16.5.2021 | Svátek má Přemysl


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Pan Kalenský a dezinformace

Pan Jakub Kalenský je pro média nezpochybnitelným expertem na boj proti fake news, mimo jiné je i analytikem think tanku Atlantic Council.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Szirotný 25.8.2019 22:14

Kalenskému

či jemu podobným je přece úplně jedno co budeme číst. Jen si ze snah o filtrování zpravodajských webů udělal dobrou živnost, aby nemusel pracovat. Předtím se přisál na peníze EU v týmu eurokomisařky a a někdejší italské komunistky Mogheriniové. Myslím, že existenci podobných "kontrol obsahu" (jedno takové pracoviště je myslím i na MV ČR) by měl posoudit Ústavní soud. Pořád doufám platí čl. 17 Listiny základních práv a svobod, která je součástí Ústavního pořádku ČR:

P. Szirotný 25.8.2019 22:16

Re: Kalenskému

O Jakubu

Kalenském, ani jiných strážcích "čistoty myšlení" ani slovo. odst.4)

chápu tak, že nikdo nesmí psát, že cikáni či židé by měli jít do plynu,

že prezident by měl být zastřelen, apod. Případně, že je u nás epidemie

tyfu (pokud to nebude pravda). Ale tuto hranici všichní cítíme.

Perryman 25.8.2019 11:34

Vypadá to

že Kalenský tady nikomu nestojí ani za diskusi. Dobrá zpráva.

K. Janyška 25.8.2019 8:51

Všichni, kdož neznáte kompozitivní teorii,

včetně Kalenského, jste dezinformátoři... Dzp.

P. Grigar 25.8.2019 8:29

A už je to tady zase..

https://www.youtube.com/watch?v=H1ri0L2LtR4

J. Sinnreich 25.8.2019 1:33

FOX News

Fox News jsou jedina zpravodajska stenice ve Spojenych Statech, ktera se snazi objektivne informovat o politicke situaci doma a ve svete. Ostatni stanice v poradi: MSNBC, CNN, ABC, NBC a CBS jsou v podstate hlasnou troubou Demokraticke strany, ktere povysily ideologicke zamereni za nestrannou zurnalistiku. Je zajimave, ze sledovanost FOX News mnohonasobne prevysuje vsechny tyto stanice dohromady. Prave z tohoto duvodu jsou tercem nenavisti nejruznejsich levicove zamerenych organizaci.

I. Lyčka 25.8.2019 0:42

Že existuje nějaký Kalenský,

který má takové názory, je smutné, ale komu není s hůry dáno... Smutnější ale je, že může svoji hloupost šířit v našich "veřejnoprávních" médiích.

M. Ivanovský 24.8.2019 21:29

,,Válka je mir, svoboda otroctví”: G.O. 1984;Až tohoto bude dosaženo, tak lidé typu p. Kalenský budou spokojeni.

R. Vacek 24.8.2019 14:25

Každá doba měla své nositele pravdy

A nemusí se pokaždé jmenovat jen Koniáš nebo Zelenka, ale třeba i Kalenský.

J. Jurax 24.8.2019 12:19

Inu, jak tak čtu Váš článek, nemohu se ubránit dojmu, že pan Kalenský je prostě alternativně inteligentní. Stručně prostě blbec.

Perryman 24.8.2019 10:50

Jakub Kalenský je pomatenec

vázaný na tým pod přímou gescí extremní komunistky Mogherini. Ta v projektu Evropské unie, naplňuje absurdní vize řízení společností, podle bolševika Altiera Spinelliho. V čele zločinecké Evropské komise nebyla a není jediná. Takže, co nám Kalenský asi tak může nabídnout, než jen ty své dezinformace?

J. Malá 24.8.2019 10:48

...

Kalenský je jen další vychcálek, který ucítil vůni peněz a příležitost aby se o něm mluvilo.

K. Janyška 24.8.2019 8:58

Všichni, kdo neznáte kompozitivní teorii, včetně Kalenského,

jste dezinformátoři... Dzp.

P. Zinga 24.8.2019 8:48

Blb Kalensky vystavil

zrcadlo sám sobě.

M. Mikulec 24.8.2019 7:44

Beata Szydlova

jako Polska premiérka si pozvala zástupce Facebooku a Googlu a vynadala jim,ze se v Polsku chovají jako na dobytém území. Naše přihrbená vláda ovšem předstírá, ze se u nás stejně praktiky nedejí, nebo je ji to jedno.

J. Anděl 24.8.2019 7:09

Proč volit skutečně liberální pravici (existuje-li vůbec)

Nejdřív radši rovnou uvedu, že nejsem fanouškem stupňujících se snah o kontrolu nad médii a informacemi ze strany státu, respektive vlivných skupin. Přesto je mi jasné, že snaha o tento vliv a kontrolu tu bude vždycky a vždycky budou skupiny vlivnější a méně vlivné, vždycky budou existovat lidé či skupiny, kteří chtějí říkat pravdu (jak ji chápou, tzn. nebude to vždy jen Ježíšovo "ano ano, ne ne"), a jiní, kteří chtějí dosahovat svých záměrů bez ohledu na to, jestli při tom říkají pravdu nebo lžou (tzn. nebudou vždy prostě jen lhát).

Takže zbývá otázka, zda po státu požaduji, aby do tohoto klání vstupoval. Přiznám se, že kdybych věřil, že to dokáže objektivně posoudit, možná bych byl mírně pro. Ale dokáží úředníci posoudit jemné nuance lidského vyjadřování, zahrnující ironii a sarkasmus, fantazii, emotivní zveličování, zálibu v tajemnu? (A dokáží je respektovat?) Dokáží rozpoznat třebas pravdivou, ač konsensu neodpovídající informaci, od záměrné lži? To přece nejsou jen geopolitické informace. Týká se to všech možných populárních knížek o esoterice, (sebe)vzdělávání, stravě a životním stylu, léčitelství a bylinkách, porodnictví a výchově dětí atd. atd. Netýká se pouze "zpravodajství", ale i blogů a příspěvků na sociálních sítí (včetně třeba diskuze na NP).

Ne, nevěřím, že to stát (či algoritmus) dokáže bezchybně. Ano, věřím, že taková snaha může být a bude zneužita k manipulaci (dosahování cílů bez ohledu na to, zda je říkána pravda či lež, zda je omezována lež nebo pravda).

Jak píšu v prvním odstavci, nejsem naivní, ta snaha vlivných skupin tu bude vždy a stát je jednou z těch vlivných skupin. To nezruším. Podporuji však, aby se v tom stát maximálně krotil. Vím, že už má takřka monopol na vzdělávání dětí (takřka, protože jiné vlivné skupiny ovlivňují a podsouvají státu, co zařadit, co omezit v osnovách, ale pořád schvaluje ty osnovy). Co se dá dělat, s tím nehnu a nejsem si jistý, že by to nenapáchalo moc zla, kdybych hnul. Ale u dospělých už je to nedůstojné.

R. Brzák 24.8.2019 9:20

Re: Proč volit skutečně liberální pravici (existuje-li vůbec)

Souhlas.

Stát je ovšem tou "nejsilnější skupinou", která ve skutečnosti má plný monopol (ten, kdo si v rámci státu prosadí svou "do osnov", je součástí státu a využil státní moc jako nástroj) nad vzděláváním. Ne tak nad šířením informací - zatím...

J. Anděl 24.8.2019 10:42

Máte pravdu. Rozlišoval jsem volené zástupce s úředníky od nátlakových skupin, neziskovek a lobbistů, ale ve finále je to stát, kdo tu moc uplatňuje skrze své výkonné složky.

To, že teď jsou u moci jakoby jedni, kteří tu moc v nějaké míře zneužívají či se neubrání nátlaku, vidím. Nevidím však moc takových, kterým bych v klidu důvěřoval, že kdyby se dostali k moci, nebylo by to mnohem horší či minimálně stejné. Ostatně někteří už teď v kampaních slibují, jak zakáží to či ono.

Teď mi to přijde ještě pořád docela vyvážené. Píšu o ČR. Jinde nevím, zvěsti se různí.