Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Po duelu

diskuse (5)


Zaujal mě komentář k nedávnému duelu Andreje Babiše s Petrem Fialou na CNN Prima NEWS. Tento duel byl tvrdě napaden některými politickými komentátory.

V nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS měli diváci podle politologa Lukáše Valeše možnost vidět dva viníky v přímém přenosu. „Ještě tam měl být Tomio Okamura,“ podotkl Valeš a připomněl, že to byl právě Babiš, kdo navrhl zrušení superhrubé mzdy. „Návrh poslance Babiše podpořilo hnutí ANO, Petr Fiala a jeho ODS a také SPD. Tím vzali rozpočtu 100 miliard korun a dalších 25 miliard odškrtli tak, že zrušili daň z nabytí nemovitosti v době, kdy vrcholil nemovitostní boom,“ popsal Valeš. Právě kvůli tomu podle něj vznikl strukturální problém, který dodneška řešíme. „Oběma pánům se s odpuštěním práší od úst. Oba dva by měli odejít na pověstné smetiště dějin nebo do kláštera, tam si kajícně kleknout před oltář a prosit pána Boha nebo aspoň občany České republiky za odpuštění,“ řekl Valeš. S tím, že si vlády nemají co vyčítat, souhlasí i komentátorka Karolína Stonjeková. „Katastrofální je, že vláda, která se označuje za pravicovou, pokračuje v rozhazovačné politice. V minulém roce se vyplácely plošně přídavky na děti nebo energetické tarify. Podívejme se na částky –⁠ to, co vláda rodinám a firmám na boj s krizí poskytla, si v příštích dvou letech vybere zpátky, a ještě s velkým úrokem,“ popsala Stonjeková a zdůraznila, že takhle se fiskální politika dělat nedá.

Tolik pohled našich dvou politologů. Zajímavé přitom je, že premiér Petr Fiala je sám politolog. Petr Fiala (* 1. září 1964 Brno) je český politik, politolog a vysokoškolský učitel, od listopadu 2021 předseda vlády České republiky v čele většinového kabinetu tvořeného koaličními subjekty SPOLU a Piráti a Starostové. Evidentně je Fiala natolik „zdatný“ politolog, že dokáže „prášit od úst“ alias lhát bez uzardění. To Babiš je politik samouk, který svou politiku dlouhodobě zakládá na „zkratce“ – udělám pro vás co chcete a za kolik chcete – problémy budou, ale ty „vyřešíme“.

Již jsem psal o tom, že zrušení superhrubé mzdy k žádným zásadním inflačním tlakům nevedlo. V roce 2021 inflace vzrostla jen málo. Deficit rozpočtu se ovšem logicky zvýšil. Co se dělo loni a děje letos jsou jen dozvuky prudkého zdražení energií v roce 2022, promítnutí tohoto zdražení do cen výrobců a vysoká inflace. To roztočilo spirálu inflace. Navíc, vláda Petra Fialy doslova promrhala rok 2022, protože to byl volební rok a Fialova vláda nechtěla dělat nepopulární škrty před volbami. Proto se Fiala dušoval, že daně se zvyšovat nebudou a důchody se budou zvyšovat podle zákona. Důsledkem této politiky je současný stav veřejných financí a naštvání velké části české veřejnosti. Vláda má podporu kolem 30 % a čelí výhrůžkám odborů o generální stávce, blokádě důležitých dopravních tepen apod.

I rozpočet na rok 2023 byl sestaven pod vlivem voleb roku 2022 a byl navržen s nereálnými výdaji i příjmy. Proto je deficit do května roven téměř celému plánovanému deficitu rozpočtu na rok 2023, protože i přes zrušení superhrubé mzdy lidem klesly díky vysoké inflaci reálné příjmy a vedlo to ke snížení spotřeby domácností a méně se tak vybírá na DPH.

Fiala se navíc „přiznal“ k tomu, že vede ODS do politického zapomnění coby pravicové strany. Když vysvětloval nízké preference ODS, lidovců a topky (lidovci ani topka by se do poslanecké sněmovny nedostaly), hovořil o tom, že koalice SPOLU bude dále existovat a údajně se vedou i diskuse o této koalici pro volby do Evropského parlamentu. Tam by případná koalice SPOLU jen přiznala, že tak zvaná euroskeptická ODS je minulostí. Poté, co médií proběhla informace, že stávající vedení poslanců ODS v europarlamentu opouští Jan Zahradil s vyhraněně euroskeptickými názory, je jasné, že koalice SPOLU má pro evropské volby cestu otevřenou.

Fiala i Babiš tak skutečně „nelžou“, jen dělají svou politickou práci, tj. propagandu svého vidění světa, které je dostatečně „pružné“ na to, aby to, co platilo v listopadu 2022 neplatilo v červnu 2023. Zde tedy následují politiku Miloše Zemana, že názory nemění jen hlupák. Jsou to tedy chytráci? Obávám se, že spíše vychytralí jedinci, kteří si vždy najdou cestičku jak obhájit své postoje.

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Daniel Vávra
16. 7. 2024

Pro všechny balistické experty, co mají pocit, že to celý bylo nahraný a další konspirační...

Lubomír Stejskal
16. 7. 2024

Začátkem tohoto roku jsem si koupil lahev portského (Ruby) a uložil ji. Původně pro jednu zvláštní...

Hana Lukešová
16. 7. 2024

V květnu roku 1967 Egypťané obsadili celý Sinajský poloostrov.

Jan Bartoň
16. 7. 2024

Joe Biden vyzval po atentátu na Donalda Trumpa k tomu, aby se do politiky vrátila „slušnost a...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Robert Kotzian
15. 7. 2024

Šetření, které ukončila Evropská komise s provozovatelem sítě X, je především vydírání, jehož cílem...

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Lidovky.cz, ČTK
16. 7. 2024

Pořadatel protivládních demonstrací Ladislav Vrabel podal ústavní stížnost proti rozsudku, podle...

ČTK, Lidovky.cz
16. 7. 2024

Turecko se potýká s nedostatkem pastevců, to se už projevilo i na snížení počtu chovaného dobytka....

Lidovky.cz, ČTK
16. 7. 2024

V jezeře Matylda u Mostu v pondělí v podvečer našli utonulé dítě. Po pohřešovaném chlapci pátraly...

mls Markéta Lankašová, ČTK
16. 7. 2024

Volba nové předsedkyně europarlamentu, čtrnácti místopředsedů a především rozhodnutí o šéfovi či...

bur Vítězslav Bureš
16. 7. 2024

Česko má za sebou další tropickou noc. Podle meteorologů na přibližně osmině měřicích stanic...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz