19.3.2024 | Svátek má Josef


Diskuse k článku

AFGHÁNISTÁN: Tálibán – akta X

Oscar Wilde napsal, že věda nikdy nevyřeší jeden problém, aniž by neotevřela deset dalších. Proto jsme často k některým objevům skeptičtí, protože podvědomě predikujeme, že ještě doznají mnoha změn.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Plzák 29.11.2021 10:09

Jak asi dlouhou dobu ztrávila Bete Dam (dnes 42) v Afghánistánu? Zřejmě dlouhou. Autor i ona patří do skupiny tak zvaných Klugscheisserů, čili lidí, kteří vědí Bahnhof, česky nádraží, u nás trus.

Nejspíš to všechno má opět jednou sloužit k důkazu, jací jsou Američané pitomci. Vyhozený čas čtení.

K. Kostas 28.11.2021 14:49

Určitě v tom cítím jednoznačně také rozpor, ale hledejme v Afghánistánu něco jednoznačného...

P. Sura 28.11.2021 14:30

Je to zajímavá úvaha, nicméně přijmout myšlenku, že se vůdce Talibanu se chtěl s Američany dohodnout, ale trvale na ně ze zálohy útočil, to mi nesedí. Spíš to vypadá jako "mírové snahy" Vladimíra Putina, který zbrojí jako blázen, vytahuje se svými "výsledky" na poli ohrožování bezpečnosti ostatních a přitom pořád vykládá, jak chce spolupracovat a jen sankce ostatních mu v tom brání....

J. Prikner 28.11.2021 10:00

Počkejme a uvidíme, jak Taliban bude spolupracovat s Čínou a jak se jim povede, nepůjde ale o duchovno ale o tvrdé peníze, které tam číňané vydělají a co afgáncům přinesou.

K. Kostas 28.11.2021 2:59

Američané neměli Afghánistán nikdy obsadit, ale když už se tak stalo, neměli odcházet.

K. Kostas 28.11.2021 2:58

Přesné označení je, že Afghánistán je pytel blech, ta etnická různorodost je tam opravdu enormní.

V. Pavelka 27.11.2021 15:05

O neschopnosti západu naslouchat opravdovým odborníkům z místních krajin a řídit se jimi ,si hýkají na tržištich osli a velbloudi celého musulmanského světa !?;-):-);-D

V. Kučer 27.11.2021 10:08

V dobách mého mládí jsem četl cestopis o Afghánistánu ze šedesátých let. Jejich král tehdy ovládal Kábul + několik velkých měst a okolí, všude jinde žili samostatné kmeny které na své území nikoho cizího nepustili. Autor cestopisu byl pozván náčelníkem jednoho z těchto kmenů s jehož synem studoval v Praze. Chovali se k němu velmi přátelsky vše mu ukázali ale když projevil zájem navštívit jakousi pamětihodnost tak ho tam nepustili. Řekli mu že to není na jejich území a tak nemohou zaručit jeho bezpečnost. Říkali, jste náš host a my ručíme za vaše bezpečí.

D. Polanský 27.11.2021 9:26

Jediné co mi článek přinesl, je foto hezké ženské. Za to děkuji.

F. Navrátil 27.11.2021 8:37

Fenomén Talibanu se může v mnoha analýzách a na tisících stránek vysvětlovat ze všech možných stran, což také politologové, etnografové, bezpečnostní analytici, filosofové, teologové, ekonomové a sexuologové pilně dělají. Ve skutečnosti jde o to, že Taliban je postaven na základech protisovětského tažení a USA předpokládaly, že prostřednictvím Talibanu ovládnou afghánský prostor a využijí ho k další ekonomické a mocenské expanzi do postsovětských středoasijských republik. S Talibanem byla dojednána výstavba plynovodu z Turkmenistánu, kde se nacházejí jedny z největších ložisek zemního plynu na světě, do Pakistánu a Indie. Invaze do Afghanistánu byla rozhodnutím USA, že se nechce s nikým o zisky dělit. Do funkce prezidenta pak USA dosadili Karzájího, poradce a zaměstnance americké plynárenské společnosti. Vzhledem k tomu, že turkménský plyn už proudí systémem ruských plynovodů do Evropy a do Činy, učinil afgánský projekt zbytečným a armáda USA se spolu se spojenci z prostoru stáhla.

J. Ganaur 27.11.2021 8:50

A Usáma byl jen pohádková postava....;-D:-P;-D

F. Navrátil 27.11.2021 9:42

Ussáma a jeho teroristická parta pocházeli povětšinou ze Saudské Arábie, kde bylo jejich organizační centrum a odkud byli financováni. Pokud po 11. září chtěly USA někoho vybombardobvat, pak to měla být Saudská Arábie. Ovšem to je jejich obchodní partner a přítel nejvěrnější. Takže to dopadlo tak, že když jim velký sauskoarabský brácha odpráskl dvojčata, dali do držky jeho mladšímu afghánskému bráchovi, který k tomu přišel jako slepý k houslím.

K. Kužel 27.11.2021 11:43

... a nakonec se změnil v pytel čehosi, co chrabří příslušníci amerických "specialistů" hodili v noci temné do vody.;-(

V. Novák 27.11.2021 12:49

Usáma byl jeden z Američany podporovaných, vyzbrojovaných a vycvičených zahraničních mudžáhidů, "Bastard, ale náš bastard".

Ke své smůle mu Američani zapomněli voperovat vypínací tlačítko...

D. Polanský 27.11.2021 9:28

A zase ty špinavé peníze a autor se Vám naivně snaží vysvětlit, že šlo hlavně o duchovno.

V. Němec 27.11.2021 8:12

Talibán vojensky velmi silný? A jak to? Kdo jej tak vyzbrojuje? Oni přece jen pěstují drogy.

R. Polášek 27.11.2021 7:45

Hm, pokud je Taliban založen na domácích tradicích a neislamistických proudech v islámu, má Afgánistán určitým způsobem šanci.

Pokud totiž byl Afgánistán pro Američany "pytel blech" , je dobytý Afgánistán pro současný Taliban založený na teroru a středověkých způsobech vlády ještě větší "pytel blech". Podle mne totiž nejde vybudovat stabilní stát na středověké krutosti a středověkých zákonech, pokud takový stát nemá silnou ekonomickou základnu, která bude financovat taková opatření jako dokonalé uzavření hranic, "prošpehování" celého státu moderními elektronickými prostředky, materiální prostředky pro masívní vymývání mozků mladé generace atd.

Ty prostředky Taliban nemá. Aktivisté Talibanu moc navíc k válčení, vraždění a mučení sami neumí, schopné Afgánce neumí přimět k práci pro svůj stát jinak než tlakem přes korán a to je málo a polovinu populace - ženy z náboženských důvodů z práce pro společnost rovnou vyřadili.

Podle mne je tak dnešní talibánská krutovláda nestabilní. Schopní lidi jim utečou nebo se uzavřou do vnitřního exilu, prostředky na provoz státu nebudou, lidi se začnou i přes krutovládu bouřit...

Ovšem pokud je Taliban založený na domácích tradicích, mohli by si uvědomit, že důležitější než islamistické kruté zákony je nějaké slušné fungování afgánské společnosti. Mohli by z těch islámských středověkých krutých zákonů a způsobu vlády nějak ustoupit tak, aby umožnili rozvoj afgánské ekonomiky a generování nějakých příjmů, které by afgánský stát ekonomicky držely.

R. Langer 27.11.2021 7:39

Hm, a není to úplně jedno, čemu ti věřící fanatici věří? ;-D

R. Holub 27.11.2021 3:03

Verejne popravy, kamenovani, zniceni Buddhovy sochy, to nic?

I. Mentlík 27.11.2021 4:33

To jsou, možná extrémní, projevy místní kultury, které pravděpodobně nejsou tamním obyvatelům až tolik proti srsti, vždyť takové, nám se jevící jako nepřijatelné, způsoby se v islámských zemích praktikují staletí. Jenže my ne, my jsme se překotným rozvojem lidských práv, dnes už většinou absurdních, rozhodli sami si zlikvidovat naši tradiční křesťanskou minulost. A osobujeme si na tancích vyvážet naše lidská práva všude, kam se nám zlíbí. Nelze se pak divit, že místní pro rozvrácení jejich způsobu života až tak nehorují. Asi by bylo dobré nechat je být, ať se kamenují. Pokud chtějí někteří žít tady, jedině pod podmínkou, že zapomenou na dřívější způsob života, tj. žádné mešity, žádné přestávky na modlení, žádné mnohoženství nebo sňatky nezletilých, žádná šaria, nic muslimského na veřejnosti. Jen se obávám, že vždy jde na prvním místě o prachy, které je možné z těchto krajin dostat domů, a tam se naše lidská práva jako ospravedlnění hodí.

S. Sedlák 27.11.2021 6:35

Reakce pod článkem o Talibanu je poněkud úsměvné. Kdyby šlo jen o prachy, tak by se Západ nikdy v Afganistanu neangažoval.

Afganistan, stát nestát funguje po staletí. Mnohé státy se tam spálilo. Určitou dobu to šlapalo a pak konec. Vždy se někdo donívá, že on to zvládne.

R. Polášek 27.11.2021 8:00

Afgánistán je dnes asi pořád raně středověký stát. Jako u nás se nejsilnějším kmenem stali Přemyslovci, kteří postupně rody kolem sebe podrobili, vzpurné a silné, kteří byli konkurencí, vybili, viz třeba Slavníkovci a Vršovci. slabé, ale vzpurné, o kterých kroniky nepíšou, určitě podrobili kombinací krutých trestů pro jednotlivce a odměn zbylým ostatním...

Kmeny se v Afgánistánu považují za samostatné, ostatně ani Taliban není jedno hnutí, ale svaz jednotlivých "talibánů" jednotlivých kmenů. Pokud má pro zbytek světa existovat nějaká afgánská vláda, ujímá se toho vojensky nebo ekonomicky nejsilnější kmen, ten tu vládu provozuje a výnosy z daní, poplatků atd, které jinde plynou státu, v Afgánistánu plynou tomu vládnoucímu kmenu a v první řadě ho obohacují. Teprve sekundárně vládnoucí kmen z toho svého bohatství dává nějaké prostředky na chod afgánského státu. Tak nejspíš fungovala vláda podporovaná Američany.

V. Pavelka 27.11.2021 15:26

Humanistům nasklým zachranováním stačí, v dokumentu TV pár usoplených děcek z pouště a už startují s ambulancí , přistát a měnit zaběhaný způsob života ! Přivézt několik kol do vesnice , soudružky z EU podpoří dítě na dálku ale už je nezajímá co to udělá z ostatními, kteří kola mít nebudou a ostatní děti které do školy a lepším oblékaním a stravou nemůžou ;-OEU! Idiocie samolibé potřeby vylepšovat ,svůj pocit užasnosti :-(!!EU

V. Pavelka 27.11.2021 15:32

Škoda že Evropani neposlouchají co si o nich vypráví Muslimové ve svých čajovnách ?! Vždy a pořád jen posloucháme sebe a své názory !EU