26.4.2024 | Svátek má Oto


PRAHA: Nejvyšší mrakodrapy? A proč?

22.10.2011

Dočítám se, že na pražském Chodově do roku 2015 vyrostou dva mrakodrapy o výškách 139 a 128 metrů, trumfnou tak mrakodrap v Brně, který byl až dosud u nás nejvyšší a měří jen 111 metrů. Další mrakodrap se plánuje v pražských Hájích (120 metrů) a další na Litochlebském náměstí, rovněž v Praze 4 – Chodově.

Po první příležitosti, jak jsem mohl, jsem prchal před dvaceti lety z věžového domu, kde jsem bydlel na 12. poschodí. Navíc byl postaven v době panelákové výstavby v 70. letech, bezpečnostní a jiné normy podle dnešních měřítek nebyly dodrženy, porouchal-li se výtah, musel jsem často s nákupem vyšlapat dvanáct poschodí (dvě stovky schodů), s každým přibývajícím rokem svého věku jsem to náležitě pociťoval. Zato jsem měl výhled na Prahu, ale při pomýšlení, že bych měl skákat z 12. poschodí do natažené plachty hasičů, mi zmizel úsměv z tváře.

Naše Praha je krásné město, ale musí se rozrůstat právě o výškové budovy – mrakodrapy? Rád bych znal názory těch, kteří tyto stavby navrhují, projektují, realizují. Jejich argumenty pro a proti.

Jakmile mi dost často v televizi ukazují záběry z událostí teroristického útoku na „newyorská dvojčata“ z 11. září 2001, při nichž přišlo o život naráz 2973 lidí, nemluvě o dalších obětech a škodách, nemluvě o dalších nákladech, které po těchto útocích narůstaly a rostou dodnes, běhá mi mráz po zádech.

Proč bych se měl stěhovat do 32. patra? Či do 20. nebo i 15. - proč, páni architekti, stavitelé? Proč mám pracovat v takové výšce? Je už vyřešeno dostatečně čištění oken v tak nebetyčných výškách, máme dostatek výškových výtahů a horolezců-opravářů a údržbářů?

Na kolik přijde například (namátkou) spotřeba jednoho litru vody v takovém mrakodrapu? Kolik se spotřebuje kWh používáním výtahů, atd.? Napadají mne všelijaké otázky, jako snad každého, který si přečte tu zprávu v novinách či ji zaslechne v televizi.

Proč se u podobných zpráv neuvádí zdůvodnění takových řešení? Prosím všechny kompetentní činitele v našem hl. m. Praze, aby uvedli svoje důvody které je vedou k tomu, že hodlají stavět čím dál vyšší mrakodrapy. Ohyzdné, hrůzu vzbuzující? Co je v nich za krásu? Čím přispějí jejich do nebe volající stavby k lepšímu vzhledu naší Prahy?

Nejsem staromilec – naopak jsem hlasoval pro výstavbu objektu Národní knihovny podle návrhu architekta Jana Kaplického – měla být v místech, kde by se vyjímala, ničemu by nebránila, naopak povznesla by pražskou architekturu na moderní úroveň, která sem právem patří. Jsem pro moderní řešení našich architektů, která projdou mezinárodní soutěží a obstojí v celkovém zakotvení v naší Praze.

To mají být mrakodrapy? A proč?