Pátek 11. října 2024, svátek má Andrej
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

VĚDA: Průlomy roku 2015

Vědecké časopisy Nature a Science vyhlásily přelomové události ve vědě za uplynulý rok. O čem tedy nejuznávanější vědecké časopisy světa soudí, že změní historii vědy?

CRISPR-Cas9 – velebený i proklínaný

Redaktoři amerického vědeckého týdeníku Science postavili do čela desítky nejvýznamnějších vědeckých počinů roku 2015 techniku CRISPR-Cas9 využívanou genovými inženýry pro cílené zásahy do dědičné informace. Takzvané krispry vstoupily do vědy už před třemi roky, ale v roce 2015 zvířily vody nejen ve vědě hned několikrát. Čínští vědci otestovali tuto techniku pro zásahy do dědičné informace lidských embryí. Vyvolali bouřlivé reakce, i když použili zárodky neschopné zdárného vývoje a výsledky experimentu zformulovali do naléhavého varování: „Krispry“ ještě nedozrály k tomu, abychom s nimi prováděli zásahy do DNA lidských embryí „ naostro“!

Američtí vědci použili krispry k tvorbě organismů, mezi nimiž se šíří uměle navozená změna dědičné informace „řetězovou reakcí“. Jakmile se nositel takové dědičné změny dostane do populace nepozměněných organismů, „přepisuje“ jeho krispr dědičnou informaci následných pokolení tak dlouho, až nesou umělou změnu úplně všichni. Tento takzvaný gene drive byl dlouho noční můrou genetiky, ale teprve krispry jej proměnily v reálnou možnost. Dnes už jsou v laboratořích připravení komáři odolní k malárii, kteří by dokázali tuto vlastnost rozšířit mezi komáry žijícími v přírodě. Hotov je dokonce komár, který by prostřednictvím „gene drivu“ způsobil kolaps divoké populace. Jejich vypuštění do přírody ale není na programu dne.

Mise k malému zmrzlému světu

Konkurenční britský vědecký týdeník Nature postavil na první místo mezi vědeckými událostmi roku pařížskou klimatickou konferenci, jejíž signatáři se shodli, že nedopustí ohřátí pozemské atmosféry o více než dva stupně Celsia. Na krispry zbyla v žebříčku tohoto časopisu až třetí příčka. Na druhé se umístila mise kosmické sondy New Horizons za to, že v roce 2015 nabídla lidstvu první detailnější pohled na planetku Pluto. Misi New Horizons přisoudil „stříbrnou medaili“ i časopis Science, kterému se pařížská klimatická konference do desítky průlomů roku nevešla.

Mise k Plutu s 35 procenty hlasů jasně vyhrála i anketu o největší objev roku 2015 u čtenářů časopisu Science. Krispry skončily druhé s pětinou hlasů. Při „lidovém hlasování“ pro Science se ukázala síla sociálních sítí. Zpočátku hlasování vedly krispry s komfortním náskokem před misí New Horizons. Vědci zapojení do projektu New Horizons však prostřednictvím Twitteru lobovali u široké veřejnosti za hlasy pro misi k Plutu a to je vyneslo na první místo.

Celkově tak lze uzavřít bilanci nejvýznamnějších vědeckých objevů konstatováním, že momentálně si zřejmě lidstvo z „produkce roku 2015“ cení výsledky výzkumu Pluta a pokrok na poli využití krisprů. Je vysoce pravděpodobné, že leckterý významný objev natolik předběhl svou dobu, že jsme jeho význam nepochopili a docení ho až čas. Vždyť třeba Einsteinova teorie relativity by před sto lety titul „průlomu roku“ zcela jistě nezískala.

Úspěchy i přísliby

Věda přinesla v uplynulém roce celou řadu pozoruhodných objevů. Děsivá zdravotnická a humanitární krize vyvolaná epidemií eboly v západní Africe mobilizovala vědce k úspěšnému vývoji vakcíny. Na ebolu zemřelo více než 11 000 lidí a nedávné zprávy z Libérie o třech nových případech jasně dokazují, že choroba ještě zdaleka nevyklidila pozice a očkování zůstává jednou z mála zbraní, jež může její návrat a postup zastavit.

Významný úspěch si připsala na své konto syntetická biologie, když se několika laboratořím podařilo přenést do kvasinek kompletní syntézu opiátů. Otevřela se tak cesta k výrobě nových léků na tišení bolesti. Zároveň je ale lidstvo postaveno před možnost, že kvasinky produkující opiáty zneužije organizovaný zločin pro masovou produkci drog.

K překvapivým objevům roku 2015 se řadí i odhalení lymfatických cév pronikajících do mozku savců. Lymfatický oběh je důležitou součástí imunitního systému a učebnice anatomie tvrdily, že končí v oblasti krku. Vyvrácení dvousetletého omylu nabízí nové možnosti pro léčbu některých onemocnění mozku.

Ohlédnutí se za vědou v uplynulém roce provázejí i tipy na významné objevy, jež přinese nadcházející rok. Na co se můžeme těšit? Science obrací pozornost k novým detektorům v americké Laser Interferometer Gravitational Wave Observatory a k novým detektorům Virgo poblíž italské Pisy, protože ty mohou přinést zásadní průlom v pátrání po takzvaných gravitačních vlnách. Od roku 2016 si také slibuje definitivní rozlousknutí záhady obestírající domestikaci psa. Vědci na základě analýz psí DNA postupně umístili centrum domestikace „nejbližšího přítele člověka“ do jihovýchodní Číny, na Blízký východ, do střední Evropy a nejnověji kamsi na pomezí Indie a Nepálu. „Teď mohou být vědci blízko definitivní odpovědi,“ slibuje Science.

LN, 6.1.2016

Aston Ondřej Neff
11. 10. 2024

Nejdřív si ministr Marian Jurečka usmyslí, že nejpalčivější sociální případ je manželka prezidenta...

Libor Stoklásek
11. 10. 2024

Zámořské akciové trhy pokračují v růstu, přičemž index S&P 500 dosáhl svého 44. rekordu v roce 2024.

přečetl Panikář
11. 10. 2024

Vedle důrazu na odpovědné hospodaření musí konzervativní pravice přinášet mnohem víc.

Dokument
11. 10. 2024

Neziskovka Fakta o klimatu tvrdí, že Česko může už příští rok odstavit všechny uhelné elektrárny.

David Tolar
11. 10. 2024

Vláda nikdy nebojuje za svobody občanů. Jejich svobody jsou jejich boj

Aston Ondřej Neff
9. 10. 2024

Bezuzdnost ekologických aktivistů přišla na přetřes při nedávných povodních.

Aston Ondřej Neff
8. 10. 2024

Vláda Petra Fialy selhala při pokusu vyřešit jeden z palčivých problémů dneška, totiž stavební...

Aston Ondřej Neff
10. 10. 2024

K pobřeží Floridy se blíží hurikán Milton. Biden kvůli němu nepoletí do Evropy.

Dalibor Matušinský
10. 10. 2024

Naivní humanisté nechápou, že někdo neposílá své děti do školy. Protože ke svému životu školu...

Stanislav Křeček
9. 10. 2024

Jako každoročně, i letos nás Evropská komise nepochválila za to, jak jsou u nás vychovávány romské...

svm Matěj Svěrák
10. 10. 2024

Rusko v prvním měsíci konfliktu na Ukrajině plánovalo shodit na sousední zemi jadernou bombu. Ve...

Lidovky.cz, ČTK
10. 10. 2024

V jihoafrickém státě Zambie se vyskytl první případ virového onemocnění mpox. Informoval zambijský...

Karel Oliva
10. 10. 2024

Tak jsme tu měli třídenní stávku soudních úředníků a stávka na státních zastupitelstvích se chystá....

Lidovky.cz, ČTK
10. 10. 2024

Americký stát Florida se vzpamatovává z úderu silného hurikánu Milton, který způsobil rekordní...

Josef Kopecký
10. 10. 2024

Ministři schválili návrh na povinné zálohování PET lahví a kovových plechovek, řekl po jednání...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz