Neděle 10. listopadu 2024, svátek má Evžen
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

VĚDA: Průlomy roku 2015

Redaktoři amerického vědeckého týdeníku Science postavili do čela desítky nejvýznamnějších vědeckých počinů roku 2015 techniku CRISPR-Cas9 využívanou genovými inženýry pro cílené zásahy do dědičné informace.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MP

9. 1. 2016 13:58
Gene-edited human embryos via CRISPR = průšvih pro lidstvo

http://www.technologyreview.com/news/544966/the-6-biggest-technology-failures-of-2015/

0 0
možnosti
KJ

9. 1. 2016 10:05
Například, že oteplování je jen předzvěstí silného

ochlazování ? To bude průser... Dzp.

0 0
možnosti
PR

9. 1. 2016 12:22
Re: Oteplování už o 1C je předzvěstí ještě většího.

Vypadá to daleko spíše tak, že klimatologicky ke globálnímu ochlazení planety nedojde dřív jak za celá tisíciletí ba spíš mnoho násobně déle. Dnes totiž skrze trend koncentrace skleníkových plynů směřujeme do doby před cca 3 až 30 miliony let kdy ledové čepičky tato planeta v létě neměla. Tehdá bylo idylicky vyrovnané klima a celé miliony let nehrozilo ani pod relativmně velkým vlivem Milankovičových cyklů zklouznutí do dob ledových či dokonce do celoplanetátního zalednění. Už jen rychlost dnešní změny cca 1C/století nemá geologicky srovnatelnou obdobu ani v PETM. To co tehdá příroda relativně velmi náhle dokázala za 10 000 let dnes člověk může mimoděk zvládnout do konce století!

https://en.wikipedia.org/wiki/Paleocene%E2%80%93Eocene_Thermal_Maximum#/media/File:65_Myr_Climate_Change.png

Jaký scénář nastane závisí od toho kolik fosilů pod povrchem nenechavá lidská ruka ponechá nedotčeně. Můžem ale o ně i válčit s pomocí jaderných zbraní, nebo může dojít k erupci supervulkánu typu Toba (https://cs.wikipedia.org/wiki/Toba), Yelowstone... či něčemu podobnému - pak by jste měl pravdu v tom, že i leckdo ze součastníků se naopak civilizačně zhoubného ochlazování ještě alespon nakrátko dožije.

0 0
možnosti
MM

M. Mýval

9. 1. 2016 9:44
zneužití kvasinek vyrábějících opiáty?

Naopak pro organizovaný zločin noční můra, že by feťáci nekupovali od dealerů, ale měli doma v demižónu

0 0
možnosti
VV

9. 1. 2016 9:42
Virgo poblíž italské Pisy

tam urcite cekaji, az jim spadne ta sikma vez s tim, ze behem jejiho padu nameri ty gravitacni vlny...

0 0
možnosti
PD

P. Dvořák

9. 1. 2016 3:08
Asi jsem cynik, ale vzhledem k tomu,

že podle některých pramenů si konflikt v Sýrii do konce roku 2015 vyžádal přes 250 tisíc obětí, mi nějakých 11 tisíc mrtvých nepřipadne jako "děsivá zdravotnická a humanitární krize vyvolaná epidemií eboly v západní Africe". A další tři!!! případy v Libérii, no . . .

O kolik jsem daleko od reálií při představě, že číslo 11 000 má tak o jednu nulu míň proti tomu, co čeká původní obyvatele Evropy v případě, že dnešní politiky ještě zavčasu vykydneme z jejich akvária? Čím později budou vykydnuti, tím bude nul za číslem přibývat. Až tady nebude, kdo by je počítal.

Neboť jak jistě všichni víme, tak "Alláh Akbar!"

0 0
možnosti
PR

9. 1. 2016 11:03
Re: Asi jsem cynik....

V tom poměru fatálních dopadů víceméně souhlas - až na to, že nezvládnutá epidemie umí růst geometricky....

K Vaší té víře, že politiky lze snadno vyměnit a i kdyby se to stalo, že to snadno změní situaci evropanů jsem velmi velmi skeptický. Předně proto, že volby dotyčným dnes pravidelně nevyhrává pravdivá rétorika či dokonce faktický záměr ale naopak třeba lživá zato správně načasovaná a odborně provedená volební kampan. Ta odbornost včetně její masivnosti se ale platí a tak v politice jsou nejčastěji ti, kteří mají odpovídající finanční zázemí.

Spolupodílí se na tom i problém stádovodti lidu, který spíše volí nikoli podle rozumu ale častěji podle přání udržet status, udržet momentální jistoty.

Ve změnu k lepšímu ve smyslu životaschopnosti a dlouhodobé odolnosti systému nevěřím i když není zcela vyloučená.

Ani nejnovější poznatky vědy takovou naději totiž nenabízejí - spíš naopak! Když už se ovládá proces jak pozměnit genom komára tak aby časem vyhynul... divil bych se, že podobný proces někdo nechce použít i mezilidsky či spíše nelidsky.

0 0
možnosti
PB

9. 1. 2016 2:25
Co měla

klimatická konference v Paříži společného s vědou - ať už si o konferenci myslíme cokoliv? S Nature to jde nějak z kopce.

0 0
možnosti
PD

P. Dvořák

9. 1. 2016 2:51
Re: Co měla

Pokusím se hádat. Plán dalších vědeckých objevů?

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz