Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

VĚDA: Průlomy roku 2015

Vědecké časopisy Nature a Science vyhlásily přelomové události ve vědě za uplynulý rok. O čem tedy nejuznávanější vědecké časopisy světa soudí, že změní historii vědy?

CRISPR-Cas9 – velebený i proklínaný

Redaktoři amerického vědeckého týdeníku Science postavili do čela desítky nejvýznamnějších vědeckých počinů roku 2015 techniku CRISPR-Cas9 využívanou genovými inženýry pro cílené zásahy do dědičné informace. Takzvané krispry vstoupily do vědy už před třemi roky, ale v roce 2015 zvířily vody nejen ve vědě hned několikrát. Čínští vědci otestovali tuto techniku pro zásahy do dědičné informace lidských embryí. Vyvolali bouřlivé reakce, i když použili zárodky neschopné zdárného vývoje a výsledky experimentu zformulovali do naléhavého varování: „Krispry“ ještě nedozrály k tomu, abychom s nimi prováděli zásahy do DNA lidských embryí „ naostro“!

Američtí vědci použili krispry k tvorbě organismů, mezi nimiž se šíří uměle navozená změna dědičné informace „řetězovou reakcí“. Jakmile se nositel takové dědičné změny dostane do populace nepozměněných organismů, „přepisuje“ jeho krispr dědičnou informaci následných pokolení tak dlouho, až nesou umělou změnu úplně všichni. Tento takzvaný gene drive byl dlouho noční můrou genetiky, ale teprve krispry jej proměnily v reálnou možnost. Dnes už jsou v laboratořích připravení komáři odolní k malárii, kteří by dokázali tuto vlastnost rozšířit mezi komáry žijícími v přírodě. Hotov je dokonce komár, který by prostřednictvím „gene drivu“ způsobil kolaps divoké populace. Jejich vypuštění do přírody ale není na programu dne.

Mise k malému zmrzlému světu

Konkurenční britský vědecký týdeník Nature postavil na první místo mezi vědeckými událostmi roku pařížskou klimatickou konferenci, jejíž signatáři se shodli, že nedopustí ohřátí pozemské atmosféry o více než dva stupně Celsia. Na krispry zbyla v žebříčku tohoto časopisu až třetí příčka. Na druhé se umístila mise kosmické sondy New Horizons za to, že v roce 2015 nabídla lidstvu první detailnější pohled na planetku Pluto. Misi New Horizons přisoudil „stříbrnou medaili“ i časopis Science, kterému se pařížská klimatická konference do desítky průlomů roku nevešla.

Mise k Plutu s 35 procenty hlasů jasně vyhrála i anketu o největší objev roku 2015 u čtenářů časopisu Science. Krispry skončily druhé s pětinou hlasů. Při „lidovém hlasování“ pro Science se ukázala síla sociálních sítí. Zpočátku hlasování vedly krispry s komfortním náskokem před misí New Horizons. Vědci zapojení do projektu New Horizons však prostřednictvím Twitteru lobovali u široké veřejnosti za hlasy pro misi k Plutu a to je vyneslo na první místo.

Celkově tak lze uzavřít bilanci nejvýznamnějších vědeckých objevů konstatováním, že momentálně si zřejmě lidstvo z „produkce roku 2015“ cení výsledky výzkumu Pluta a pokrok na poli využití krisprů. Je vysoce pravděpodobné, že leckterý významný objev natolik předběhl svou dobu, že jsme jeho význam nepochopili a docení ho až čas. Vždyť třeba Einsteinova teorie relativity by před sto lety titul „průlomu roku“ zcela jistě nezískala.

Úspěchy i přísliby

Věda přinesla v uplynulém roce celou řadu pozoruhodných objevů. Děsivá zdravotnická a humanitární krize vyvolaná epidemií eboly v západní Africe mobilizovala vědce k úspěšnému vývoji vakcíny. Na ebolu zemřelo více než 11 000 lidí a nedávné zprávy z Libérie o třech nových případech jasně dokazují, že choroba ještě zdaleka nevyklidila pozice a očkování zůstává jednou z mála zbraní, jež může její návrat a postup zastavit.

Významný úspěch si připsala na své konto syntetická biologie, když se několika laboratořím podařilo přenést do kvasinek kompletní syntézu opiátů. Otevřela se tak cesta k výrobě nových léků na tišení bolesti. Zároveň je ale lidstvo postaveno před možnost, že kvasinky produkující opiáty zneužije organizovaný zločin pro masovou produkci drog.

K překvapivým objevům roku 2015 se řadí i odhalení lymfatických cév pronikajících do mozku savců. Lymfatický oběh je důležitou součástí imunitního systému a učebnice anatomie tvrdily, že končí v oblasti krku. Vyvrácení dvousetletého omylu nabízí nové možnosti pro léčbu některých onemocnění mozku.

Ohlédnutí se za vědou v uplynulém roce provázejí i tipy na významné objevy, jež přinese nadcházející rok. Na co se můžeme těšit? Science obrací pozornost k novým detektorům v americké Laser Interferometer Gravitational Wave Observatory a k novým detektorům Virgo poblíž italské Pisy, protože ty mohou přinést zásadní průlom v pátrání po takzvaných gravitačních vlnách. Od roku 2016 si také slibuje definitivní rozlousknutí záhady obestírající domestikaci psa. Vědci na základě analýz psí DNA postupně umístili centrum domestikace „nejbližšího přítele člověka“ do jihovýchodní Číny, na Blízký východ, do střední Evropy a nejnověji kamsi na pomezí Indie a Nepálu. „Teď mohou být vědci blízko definitivní odpovědi,“ slibuje Science.

LN, 6.1.2016

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

Tomáš Macek
25. 7. 2024

Francouzská policie vzala včera do vazby čtyřicetiletého Rusa. Podle prokuratury „dodával...

kroc Tereza Krocová
25. 7. 2024

Klimatičtí aktivisté ve čtvrtek ráno narušili provoz na největším německém letišti ve Frankfurtu...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Bez Ruska a Číny u stolu nebude možné dosáhnout žádného mírového jednání o válce na Ukrajině, řekl...

ČTK, Lidovky.cz
25. 7. 2024

Izraelské síly nalezly v Pásmu Gazy těla čtyř obětí útoku Hamásu loni 7. října. Čtveřice byla...

kroc Tereza Krocová
25. 7. 2024

Po poměrně turbulentním bouřkovém období do Česka přichází klidné letní počasí. V následujících...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz