20.10.2021 | Svátek má Vendelín


SPOLEČNOST: Médiím navzdory

2.5.2006

Předvolební preference a skutečné výsledky voleb se - a to i v zahraničí - více nebo méně liší. Ve volbách do Sněmovny v letech 1998 a 2002 agentury většinou podhodnotily ČSSD i KSČM. Stejně tak v obojích volbách média byla zaměřena proti soc. dem. a ta přesto dokázala zvítězit. Ani v době tzv. telekracie tedy média všemocná nejsou.

Je příznačné, že pravicové sdělovací prostředky posuzují činnost i předsedy vlády a volebního lídra ČSSD Jiřího Paroubka jednostranně. Vytýkají mu autokratičnost, agresivitu až hulvátství vůči politickým soupeřům. Například v jedné pravicové revui je Paroubek označen za „komunálního politika, který nevyhrál žádné volby, ať už šlo o předsednictví ČSSD či o Sněmovnu“, který „vrší jednu chybu za druhou“.

Od pravicových médií se sotva dá očekávat něco jiného. Zvláště v předvolební kampani věcná informovanost spojená s jistou mírou objektivity ustupuje zaujatým úsudkům. Profesionální publicistika by však neměla ztrácet ze zřetele celkové obrysy působení politiků, schopnost rozlišit jejich formát, a to i při přirozeném rozdílu politické orientace a osobních sympatií nebo antipatií.

Velkých osobností v politice není nikdy mnoho, v české politice zvláště. V polistopadovém období to byli Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman. U dalších teprve čas ukáže. V jednom průzkumu lidé hodnotili vhodnost kandidátů na předsedu vlády: 29 procent bylo pro Paroubka, 25 procent pro Topolánka, 35 procent by si přálo jiného. Výběr pro období po volbách není rozsáhlý a lze mít za to, že to bude jeden z uvedené dvojice.

Ve vztahu k Paroubkovi nejsem jistě neutrální, ale jako někdo, kdo se v politice pohybuje po celé polistopadové období, si jisté hodnocení snad mohu dovolit. Paroubek v poměrně krátké době dokázal účinně překonat krizi v soc. dem. a obnovit její roli jako hlavní strany v koaliční vládě. Osvědčil se jako energický předseda vlády, který se nebál i smělých rozhodnutí včetně personálních. Dokázal prosadit hlavní záměry vlády v legislativní oblasti v parlamentě a vedl efektivně její exekutivní činnost. V krátkém čase se osvědčil i jako uznávaný představitel ČR v mezinárodní politice a získal respekt u svých partnerů v EU.

V politickém působení má ideové zásady a je zároveň i v potřebné míře pragmatický a flexibilní. V televizních duelech je vždy dobře připraven, je věcný v argumentaci a působí přesvědčivě. Podle mého soudu tyto jeho kvality převažují nad tím, co mu lze vytýkat. Paroubek v čele nové vlády po volbách by jistě dokázal dobře vést ČR cestou dalšího vzestupu.

Ani jeho političtí odpůrci by neměli přehlížet rozdíl mezi schopnostmi a neschopnostmi, i když na jejich posuzování není žádná přesná míra, a tyto Paroubkovy kvality uznat. Potom by i jejich kritika jeho pochybení, ať již skutečných nebo zdánlivých, byla důvěryhodnější. Neměla by povahu často zběsilých osobních útoků.

Právo, 28.4.2006Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.