26.4.2024 | Svátek má Oto


PRŮZKUM: Co je to za lidi?

7.6.2007

Naše média nás neustále zásobují zprávami o negativně vyznívajících referendech pořádaných v obcích pod Brdy a agentury zase chrlí jeden průzkum veřejného mínění za druhým. Obojí, jak referenda, tak průzkumy, je zaměřeno na jedinou věc - na americký radar.
Co se referend týká, lidé v nich hlasující mají pochopitelně právo na svůj názor, jen by bylo vhodné připomenout, že obyvatelé zmíněných osad nejsou reprezentativním vzorkem naší společnosti. V tamní oblasti totiž sídlila silná vojenská posádka a mnozí vojáci z povolání zde zapustili kořeny, takže místní jsou často bývalými důstojníky socialistické armády, komunisty, kteří dodnes svými názory (ne)přirozeně ovlivňují své příbuzenstvo i celé okolí. Ostatně sám starosta Trokavce, jedna z nejviditelnějších postav hnutí bojujícího proti radaru, coby dlouholetý člen KSČ a občanský pracovník "lidové" armády je toho takřka typickým příkladem.

Obraťme ale pozornost k průzkumům veřejného mínění.
Noviny, rozhlasové stanice i televize nám pravidelně oznamují nejnovější čísla - počty, resp. percentuální rozložení odpůrců/příznivců radarové stanice, ale málokdy jdou dál. Dozvíme se tak, že většina občanů je proti radaru, menší část by naopak se zřízením stanice souhlasila a jen malý zlomek je bez názoru. Naše veřejnost je tedy neustále přesvědčována o tom, že dvě třetiny (až tři čtvrtiny, podle agentury) našich spoluobčanů radar odmítají.
Žádný sdělovací prostředek nás ale už z nedostatku místa nebo vysílacího času (nebo z lenosti či dokonce záměrně?) neseznámí s podrobnějšími údaji a detailně nám nevysvětlí, kdo byl v průzkumu tázán, jak se vyslovil a zejména které politické strany je příznivec. Zkrátka, nikdo nám neřekne, co je to za lidi, kteří tu odmítající většinu tvoří.
Proto je snad vhodné seznámit aspoň čtenáře tohoto deníku s rozložením odpůrců a příznivců amerického radaru podle jejich politických preferencí, podle toho, kterou politickou stranu volí. Snad bude těch pár čísel zajímavých a poučných.
Zde jsou tedy výsledky posledního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění z minulého týdne:

Voliči KSČM
Rozhodně/spíše proti radaru: 75 + 17 = 92 %
Rozhodně/spíše pro radar: 2 + 3 = 5 %

Voliči ČSSD
Rozhodně/spíše proti radaru: 52 + 28 = 80 %
Rozhodně/spíše pro radar: 2 + 13 = 15 %

Voliči SZ
Rozhodně/spíše proti radaru: 28 + 40 = 68 %
Rozhodně/spíše pro radar: 3 + 22 = 25 %

Voliči KDU-ČSL
Rozhodně/spíše proti radaru: 27 + 29 = 56 %
Rozhodně/spíše pro radar: 11 + 25 = 36 %

Voliči ODS
Rozhodně/spíše proti radaru: 11 + 18 = 29 %
Rozhodně/spíše pro radar: 17 + 45 = 62 %

Zde si můžete prohlédnout graf, v barvě vynikne naše rozdělená společnost ještě názorněji:

CVVM-průzkum

Jak je vidět, největšími odpůrci americké radarové stanice jsou komunisté - ti s rudou i ti s "lidskou" tváří, jak včera trefně pojmenoval dvě levicové strany Aston ve svém úvodníku. K nim se přidružují další rudí, tentokrát se zelenou tváří. Nejmenší odpor proti radaru je tedy u lidovců a, samozřejmě, u voličů občanské demokracie.
Možná tato čísla skutečně stojí za zamyšlení. Aspoň někomu...