Středa 16. října 2024, svátek má Havel
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

AFGHÁNISTÁN: Tálibán – akta X

diskuse (24)

Oscar Wilde napsal, že věda nikdy nevyřeší jeden problém, aniž by neotevřela deset dalších. Proto jsme často k některým objevům skeptičtí, protože podvědomě predikujeme, že ještě doznají mnoha změn.

Bette Dam

Holandská vědkyně Bette Damová přišla před časem s překvapivými zjištěními, která prozatím uhájila před všemi všetečnými otázkami a námitkami. Její historická upřesnění a nová fakta se tedy zdají být krokem správným směrem.

A protože se týkají života zakladatele a šéfa dnes tolik medializovaného afghánského hnutí Tálibán mully Umara, stojí za to si je přiblížit, neboť také leccos vypovídají o dobu před i během pobytu amerických vojsk v Afghánistánu.

Tradiční mediální obraz hnutí Tálibán je ten, že šlo a jde o islamistické hnutí progresivně prosazující pouze strohou verzi islámu. Lze to přirovnat například k wahábismu v Saúdské Arábii či ideologiím různých džihádistických skupin. Na vzniku Tálibánu se zároveň výrazně podílel sousední Pákistán, jehož rozvědka Tálibán řídila. Hnutí šéfoval tajemný mulla Muhammad Umar, který ovládal Afghánistán a kryl a hostil světového arciteroristu číslo jedna Usámu bin Ládina. Umar byl svržen americkou invazí, která byla reakcí na Usámovy teroristické na útoky 11. září. Umar pak léta řídil ze sousedního Pákistánu operace svého hnutí proti americkým jednotkám v Afghánistánu.

Damová – tedy pokud jsou její informace pravdivé a zatím se zdá, že většina z nich je – ale tenhle jednoduchý obraz rozbíjí. Tálibán líčí jako hnutí, které je hodně založeno na domácích tradicích a mystických proudech islámu. Ne na moderním návratu k čistému islámu, ze kterého čerpají džihádisté. Zároveň Damová ukazuje, že vztah Pákistánu a hnutí Tálibán nebyl tak jednosměrný, jak se někdy tvrdí. Mulla Umar trpěl prý až chorobnou podezřívavostí vůči Pákistánu – i když od něj samozřejmě přijímal pomoc – a zdaleka neplnil pákistánská přání. Šlo zkrátka o v moderní historii typickou situaci, kdy slabší partner dokáže manipulovat se silnější zemí, která je nucena ho sponzorovat, aby se neobrátil na někoho jiného.

Bette Dam

Damová ve své knize „Hledání nepřítele“ uvádí, že mulla Umar od roku 2001 do své smrti v roce 2013 nežil v Pákistánu, jak s oblibou tvrdí afghánská i americká vláda, ale v Afghánistánu. Dokonce nedaleko amerických základen a vojáků, kteří po něm pátrali. Umar také neřídil bojové akce Tálibánu proti Američanům, ale byl jen jeho duchovním vůdcem, jenž svou existencí držel hnutí pohromadě. Zároveň byl ale v Tálibánu jedním z těch, který se chtěli s novými vládci v Kábulu i s Američany dohodnout. Těsně po americké invazi v roce 2001 dokonce nebyl proti rozpuštění celého Tálibánu výměnou za beztrestnost pro jeho členy. Což ovšem odmítli jak Američané, tak i část afghánských politiků. Uplynulo zhruba deset let a Američané začali mít o jednání zájem a ten trvá dodnes. A byl to podle Damové právě mulla Umar, který tlačil na své spolupracovníky, aby s Američany skutečně jednali. Druhý nejhledanější muž světa – hned po Usámovi bin Ládinovi – tedy evidentně nebyl až takovým nepřítelem Ameriky, jak se původně předpokládalo.

Jeho nástupci jsou vůči Spojeným státům paradoxně mnohem tvrdší, než byl on sám. Mají totiž lepší vyjednávací pozici než dříve. Teď je Tálibán sice vnitřně rozdělený, ale vojensky velmi silný. Od odcházejících či spíše prchajících Američanů získal navíc bianco šek k vládě nad dlouhodobě neovladatelnou zemí. Jak ho využije?

Zatím se prezentuje ozbrojenými konflikty a enormním tlakem na obnovu striktního islámského práva.

Ale abychom byli korektní - z pohledu Američanů (když pomineme jejich vinu na současném stavu ) – komu předat moc v zemi, která se dá patrně nejlépe charakterizovat lidovým označením pytel blech?

V menší či větší míře probíhající občanská válka je v Afghánistánu už jakýmsi tradičním folklórem.

Škoda, že se o tom dostatečně hlasitě nehovořilo před 20 lety.

Aston Ondřej Neff
16. 10. 2024

Lidově řečeno, bylo to dřív lepší nebo horší než dnes?

Geert Wilders
16. 10. 2024

Nenávist části politických a mediálních levicově-liberálních elit je přiživována antisemitismem.

Jan Kovanic
16. 10. 2024

Dva izraelské tanky při něm prý převálcovaly vstupní bránu do tábora mezinárodních sil.

Jan Ferenc
16. 10. 2024

Za chudobu, hladomory a války nemůže špatné počasí, ale špatné vládnutí.

Zdeněk Roller
16. 10. 2024

Agentura Pravda vyděsí přináší nejnovější fake-news z kultury, kultury a agrokultury.

Aston Ondřej Neff
14. 10. 2024

Nově zvolený kapitán SOCDEM, už po pás ve vodě, seká širočinou ještě větší díru do dna.

Aston Ondřej Neff
15. 10. 2024

Jiří Čunek oznámil, že bude opět usilovat o předsednické křeslo v lidové straně.

Daniel Vávra
14. 10. 2024

Hancock je něco jako Daniken, který ovšem není bulvární demagogický grafoman, ale svoje teorie se...

Tomáš Vodvářka
14. 10. 2024

Ambulatní lékař nemůže ukončit péči u vulgárního a nespolupracujícího pacienta

Jan Bartoň
15. 10. 2024

Ještě před několika dekádami by si nikdo netvrdil, že lidstvo může za hurikány a povodně.

ČTK, Lidovky.cz
15. 10. 2024

Úřadující šampioni Evropy Španělé porazili ve fotbalové Lize národů Srbsko 3:0. Portugalsko s...

Lidovky.cz
15. 10. 2024

Úvodní fáze Ligy mistrů se chýlí ke konci a v té další nebude chybět Sparta. Ta si totiž výhrou 2:1...

ČTK, Lidovky.cz
15. 10. 2024

Česká fotbalová reprezentaci do 21 let završila účinkování v kvalifikaci o mistrovství Evropy 2025...

Lidovky.cz, ČTK
15. 10. 2024

Zástupci STAN a SPOLU ve středních Čechách se dohodli na místech v radě kraje. Hejtmankou by měla...

Lidovky.cz, ČTK
15. 10. 2024

Představitelé Spojených států ujistili Libanon, že Izrael zmírní své údery na Bejrút a jeho jižní...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz