19.3.2024 | Svátek má Josef


KORONAVIRUS: Slováci můžou a my ne?!

23.2.2021

Lékaři po celém světě stále hledají levný léčivý přípravek, který by každý, kdo se nakazí virem SARS-CoV-2, mohl bezpečně užívat.

Tedy lék, který by zabíral ihned po zjištění příznaků a mohl by zabránit vypuknutí vážného průběhu nemoci. A mezi takovéto léky, které upoutaly pozornost vědeckých týmů, patří dnes v mnoha státech diskutovaný ivermektin. Nedávno bylo prokázáno, že ivermektin má širokou škálu antivirových aktivit in vitro a je inhibitorem SARS-CoV-2. Toto širokospektré antiparazitikum, běžně užívané třeba proti svrabu, by mohlo snížit úmrtnost hospitalizovaných pacientů až o 80 procent, jak uvedl virolog Andrew Hill z univerzity v Liverpoolu. Ivermektin by totiž podle některých vědeckých studií měl být schopen zredukovat množství virové RNA až 5000krát. A díky tomu byla podle posledních zpráv také u některých pacientů s covidem zaznamenána až nečekaně rychlá vyléčení.

Naše sdělovací prostředky se zpožděním, ale přece, nás již informovaly o tom, že slovenské ministerstvo zdravotnictví vydalo 26. ledna souhlas s dočasným používáním ivermektinu i s dovozem jeho tablet v balení jak pro nemocnice, tak pro lékárny. Zde je uveden odkaz na článek s videem, kde si může každý poslechnout, co o tomto léčivu říká přednosta kliniky anesteziologie a intenzivní medicíny Východoslovenského ústavu srdečních a cévních nemocí docent MUDr. Pavol Török, CSc. V jeho ústavu na sobě ivermektin, dovážený z Rakouska, úspěšně vyzkoušelo několik lékařů, kteří onemocněli covidem-19, načež ho při léčbě covidu začali používat.

A není bez zajímavosti, že MUDr. Šimon Reich, chirurg z pražské VFN, na svém twitterovém účtu vyzývá již víc jak týden naše ministerstvo zdravotnictví, aby ivermektin nakoupilo a aby ho Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) schválil k používání pro léčbu covidu-19: „Slovensko používání ivermektinu v nouzi dočasně povolilo, ale my stále spíme. Není stoprocentní, že to funguje. Ale je to velmi nadějné a mělo by se to ověřit v praxi, protože stejně žádnou jinou takto účinnou léčbu nemáme. Toť můj a zdaleka nejenom můj názor.“

Proti podávání tohoto léku se však u nás postavila Společnost infekčního lékařství. Potvrdil to její člen a přednosta Infekční kliniky FN Brno Petr Husa, který k tomu podotkl: „Vůbec nevím, kdo tento starý lék resuscitoval v nové indikaci.“ Podobně ivermektin odmítá i české ministerstvo zdravotnictví: „Randomizované kontrolované studie s jasnými výsledky zatím chybějí. Stávající stav odborného poznání neumožňuje formulovat jednoznačné doporučení k jeho podávání,“ uvedla mluvčí resortu Barbora Peterová.

Naproti tomu MUDr. Andrea Letanovská, PhD., primářka oddělení anesteziologie a intenzivní medicíny z bratislavského Národního onkologického ústavu, novinářům řekla, že ivermektin v jejím ústavu pacientům s covidem podávají už dva týdny. K čemuž podotýká: „Není to žádná neověřená novinka. Bezpečnost ivermektinu je dokázaná. Jeho účinnost u covidu se ještě musí potvrdit na velkých studiích, ale v této chvíli se to jeví tak, že pacienty zbavuje viru. Musí se však dostat k pacientům včas, když pacienti začínají mít příznaky zápalu plic nebo průdušek a mají vysoké teploty.“

Některé z vědeckých týmů předpokládají, že ivermektin ve skutečnosti interaguje s vrozeným imunitním systémem člověka. Výsledky několika randomizovaných studií a retrospektivních kohortních studií užívání ivermektinu u pacientů s covid-19 byly již publikovány v recenzovaných časopisech, nebo byly zpřístupněny jako předtisky před řádným recenzováním. Některé z klinických studií neprokázaly žádné výhody nebo zhoršení onemocnění po použití ivermektinu, zatímco jiné uváděly kratší dobu do vymizení projevů onemocnění covid-19, větší snížení hladin zánětlivých markerů, nebo nižší úmrtnost u pacientů, kteří dostávali ivermektin, než u pacientů, kteří dostávali srovnávací léky nebo placebo. V současné době probíhá nebo se vyvíjí několik klinických studií, které hodnotí použití ivermektinu k léčbě covidu-19.

Jinak řečeno, ivermektin je lék bezpečný, i když jistě ne zázračný. Nevidím tak, jako celá řada našich lékařů, zásadní důvod, proč by i u nás nemohl být uveden do klinické praxe, tedy co by bránilo našim zdravotníkům v situaci, kdy tonoucí se i stébla chytá, podávat ivermektin pacientům s covidem. Nebo že by u nás úřední šiml až tolik řehtal, či je snad za tím ještě něco jiného? Samozřejmě to u nás v řádně kontrolované studii s ivermektinem nakonec může dopadnout jako s hydroxychlorochinem Donalda Trumpa. Ale tak už to ve vědeckém poznávání chodí. Něco se potvrdí, něco se vyvrátí, někdy se objeví světýlko na konci tunelu, někdy jen slepá ulička.

Ovšem při lavině britské mutace viru řítící se naší republikou by tu nejhorší variantu představovalo další posedávání s rukama složenýma v klíně.

Doplněk: Doc. MUDr. Jozef Firment, PhD, hlavní odborník MZ SR pro anesteziologii a intenzivní medicínu, na video záznamu hovoří o tom, jak se na Slovensku, kde jsou zatím lepší výsledky v ambulantní praxi, v nemocnicích ivermektin kombinuje s další léčbou. Zde poměrně obsáhlý výklad - Ivermektin ve schématu léčby covid-19, odvysíláno na TA3 dne 19.2.2021:

Převzato z KarelWagner.blog.idnes.cz se souhlasem autora