25.6.2022 | Svátek má Ivan


ZDRAVOTNICTVÍ: Od deseti k pěti

5.3.2009

Nejprve vysvětlím, proč se moje úvaha měla původně jmenovat „Kubero, máš práci!“.

Senátor Kubera bojuje proti tomu, aby stát ukládal povinnosti obcím a nedával jim na to peníze, aby je nutil dělat něco, co obce nepotřebují a ještě na tom prodělají. Pamatuji si na jeho dopisy ministerstvům, že když mu nedají papír a barvu do tiskárny, tak jim žádné hlášení nenapíše.

Od ledna platí změněná pravidla o vystavování průkazů pracovní neschopnosti, prostě neschopenek, které po novu musí vystavovat i lékaři v odborných ambulancích. Za vypsání neschopenky a s tím spojenou administrativu dostane lékař 5 bodů, což je v nejlepším případě 5 Kč . Raději to napíšu slovy – pět korun českých. Nejpozději druhý den musí lékař jeden díl neschopenky odeslat na úřad. Známka stojí deset korun.

Nechci srovnávat pětikorunovou odměnu za úřadování lékaře s cenou výpisu na Czech pointu nebo dokonce s notářskými sazbami, jde mi jen o to, jak je vůbec možné, aby někomu stát nebo zdravotní pojišťovna, to je nakonec jedno, dával pětikorunu a posílal ho za to koupit několik známek po deseti korunách.

Pro lékaře by možná bylo snesitelnější, kdyby jim stát nařídil vyplňovat neschopenky zadarmo. Nebylo by to poprvé, nakonec na levné práci zdravotníků je náš zdravotní systém postaven a také na ni dojede, ale zadarmo vyplnění neschopenky není. Je to za pět korun! Představuji si, jak nějaký úředník vypočítává, kolik práce má lékař s neschopenkou a kolik stojí všechno to poštovné, a po dlouhém uvažování mu vyjde pětikoruna. Toho člověka bych rád poznal.

Skutečnost je totiž ještě horší . V odborné ambulanci vypíše lékař neschopenku, jeden díl pošle poštou na „sociálku“, zvláštní hlášení pošle praktickému lékaři pacienta a když pacienta předává tomuto praktickému lékaři k doléčení, tak na Správu sociálního zabezpečení putuje další hlášení. Pokud pacient mění místo pobytu, lékař píše hlášení, pokud lékař povolí pacientovi vycházky, znamená to zase napsat hlášení. Jak se to všechno posílání a lepení známek vejde do těch pěti korun? To ví jen ten neznámý počtář někde na ministerstvu.

Pokud chcete vědět ještě víc, tak v případě, že lékař překročí zdravotní pojišťovnou určený limit pro jeho ambulanci, nedostane pět korun, ale přibližně korunu padesát. Před zdaněním.

Co na to komora všech lékařů ? Právě řeší, jestli ženský nejsou horší doktoři než chlapi.

Tak snad ten Kubera.Recenze 100% přírodního Bi-Oilu: Stojí za to si ho pořídit?
Recenze 100% přírodního Bi-Oilu: Stojí za to si ho pořídit?

6 redaktorek, žen různého věku, s rozdílnými zkušenostmi i pokožkou, otestovalo Bi-Oil Pečující olej (Přírodní). Každou z nich trápí něco jiného –...