29.5.2022 | Svátek má Maxmilián, Maxim


SPORT: Vyloučit Slavii Praha!

24.3.2021

Porážka Glasgow Rangers od pražské Slavie vzbudila silný rozruch, zejména mezi progresivními silami. Hraje se dokonce o vyloučení Slavie z Ligy mistrů.

Nemíním ztrácet čas diskusemi, zda hráč Slavie řekl o protihráči, že je opice nebo „jenom“ sprostou nadávku. Byla to chyba, která je ale z pohledu vývoje zápasu a zákeřných faulů fotbalistů Glasgow Rangers pochopitelná. Náš hráč si možná mohl „ulevit“ česky a nepokoušet se o nadávky v cizím jazyce. A slovo, které chtěl náš hráč vyslovit, se podle slovníku stejně řekne jinak.

Zaujalo mně, s jakou vervou se skotský klub pustil do toho, aby byla Slavia z Ligy mistrů zcela vyřazena a její další soupeř, Arsenal, postoupil do dalšího kola bez boje. „UEFA musí začít jednat, jinak tomu (problémům s rasismem) nebude konec. Kúdela by měl dostat až dvouletý zákaz činnosti, potrestaná by měla být i Slavia. Žádný jednozápasový distanc, žádná pokuta, ale trest, který klub tvrdě zasáhne,“ uvedl právník pro britská média. S tím plně souhlasí i bývalý útočník Rangers Kris Boyd.“Pokuty nejsou dostatečné. UEFA musí být důrazná. Z mého pohledu to znamená vyřadit Slavii z Evropské ligy. Vykopnout je a Arsenal poslat do semifinále,“ připomněl blížící se souboj s londýnským gigantem sedmatřicetiletý Boyd.

Podle médií už Rangers řeší další „opici“, tentokrát po zápase se svým rivalem Celticem Glasgow. Už během víkendových zápasů 33. kola Premiership došlo na hromadné reakce skotských mužstev na události na Ibrox Stadium. Při derby Celtiku s Rangers, kdy hráči odmítli pokleknout na trávník, protože tento počin už považují jen za prázdné gesto, jež se míjí účinkem. V zápasech mezi Dundee United a Aberdeenem a duelu Kilmarnocku s Motherwellem, kdy se k protagonistům z Celtic Parku přidali další rozhořčení hráči...Na aplikaci Snapchat, která má jen v USA na padesát milionů uživatelů, totiž po ligovém utkání dvou nesmiřitelných glasgowských rivalů kolovalo krátké video se střelcem gólu Rangers Morelosem. S opicí, která se objevila v proužku na záběru jihoamerického legionáře ve službách Jezdců.

Skotský tisk by ale hlavně rád „zapomněl“ na utkání Rangers se Slavií. Když se Rangers nedokázali prosadit fotbalově, vytáhli záludné fauly a ten na našeho brankáře byl přímo odstrašující. Protože fotbalově Rangers propadli, vytáhly se jiné „trumfy“ – rasismus. Bylo by jistě zajímavé, pokud by se podařilo zjistit, kdo opatřil záběr fotbalisty Rangers proužkem s opicí. Zaspekuluji si trochu – co když je to dílko někoho, kdo si přeje pouze přilít oleje do ohně po aféře z utkání se Slavií? Vidíte to! UEFA musí jednat a vyloučit Slavii, jinak tu máme rasismus! Hlavní je nyní odpoutat pozornost od fotbalu a plně se věnovat politice, že ano.

Slavia má přitom několik skvělých černých fotbalistů. Tým hraje výborně a sotva by tak hrál, pokud by v hráčích bílé či černé pleti v jednom týmu panovala rasová nesnášenlivost. Sledujme proto velmi pozorně, jaký UEFA vynese ortel. A pozor – jde hlavně o fotbal, protože právě na ten hráči Glasgow Rangers v závěru zápasu zcela zapomněli. Nenechme si vnutit ideu, že o fotbal nejde! Sport býval kdysi příležitostí navazovat kontakty a obrušovat ideologické sváry. Nyní se naopak stává v rukách progresivních sil kladivem na čarodějnice a příčinou ideologických válek.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!