že ministerstvo zdravotnictví samosprávy má situaci plně pod kontrolou a že pro ně zajistilo dostatečný počet vakcín, a to bez pomoci Izraele. Dne 12.2.2020 se PA dohodla jednak s Ruskem na dodání čtyř milionů dávek jeho vakcíny, jednak dne 9.1.2021 také s britskou společností AstraZeneca, která měla poskytnout další dva miliony dávek.

Jenže nyní, po dvou měsících, když se vedoucím palestinským představitelům navzdory slibům nepodařilo vakcíny obstarat, začali, jak je jejich zvykem, s démonizací Izraele a obviňují jej ze všech svých neúspěchů. Na palestinskou nenávistnou kampaň reagoval vyzyvatel stávajícího izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a zakladatel strany Nové naděje Gideon Sa´ar slovy, že jestliže mají Palestinci peníze na to, aby zajišťovali renty teroristům, mají jistě dostatečné finanční prostředky k obstarání vakcín pro svou populaci.