Pátek 28. března 2025, svátek má Soňa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SPOLEČNOST: Mí spolužáci Čapek a Halík

diskuse (16)

Chodil jsem svého času do základní školy v pohraničí a některá příjmení mých spolužáků odpovídala oné zvláštní migrační situaci v těchto oblastech. V naší třídě byla například spolužačka Julie Prča.

Nevím, jak ke svému příjmení přišla, ale jmenovala se tak. Nikoho z nás nenapadlo, abychom si z ní dělali nějakou legraci. Chápali jsme tehdy, že příjmení si nikdo z nás nevybírá. Že je dáno nějakým vývojem, za který člověk, tak říkajíc, zcela nemůže. Ani nás vůbec nenapadlo nějak znevažovat fakt, že byla cikánka. Navíc ještě velice hezká.

Můj soused v lavici se například jmenoval Čapek. Byl to slušný hoch, který na rozdíl od všech z nás byl velice bystrým počtářem a neuměl se prát. A jako jediný jsem věděl, že byl zamilovaný do Prči.

A přes uličku seděl Halík, který neustále vyrušoval, jak říkala naše paní učitelka. Ten se zase uměl prát dokonale. Oba bydleli u nás v ulici a v jisté době jsme byli považováni za nerozlučnou trojici. Čapek kupodivu později jezdil s dálkovým autobusem a Prču si dokonce vzal. A Halík? Jakmile trochu dospěl, utekl za kopečky. Dnes je někde v Peru.

Příjmení jednoho z mých tehdejších spolužáků by mi mohlo připomínat spisovatele Karla Čapka. Ale donedávna se tak nikdy nestalo. Ale když už jsme u něj. Dnes je objektivně uznáváno, že Karel Čapek svým dílem spisovatelským a novinářským varoval nejen před nacismem, ale i před komunismem. Zemřel v roce 1938. Jeho zdraví značně ublížila nenávistná kampaň, které byl před svou smrtí vystaven také útoky ze strany českých fašistů. Kdyby přežil, čekal by ho zřejmě stejný osud jako jeho bratra Josefa, který zemřel v nacistickém koncentračním táboře. I na Karla Čapka měli němečtí fašisté připravený zatykač.

Patří k paradoxům tehdejší doby, že autor her R.U.R. či Bílá nemoc se nedočkal ani přízně komunistů po roce 1948. Museli nám ho "objevit" sovětští spisovatelé a vydávat jeho díla. Až poté byl vzat na milost ve své rodné zemi. Bohužel.

25. prosince 2008 se u Čapkova hrobu na Vyšehradě sešli jeho příznivci, aby si připomněli 70. výročí jeho smrti. V rámci tohoto pietního aktu promluvil mimo jiné i teolog a kněz Tomáš Halík. Řekl doslova:

"Čapek si velmi dobře uvědomoval, že demokracie může obstát pouze ve zdravém morálním klimatu. Právě proto kritizoval zneužívání moci, politikaření uvnitř stran, sobectví. A já si myslím, že toto jeho poselství je velmi aktuální i dnes."

Tehdy jsem si oba spolužáky najednou ještě nepřipomínal. Ta vzpomínka přišla před několika dny, když bylo veřejně oznámeno, že Tomáš Halík získal prestižní ocenění Nadace Johna Templetona. Cena, která bývá také označována za jakousi "Nobelovu cenu v oblasti duchovní či náboženské", byla Tomáši Halíkovi udělena především za jeho mezinárodně uznávanou angažovanost v usilování o náboženské a kulturní svobody. Ocitl se tak tento český filozof, teolog, duchovní a spisovatel ve společnosti Matky Terezy, tibetského dalajlámy a dalších světově uznávaných osobností. Jeho knihy byly přeloženy do osmnácti jazyků a jsou vesměs rozebrány.

Můžeme pochopitelně s mnohými názory tohoto muže nesouhlasit, dokonce se nám ani nemusí líbit, že se mu dostalo tak významného ocenění. Tím nic nezměníme na faktu, že Tomáš Halík i v mezinárodním kontextu nespornou osobností je, že jeho filozofické a teologické závěry pozitivně oslovují značnou část mezinárodní veřejnosti.

Paradoxně se ihned po oznámení o rozhodnutí Templetonovy nadace stal Tomáš Halík předmětem podobné nenávisti jako svého času Karel Čapek. Proto jsem si vzpomněl na oba své tehdejší kamarády.

V ten den, kdy plný text o tom přinesly agentury, jsem si se zájmem otevřel několik diskusí pod touto zprávou. Byl jsem zděšen. Jedna část diskutujících tvrdila, že "Nobelovu cenu dostal i terorista Arafat, či nesmyslně americký prezident Obama". To by ještě nebylo tak zlé, lidé si jen spletli dvě jiné ceny. Mnozí jiní však zdůrazňovali, že "tmářství se v této zemi opět začne roztahovat a vymývat mozky". Posléze se objevovaly narážky na "staleté rozkrádání státu církvemi, které dnes i díky Halíkům dostupuje vrcholu", či že Halíkovy knihy jsou fantasmagoriemi atakdále.

Již dlouho jsem nečetl pohromadě tolik nenávistných i nekvalifikovaných výroků. Některé příspěvky redakce smazala pro porušování pravidel, takže si dovedeme představit jejich podobu (nebo možná ani nedovedeme). Našlo se i pár příspěvků slušných a objektivních.

Namítnete, že to není nic nového, že takové diskuse jsou pod různými zprávami běžné. Nemyslím si to. Běžné by být neměly a bagatelizovat ony diskutéry by znamenalo zavírat oči nad tím, co se zcela jistě děje uvnitř společnosti.

Ti lidé, kteří nenávistně diskutovali o Tomáši Halíkovi (a zamotali do toho církev, politiku a plno jiných nesouvisejících věcí), v každém případě umí psát (hrubky nepočítám, těch je dnes dost i v reklamě, i na internetu), něco o něčem vědí (jeden z diskutujících dokonce uvedl pasáž Husova kázání proti odpustkům) a všichni mají právo volit. Konec konců trochu podobně se vyjádřilo i pár našich aktivních politiků.

Jejich názory hraničící až s patologickou nenávistí mají zřejmě svůj nejrůznější původ. Společným jmenovatelem jejich uvažování je zcela jistě bulvarizace určité části médií, dlouhodobě nízká úroveň vzdělávání a s tím také související naprostý úpadek politické kultury. A také kultury vůbec.

Mí spolužáci Čapek a Halík, které jsem do toho zamotal, pochopitelně za nic nemohou. Ale vzpomínka na ně mi bude navždy připomínat, že historie se někdy opakuje, bohužel nikoli pouze jako fraška. A také to, že bychom se nad uvedenými jevy neměli pouze zamyslet. I když alespoň to by bylo krokem vpřed, pokud bychom tak činili veřejně a společně.

Aston Ondřej Neff
28. 3. 2025

SPOLU vyrazilo do boje v barvách Zelených a Sociální demokracie.

Emil Bratršovský
28. 3. 2025

Dnešní státy se snaží dělat nás lepšími.

Daniela Kovářová
28. 3. 2025

Výchova je složitá činnost, která požaduje důslednost.

Milan Smutný
28. 3. 2025

Německá vláda chce cenu elektřiny srazit snížením daní na elektřinu.

Ivo Fencl
28. 3. 2025

Řekl bych, že dobro je loď, zlo moře.

Ondřej Neff
27. 3. 2025

Obě strany, zosobněné Babišem a Fialou, usilují o neuskutečnitelné.

Aston Ondřej Neff
26. 3. 2025

„Bratři v triku‟ byli tři pruhovaní panáčci.

Aston Ondřej Neff
25. 3. 2025

Slábne důvěra v pevnost závazků v rámci NATO.

Robert Troška
25. 3. 2025

Za posledních deset let vyrostla rychlostní omezení jak houby po dešti

Jan Bartoň
26. 3. 2025

Nejde jenom o program a cíle.

Štěpán Hobza
28. 3. 2025

Sověti se snažili Západ rozdělit za studené války a nepodařilo se jim to. My si to teď způsobujeme...

lupr Lucie Procházková
27. 3. 2025

Spisovatelka Lisa Jane Smithová podlehla vleklé a vážné nemoci. Zemřela pokojně ve po dlouhém boji...

ČTK, Lidovky.cz
27. 3. 2025

Britský král Karel III. byl dnes krátce hospitalizován kvůli dočasným vedlejším účinkům léčby...

ČTK, Lidovky.cz
27. 3. 2025

Provoz vlaků na železničním koridoru u Pardubic dnes večer komplikují výpadky zabezpečovacího...

ČTK, Lidovky.cz
27. 3. 2025

Spojené státy ochrání celistvost a suverenitu Guyany, která vede územní spor s Venezuelou o oblast...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz