22.9.2019 | Svátek má Darina


PRAHA: Nejvyšší mrakodrapy? A proč?

22.10.2011

Dočítám se, že na pražském Chodově do roku 2015 vyrostou dva mrakodrapy o výškách 139 a 128 metrů, trumfnou tak mrakodrap v Brně, který byl až dosud u nás nejvyšší a měří jen 111 metrů. Další mrakodrap se plánuje v pražských Hájích (120 metrů) a další na Litochlebském náměstí, rovněž v Praze 4 – Chodově.

Po první příležitosti, jak jsem mohl, jsem prchal před dvaceti lety z věžového domu, kde jsem bydlel na 12. poschodí. Navíc byl postaven v době panelákové výstavby v 70. letech, bezpečnostní a jiné normy podle dnešních měřítek nebyly dodrženy, porouchal-li se výtah, musel jsem často s nákupem vyšlapat dvanáct poschodí (dvě stovky schodů), s každým přibývajícím rokem svého věku jsem to náležitě pociťoval. Zato jsem měl výhled na Prahu, ale při pomýšlení, že bych měl skákat z 12. poschodí do natažené plachty hasičů, mi zmizel úsměv z tváře.

Naše Praha je krásné město, ale musí se rozrůstat právě o výškové budovy – mrakodrapy? Rád bych znal názory těch, kteří tyto stavby navrhují, projektují, realizují. Jejich argumenty pro a proti.

Jakmile mi dost často v televizi ukazují záběry z událostí teroristického útoku na „newyorská dvojčata“ z 11. září 2001, při nichž přišlo o život naráz 2973 lidí, nemluvě o dalších obětech a škodách, nemluvě o dalších nákladech, které po těchto útocích narůstaly a rostou dodnes, běhá mi mráz po zádech.

Proč bych se měl stěhovat do 32. patra? Či do 20. nebo i 15. - proč, páni architekti, stavitelé? Proč mám pracovat v takové výšce? Je už vyřešeno dostatečně čištění oken v tak nebetyčných výškách, máme dostatek výškových výtahů a horolezců-opravářů a údržbářů?

Na kolik přijde například (namátkou) spotřeba jednoho litru vody v takovém mrakodrapu? Kolik se spotřebuje kWh používáním výtahů, atd.? Napadají mne všelijaké otázky, jako snad každého, který si přečte tu zprávu v novinách či ji zaslechne v televizi.

Proč se u podobných zpráv neuvádí zdůvodnění takových řešení? Prosím všechny kompetentní činitele v našem hl. m. Praze, aby uvedli svoje důvody které je vedou k tomu, že hodlají stavět čím dál vyšší mrakodrapy. Ohyzdné, hrůzu vzbuzující? Co je v nich za krásu? Čím přispějí jejich do nebe volající stavby k lepšímu vzhledu naší Prahy?

Nejsem staromilec – naopak jsem hlasoval pro výstavbu objektu Národní knihovny podle návrhu architekta Jana Kaplického – měla být v místech, kde by se vyjímala, ničemu by nebránila, naopak povznesla by pražskou architekturu na moderní úroveň, která sem právem patří. Jsem pro moderní řešení našich architektů, která projdou mezinárodní soutěží a obstojí v celkovém zakotvení v naší Praze.

To mají být mrakodrapy? A proč?         Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.