18.6.2021 | Svátek má Milan


SPOLEČNOST: Pouhá výměna otrokářů

21.1.2014

Od plných hrnců egyptských k ještě plnějším hrncům bruselským

Přistála mi v mé e-poštovní schránce výzva (ve zkrácené verzi):

"Hledáme spolupracovníky – dobrovolníky

Naše občanské sdružení… Chybí nám odborníci na vyhledávání grantových výzev, psaní projektů, PR, oslovování sponzorů, organizaci akcí… .
Pokud jste milovníci Střední Asie, a měli byste chuť se do naší činnosti zapojit, kontaktujte prosím…"
uvedeno jméno, telefon a e-adresa.

V té výzvě úplně chybí pouhá zmínka, čím se občanské sdružení zabývá. Jen, že je nás málo, a proto nám pomozte hledat peníze.

Protože výzva byla přeposlána z adresy třicátníka, jehož kamarád je tím žadatelem o uvedenou spolupráci, předpokládám, že také on je ve věku mezi třiceti a čtyřiceti lety, vyrůstal již v jiných podmínkách, než byl reálný socialismus, a mohl by mít představu o tom, že hodnoty musí někdo nejprve vytvořit, aby je bylo možno následně přerozdělit, například formou grantů, sponzoringem či sbírkami.

Často se nejen na stránkách Neviditelného psa opakuje iluze, že se naše společnost z padesátileté zvrhlé ekonomické reality vyléčí jaksi automaticky tím, že nové generace, již nezatížené starými pořádky, se přirozeně vrátí ke zdravému rozumu. Asi jako ti bájní Izraelité, kteří po útěku z Egypta čtyřicet let putovali po poušti, až se z nich zase stali svobodní a hrdí lidé, kteří na otroctví svých otců vzpomínali s despektem. A bylo jim výstrahou pro budoucno.

My ale na poušti nejsme. Pokud si někdo představuje, že máme z těch čtyřiceti již 24 let za sebou a současné hospodářské potíže logicky provázejí i ten 25. rok, pak se hluboce mýlí.

Právě generace odborníků s praxí nezatíženou předlistopadovým socialismem, vysokoškolsky vzdělaných, by měla být ta skupina obyvatelstva, která jako nastupující elita společnost vyvede nejen z ekonomického, ale zejména společenského marastu, který si naši předkové způsobili dobrovolným vstupem do "egyptského otroctví". Nástupu socialismu z Německa ani z Ruska se nebránili. Své morální elity židovské, německé i české bez odporu vydali cizím mocnostem. Od dětství jsem pak slýchal, jak nám ten osud a sousedé nepřejí a ubližují.

Kdysi jsem se otázal jedné neziskové organizace, kde vzala mou adresu, na kterou poslala žádost o sponzorský dar. Bezelstně mi vyčetli, že si mou adresu koupili od jiné neziskové organizace (má to samozřejmě odborný anglicky znějící název) a já nyní nehodlám jimi investované prostředky vrátit svým sponzorským darem.

Utrácením hodnot vytvořených někým jiným, ať už tomu říkáme dotace, granty, sponzoring nebo jinak honosně, se u nás zabývá neuvěřitelné množství lidí. Mimo uvedené "dobrovolníky" také několik (desítek) tisíc státních a komunálních zaměstnanců, kteří na plný či částečný úvazek projektují, hodnotí, realizují, čerpají, kontrolují a zejména provádějí evaluaci všeho, co souvisí s čerpáním evropských fondů.

Rokem 1990 jsme neodešli z egyptského otroctví. Vyměnili jsme pouze hloupé otrokáře z východu za sofistikovanější otrokáře ze západu. Sedíme dál u plných hrnců, tentokrát bruselských. Ten, kdo ukáže na našeho souseda, podívej, on má hrnec plnější, získává body.

Dávno zanikla říše faraonů, dávno zanikla biblická království. Žijeme v demokratické společnosti. Máme možnost si svého Mojžíše zvolit. Většina tuzemců ale demokraticky zvolila faraona. Nejen přímou volbou hlavy státu, ale i v parlamentních volbách. Střední generace si s tou starší, odcházející, nemá co vyčítat.

A ta nejmladší? Dokud bude tleskat bruselským (pardon, egyptským) plným hrncům dotací a grantů, bude jediným světlem na konci tunelu právo šária, které tu upadající evropskou civilizaci ještě za jejich života reálně nahradí.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.