20.1.2022 | Svátek má Ilona


SPOLEČNOST: Povinné očkování bude vítězstvím rozumu

1.12.2021

Tomáš Baldýnský ve svém Posledním slově (Někdo musí vyhrát, LN 24. 11.) nabádá k očkování, ale současně vyzývá ke shovívavosti k odmítačům. Míní, že nastane-li povinné očkování, neměli bychom jásat jako vítězové.

Názor Tomáše Baldýnského, že povinné očkování je „možná to jediné chytré“, sdílím, s tou výhradou, že místo „možná“ bych napsal „určitě“. Nejen je to postoj vědců, ale lze se k němu dobrat i na základě učiva ze základní školy, pokud jsme v ní ovšem dávali pozor. Snad vážnost situace a nutnost povinného očkování pochopí i nastupující premiér Petr Fiala, doufejme, že ne příliš pozdě, a jeho vláda očkování nařídí.

Na rozdíl od Tomáše Baldýnského si myslím, že to skutečně bude velkým vítězstvím hodným oslav, a to rozumu nad tmářstvím a také odborníků nad politiky. Stejně jako tomu bylo koncem šedesátých let při zavádění povinného připoutání v autech.

Dnes se nad příkazem připoutat se sotva kdo pozastaví; přitom nepřipoutaný řidič na rozdíl od odmítače očkování kromě sebe nikomu neškodí, až na to, že v případě nehody jeho zbytečně vážná zranění či smrt mají na krku záchranáři a co do financování daňoví poplatníci.

Vzpomíná si někdo, jak tehdy odpůrci argumentovali? Řeči o osobní svobodě snad současná nastupující vládní koalice opsala z tehdejších novin. Ve výčepech se proti bezpečnostním pásům brojilo poukazem na případ, kdy jeden řidič uhořel, protože byl připoutaný. Dnes váhavci s očkováním uvádějí příklad, kdy pacient po podání vakcíny omdlel. Tomáš Baldýnský jednu takovou váhající zná.

Porovnat počet omdlelých po vakcíně s počtem mrtvých bez ní tyto lidi nenapadne. Nezdá se, že by se povědomí občanů o teorii pravděpodobnosti a o statistice za uplynulé půlstoletí výrazně zlepšilo. Jak také, když se učivo z exaktních věd na základních a středních školách kvůli vzdělávání sabotující snaze ministerstva školství neustále oklešťuje...

Tomáš Baldýnský omlouvá občany odmítající očkování ze strachu před komplikacemi: strach z takových odmítačů podle něho přece nedělá špatné lidi!

Tito lidé snad nejsou špatní, ale nerozumní, protože nemají strach z mnohem pravděpodobnější možnosti, že umřou na covid. A především ignorují, že jsou mnohem spíše potenciálními přenašeči nákazy než očkovaní. A že tím společnosti prokazatelně škodí. Takže promiňte, pane Baldýnský, ale oni vlastně špatní jsou.

Autor je vysokoškolský profesor působící v Paříži a v Brně

LN, 29.11.2021
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.