22.5.2024 | Svátek má Emil


SPOLEČNOST: Jak vyhodit prachy oknem

8.10.2011

aneb Socioekonomická analýza Šluknovska

Aby mohli politici "vyřešit" problém šluknovského výběžku, chtějí za veřejné peníze analýzou mimo jiné zjistit dopady, které mohou mít vyostřené vztahy mezi obyvateli v regionu, zvýšená pozornost médií i extremistických skupin na cestovní ruch, zájem investorů nebo ceny nemovitostí v kraji. Výsledkem nové analýzy bude "pilotní projekt do Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost pro ověření realizovatelnosti a efektivity navržených opatření"...

Dovolím si ta vzletná slova přeložit do normálního jazyka. Za veřejné peníze z kapes daňových poplatníků vznikne úplně zbytečný dokument, kterých má Česká republika za posledních dvacet let jistě několik kamionů. Dokument má pojmenovat důvody současného stavu a dopady na soužití obyvatel, včetně každodenních důsledků na život lidí na Šluknovsku, ale i na podnikání v oblasti. Jeho výsledkem pak bude jistě skvěle zpracovaná žádost v mašlích o další peníze z veřejné kasy. Politici v Ústeckém kraji totiž zaznamenali snahu vlády "vyřešit romskou problematiku" dalšími miliardami v následujících letech a inspirovalo je to k tomu, aby z této částky ukrojili pěkný balík pro sebe. Vždyť kam jinam ty prachy dát, než na Šluknovsko, ne?

Bez zajímavosti není ani slovní spojení v tiskové zprávě kraje. Pilotní projekt do Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost nemá za cíl něco vyřešit, ale "ověřit realizovatelnost a efektivitu navržených opatření". Opět to přeložím. Za veřejné peníze získáme analýzu, za veřejné peníze budeme mít další "projekt" a za další veřejné peníze z operačního programu si ověříme, zda to, co jsme vymysleli, je vůbec realizovatelné, resp. jak efektivní to ve výsledku bude. Děláme to tak už déle než dvacet let. Jelikož to nikam nevedlo, dovolím si zcela zdarma a bez nároků sdělit Ústeckému kraji následující:

1) Vyostřené vztahy na Šluknovsku jsou důsledkem snahy o umělé multikulturalistické smíchání nesourodých kultur, absolutní neochoty přistěhovaných Romů respektovat právo a místní zvyky a zcela chybné politiky příspěvků na bydlení, jež se staly zaručeným zdrojem zisku pro poskytovatele ubytování, kteří se mnohdy rekrutují z blízkých přátel samotných politiků.

2) Důsledky jsou fatální pro většinu těch, kteří v lokalitě bydlí. Jejich nemovitosti jsou neprodejné a bez jakýchkoli pochyb bude tento stav trvat přesně tak dlouho, dokud tam Romové budou přebývat v takovém počtu, jako doposud. Žádný integrační projekt na tom nic nezmění. Neznám místo na území České republiky, kde by cena nemovitostí rostla (nebo se alespoň udržela) proto, že se tam ve větším počtu přistěhovali Romové.

3) Skuteční extrémisté, tedy nikoli místní tátové s dětma na ramenou, mámy s kočárkem a babky a dědové s holí, kteří vyšli do ulic a proti kterým dnes policie také zasahuje, by paradoxně neměli nejmenší šanci na své zviditelnění a na jakoukoli akci, kdyby Romové na Šluknovsku dodržovali zákony České republiky. Jak prosté.

4) Zájem médií je zcela logický. Je to pro ně prodejné téma a musí se na trhu uživit (kromě Romea.cz totiž nepobírají žádné peníze z veřejné kasy), ale také se poslední dobou přestávají bát psát pravdu a nazývat věci pravými jmény. Jejich práce se nepodílí na prohlubování nenávisti, jen konečně přestaly politicky korektně tajit její příčiny.

Ústečtí politici, sami žijící v luxusních čtvrtích, které jsou dokonce obehnány plotem nebo je k nim do ulice zákaz vjezdu, přestože tam původně vedly veřejné komunikace (více zde), jen znovu zneužili situace a na základě zcela oprávněných občanských nepokojů na Šluknovsku zase vytáhnou peníze z kapes lidí v České republice na etnobyznys. A pak se mi někdo diví, že mám chuť, jistě však nadneseně, takovým lidem "přerazit ruce" za takovou "práci".

Autor je zakládající člen Strany svobodných občanů

Převzato z FrantisekMatejka.cz se souhlasem autora