23.9.2019 | Svátek má Berta


ZDRAVOTNICTVÍ: Kde začít, aby to neskončilo?

19.6.2007

V pracovní neschopnosti bývá v ČR denně až neuvěřitelných 6% občanů, což evropský průměr silně převyšuje. Nelišíme se prý ale v tom, že to je zhruba 15% populace, která čerpá až 85% prostředků ve zdravotnictví. Všechny debaty by měly vycházet právě z toho faktu, je-li ten fakt opravdu faktem. Každé zavádění poplatků přitíží totiž právě jim. Mnoho občanů desítky let lékaře a léky skoro nepotřebuje (ty "banální" kupuje bez receptu), pro mnohé je návštěva ordinace zcela výjimečným „svátkem“. Celý život si ale všichni platí zdravotní pojištění (= v podstatě zdravotní daň), aby "měli něco na účtu", kdyby náhodou… O stavu toho účtu přehled stále nemáme a měli bychom mít! Je pravda, že mezi vzpomínaných 15% konzumentů péče se člověk může dostat nešťastnou náhodou během vteřiny. Nepotká-li ho nějaká nehoda (příhoda) a má-li dobrý kořínek, tak se k nim zařadí skoro zákonitě v podzimu či na sklonku svého života. Z toho pohledu se zdravotnictví týká každého z nás.

Žádný pacient však - ať je malý či velký, mladý nebo starý, akutně či chronicky nemocný – neudává v ambulancích a na nemocničních lůžkách při léčbě tón. Taktovku na všechno mají v rukou - lékaři! U nich se proto mělo začít, ti mají mít jako první jasno, co musí poskytnout v rámci povinného zdravotního pojištění (čili jakoby zdarma) a co dalšího užitečného a navíc mohou nabídnout a za kolik. Debata s pacientem na dané téma je nutná.

Dokud ale sami lékaři nebudou mít standardy v malíčku, nelze spravedlivě požadovat po pacientech, aby se orientovali, aby ovlivňovali, aby se "vyznali", aby "kontrolovali" a aby - platili. Žádné peníze v takovém případě (v takové džungli) totiž "nebudou stačit", vždycky jich bude málo... Spokojenost s rozpočtem se sice nikdy ani ve zdravotnictví nedostaví a dostavit nemůže, ale pořádek a systém by chybět neměl. Může být ale pořádek a systém v rezortu, ve kterém se „životnost“ ministra počítá spíše na měsíce než na roky?

Závěr: Nejdůležitějším článkem v systému zdravotnictví je sice občan – plátce a konzument péče, kolem kterého se všechno točí, ale tím určujícím a hlavním zůstává lékař (plus výrobci léků, distributoři, pojišťovny a jejich - management). Nechytejme kočku za ocas!

Jablonec nad NisouPo operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.