4.8.2020 | Svátek má Dominik


SPOLEČNOST: Čechy Čechům?

17.4.2014

Žije u nás cizinců moc, nebo málo? V takovém Lucembursku jich je 42 procent. U nás, v malebné zemi mezi kopci, která kdysi početnější národnostní menšiny oželela, to jsou více než 4 procenta. I to je ale pro domorodce moc.

Čerstvý průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění prozradil, že 51 procent Čechů míní, že cizinců u nás žije příliš. 42 procent říká, že jich tu je přiměřeně. Pomiňme, že průzkumníci nerozlišují mezi Čechy, Moravou a Slezskem. Podstatnější je, jak se zdejší občané staví k otevírání České republiky světu.

62 procent dotázaných nesouhlasí s tím, aby bylo každému, kdo o to požádá, umožněno u nás se usadit. To se dosud dařilo nejlépe Ukrajincům, jichž v naší zemi žije 430 tisíc. Následují Slováci, Vietnamci, Rusové a Poláci. Nejvíc se bojíme, že nám cizinci vezmou práci a přinesou náboženské, etnické či sociální problémy.

Mít obavy je lidské. Stejně jako hájení vydobytých pozic. Naposledy na pozadí komunálních voleb ve Francii jsme slyšeli o druhé a třetí generaci přistěhovalců, kteří jsou mezi zastánci zpřísnění imigrační politiky, neboť nechtějí ohrozit své pracně vydobyté postavení. Přesto působí tragikomicky, když čtyřem procentům usazených cizinců říkáme "příliš".

Česká xenofobie stejně jako třeba euroskepse dosud živořila na okraji politických zápasů. Od dob Sládkových republikánů z 90. let se politici ostýchali hnědé náměty v politice zvedat. Ten čas ale minul. Stačí si přečíst písemné materiály v Poslanecké sněmovně zastoupeného Úsvitu přímé demokracie před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu.

Z jihu k nám noví návštěvníci neproudí. S nimi se potýká například Itálie či Francie. Ovšem vnitrozemským státům se nechce ani finančně přispívat zemím, kam imigranti míří. Ale co bychom řekli imigrantské vlně – dejme tomu – z Ukrajiny či jiných oblastí Východu? To už taková fantasmagorie není. Smutným náznakem může být už neochota mnohých překousnout léčbu zraněných ukrajinských demonstrantů v tuzemských nemocnicích.

Hnutí, které si k obrazu svému vymodeloval Tomio Okamura, mimo jiné říká: "Jsme PRO posílení postavení České republiky a zachování národní suverenity a identity – chceme sebevědomý a silný český stát, pro který budou na prvním místě občané České republiky. Jsme PRO zpřísnění imigrační politiky, nechceme zde nepřizpůsobivé imigranty a náboženské fanatiky."

V tiskové zprávě vydané u příležitosti petice "Za zpřísnění imigrační politiky EU" je ale Úsvit ještě kategoričtější. Poslouchejte: "Evropa má miliony nezaměstnaných svých občanů, má miliony svých občanů bez domova nebo v chudobě, má miliony seniorů, matek s dětmi nebo starých nemohoucích lidí, invalidů, o které se už nyní nejsme schopni důstojně postarat. Náš stát jsme tady budovali a budujeme přece proto, aby nám byl oporou a aby nás v případě neštěstí nenechal padnout. Nikoli proto, aby nechal padnout Čecha nebo Moraváka a místo toho živil cizince."

Zapomeňme na vtípky o Tomiu Okamurovi či eurolídryni Úsvitu Kláře Samkové coby Češích či Moravácích jako poleno. Není zde prostor pro smích. Loni ve volbách do sněmovny získal Úsvit necelých sedm procent hlasů, nyní to může být ještě víc.

Odpor k imigrantům může být vítaná záminka přijít k volbám a volit demagogy. Když ne letos, tak příště. V hodině dvanácté by to chtělo bleskově vzdělávat populaci k občanství bez zášti a k solidaritě. Úkol to je pro školy, občanská sdružení, ale i média veřejné služby a demokratické politiky. Bohužel právě oni nad průzkumem CVVM i aktivitami Úsvitu mlčí jako hrob. Holt vedle nedůvěry je nám blízká i zbabělost.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plusAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.