29.5.2022 | Svátek má Maxmilián, Maxim


SPOLEČNOST: Pan Kalenský a dezinformace

24.8.2019

Pan Jakub Kalenský je pro média nezpochybnitelným expertem na boj proti fake news, mimo jiné je i analytikem think tanku Atlantic Council.

17.8.2019 dal pan Kalenský rozhovor idnes.cz, ve kterém tvrdí toto: Na druhé straně si myslím, že to tady nemáme až tak moc špatné, abychom zde měli až tak velké médium jako Fox News, které by šířilo paranoidní konspirace a posilovalo účinek dezinformačních portálů.“ Takto označit Fox News je pozoruhodně silné tvrzení a nepochybně řadí pana Kalenského ve škále politických názorů na určitou část politického spektra. Jak se to shoduje s objektivní analýzou, je otázka objektivní analýzy.

Ve středu 21.8.2019 dal rozhovor v pořadu Radiožurnálu „Host Lucie Výborné“. Tam v čase 26:16 tvrdí, že před prezidentskými volbami na Ukrajině Facebook zavřel „asi dvě a půl miliardy falešných účtů“. Podle Wikipedie (údaj z roku 2017) má Facebook asi dvě miliardy účtů. Falešné účty měly být ukrajinské, jak z odpovědi na otázku (počátek 25:27) vyplývá. Vzhledem k tomu, že občanů Ukrajiny je cca 44 miliónů, je snadné spočítat, že včetně nemluvňat a starců nad hrobem měl každý Ukrajinec padesát šest falešných účtů (z toho bylo cca 11 neexistujících), kterými dezinformoval ostatní Ukrajince. Je údaj uvedený panem Kalenským dezinformace?

Pro dokreslení analytické způsobilosti dva citáty z rozhovoru na idnes.cz, první: „Že máte vyšší vzdělání, vás automaticky nezachrání od toho, abyste se choval informačně negramotně. Například člověk, který vystudoval jadernou fyziku, nebude něčemu takovému rozumět, přestože ve svém oboru bude patřit mezi špičky. Nebude schopen poznat, zda zpráva z ČTK je stejně relevantní jako ta z ukrajinského separatistického plátku placeného nějakým kremelským oligarchou.“ Ať je kdokoli vzdělán jakkoli, pokud nemá stejné názory jako pan Kalenský, respektive pokud nesleduje stejná média, je informačně negramotný. Druhý citát: „Mediální gramotnost by byla skvělá, ale ani ona nedokáže zázraky, pokud se budeme bavit o generaci lidí ve věku 55 let a výše. Málokdy narazíte na lidi tohoto věku, kteří budou ochotni se mediálně vzdělávat.“ Přeloženo do češtiny, vymývání mozků už si zažili za komunistů, děkují, nemají zájem.

Pan Kalenský taky ví, jak s fake news zacházet: „Také sociální sítě se mohou poučit a varovat, že určité zdroje jsou „toxické“. Google nebo Seznam si mohou nechat poradit od expertů a mohou ukazovat tyto weby na nižším pořadí.“ To ovšem přišel s křížkem po funuse, dávno to dělají. Lidovky.cz, Pavel Matocha, 15.8.2019: „Facebook loni oznámil, že indexuje uživatele skórem důvěryhodnosti a že hodlá bojovat se šířením nepravdivých informací (fake-news) právě skrze úpravu dosahu jednotlivých postů podle důvěryhodnosti jejich autora.“ Článek uzavírá Pavel Matocha touto větou: „Nyní proti manipulacím ze strany Googlu a Facebooku neexistuje účinná protizbraň.“

Pan Kalenský prostě jen chce, aby tento stav nejen trval, ale rostl. A aby on byl tím expertem, který bude rozhodovat o tom, co smíme číst.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!