24.9.2021 | Svátek má Jaromír


SPOLEČNOST: Desetitisíce lidí na Václaváku

8.6.2019

Svobodné volby byly hlavním požadavkem demonstrací v osmdesátém devátem. V devatenáctém už ne.

Před třiceti lety nebylo hlavním heslem ani Jakeše do koše ani Podívej se, Gusto, jak je tady husto. To bylo upouštění páry z čisté radosti, že si můžeme říkat, co chceme. Základním požadavkem byly svobodné volby. A protože komunistická vláda nebyla odvozena z takových voleb a stejně už komunisti nevěděli, jak dál, a přemýšleli o změně, tak byly demonstrace pod heslem Svobodné volby úspěšné. Možná to bylo shodou dalších okolností, ale dobře to dopadlo, a tak svobodné volby máme.

A musíme pokorně snášet jejich výsledky, protože svobodné volby probíhají podle pravidel, na kterých jsme se předem dohodli demokraticky a bez přívlastků. Patří k nim úcta k ostatním voličům a k výsledkům voleb včetně matematických důsledků. Například je od začátku každému jasné, že může dojít k výsledku 3x17>49% (přeloženo pro školy s inklusí: Tyjo, ta čtyřicítkadevítka tu vládu proti těm trpaslíkům nedá). Proto jsou výsledkem různé menšinové, upatlané a poskládané vlády, podepsané i jen domluvené koalice.

U (ne)poučených občanů může vzpomínka na tehdejší nádherné demostrance (zažil jsem osobně) vyvolat představu snadné cesty ke změně volebního výsledku a k výměně vládnoucí elity za jinou, ve které už budou vládnout nyní nespokojení vůdci demonstrací. Na samotné nespokojenosti přitom nemusí být nic špatného. Nespokojenost, tedy řečeno s klasikem blbá nálada, je zcela přirozený pocit ženoucí nás na cestě vpřed. Není ale většího omylu než dát tento pocit na transparent do čela demostrace. To nejde. Každý je nespokojený kvůli něčemu jinému a od nespokojenosti je kousek k násilí. Příkladů je ve světě bezpočet.

Nakonec tedy pro organizátory demonstrací.

Pokud svobodné volby už máte, jedny zrovna nedávno proběhly, a přesto chcete dát dohromady demonstraci, máte problém. Vlastně dva.

První je, co bude hlavní myšlenkou demonstrace. Tvrdím, že možná témata jsou dvě. Svobodné volby a nespokojenost.

Volby už jsem zmínil, každou chvíli jsou nějaké a frustraci z nedostatku příležitostí volit jsem nezaznamenal. To není dobré téma k přilákání davů na náměstí. Zbývá druhá možnost. Nespokojenost. Tu jako důvod k demonstraci nechci zlehčovat, může to být hlad nebo cesta k němu, ale nespokojenost s výsledkem demokratických voleb? Nesmysl. Nespokojenost musí být zaměřena na něco jiného, dostatečně srozumitelného a přitom emotivního, musí to oslovit davy lidí, které se v tom musí „najít“, ale přitom nesmí začít moc přemýšlet. Ech, těžká práce. Snad trochu pomůže podšprajcovat nějakými osobnostmi, u kterých lze zaměnit známost za důvěryhodnost. Ale ať jich je raději víc, není úplně jisté, že se to u všech povede.

Druhý problém je, co potom. Není dobré o tom od začátku nepřemýšlet. Nejen revoluce, ale i demonstrace může žrát své děti.Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.