25.9.2020 | Svátek má Zlata


BELGIE: Pacient začíná být ohroženým druhem

4.8.2014

Před pár dny zveřejnila média případ belgického lékaře, který odmítl ošetřit starší ženu s poukazem na její původ - byla Židovka. V Belgii je současně schválena euthanasie u dětí.

Etické normy chování lékaře jsou staré více jak 2500 let. I když Hippokratova přísaha doznala jistých modifikací v minulém století, její duch je trvalý a neměnný. I další etické normy - zejména přísaha Asafova a modlitba Maimonidova - hovoří o tom, že lékař je povinen poskytovat nemocným pomoc, nepodat smrtícího jedu atd.

V žádné z těchto přísah není nikdy a nikde zmiňováno, že pomoc lze odmítout na podkladě náboženských či rasových důvodů či jen z prostého rozmaru lékaře. Je známo, že i ve válečných konfliktech minulého století byla zdravotnická pomoc u civilizovaných armád poskytována i vojákům protivníka (nešlo jen o chladný kalkul, že se druhá strana bude chovat stejně, ale jen o samotný fakt, že prostě zraněný by měl být ošetřen). Lékař při promoci na své alma mater slibuje, že bude léčit dle svých nejlepších znalostí a schopností, že si své znalosti bude rozšiřovat celý svůj profesní život. Nijak se nevyslovuje o jakékoli selektivní péči.

Nyní, v období protižidovského třeštění, se však staleté normy začínají porušovat, a to nikoliv v nějaké zaostalé zemi uprostřed rovníku, ale ve vyspělé zemi v Evropské unii. V zemi, kde je schválena a praktikována euthanasie u dospělých a kde byla nedávno povolena i u dětí, se nyní začíná rozlišovat, komu bude ošetření poskytnuto a komu ne.

Nelze si představit větší paradox. Na jedné straně umožňují belgičtí lékaři usmrcení nemocného dítěte v podstatě na jeho přání a na straně druhé odmítají ošetření nemocného dle jeho rasy. Lékař nebude řešit možnosti léčby či ošetření, ale nejprve bude zjišťovat, zda-li pacient nepatří k neoblíbené komunitě či k rase, kterou on sám považuje za méněcennou. U nemocných dětí bude ve vzduchu otázka, jestli má smysl pokračovat v léčbě, nebo ji ukončit v situaci, kdy si to nemocný či jeho rodina přeje.

Chce se mi věřit, že šlo v případě odmítnutí ošetření staré ženy o zcela ojedinělý exces v momentálním emocionálním selhání. V opačném případě je to - aspoň pro mne - signál, že setrvání v jedné unii se zemí, kde by se podobná praxe uváděla v život, je naprosto neprůchozí. V naší republice je naštěstí postoj v obou těchto otázkách mezi lékaři naprosto konsistentní a jednoznačný. Lékaři odmítají euthanasii v jakékoli podobě a ošetří každého - Žida, Araba, protestanta či černocha bez jakýchkoliv obstrukcí.

Převzato z blogu Tomáš Vodvářka se souhlasem autoraRychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.