19.3.2024 | Svátek má Josef


POLEMIKA: Opravdu pořad 168 hodin rozeštvává společnost?

19.6.2021

Bloger Jan Bartoň (k přečtení zde) se pozastavil nad pořadem 168 hodin dne 13.6.2021, který přinesl v jednom vstupu informace o výšce odměn v některých profesích. Na rozdíl od něj si nemyslím, že podání pravdivé informace je štvaním.

O co šlo? Pořad přinesl jednoduché srovnání odměn některých státních úředníků s tím, co dostali lékaři a sestry za dobu pandemie covid 19. Kupříkladu pan Vratislav Mynář (kancléř presidenta státu, trestně stíhaný, doposud bez bezpečnostní prověrky a zpupně ignorující odpovědi na dotazy, jež jsou na státnímu úředníkovi kladeny zcela legálně a právem), si přišel na více jak 800.000 Kč. Nejsem si jist, jakým způsobem zasáhla pandemie covidu jeho úřad a jak se mu zkomplikovala jeho práce. Bohužel to občanům vzhledem k svému osobitému pojetí svého úřadu nejspíše nesdělí. Dalšími hrdiny pandemie covid byli manažeři státního podniku Lesy ČR a někteří úředníci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Tito jedinci dostávali své odměny průběžně během roku 2020, a to ve výši dosahující mnohdy až 70 % jejich ročních příjmů (šlo o částky ve výši mnoha set tisíc korun).

Co se týče lékařů a sester, byly jim již v dubnu 2020 přislíbeny tehdejším a nynějším ministrem zdravotnictví odměny, kterých se dočkali po více jak roce uhýbání, vymlouvání atd., přičemž jejich odměna činila fixních 75.000 Kč čistého.

Pan Bartoň se ve svém článku navíc dopouští jisté nepřesnosti. Lékařům a sestrám v nemocnicích byly odměny uhrazeny přímo ze státního rozpočtu (tam bylo vyplácení bezproblémové), lékařům a sestrám v terénní praxi z prostředků zdravotních pojišťoven. Zde v rámci vyhlášky 172/21 Sb bylo navíc určeno, že odměna přísluší pouze nositelům výkonu, což velmi poškodilo zdravotní sestry, které pracují v terénní praxi u svého lékaře. Podrobnosti v mém článku zde.

Ve zmíněném pořadu – dle pana Bartoně štvavém – bohužel nebyly zmíněny zcela nepodstatné rozdíly mezi prací vysokého státního úředníka (sám v kanceláři, případně home office atd.) a lékaře nebo sestry na jednotce intensivní péče, kteří museli trávit mnoho hodin v neprodyšném oblečení bez možnosti si dát aspoň kafe nebo se jít v klidu vymočit. Pokud by pan Bartoň v době pandemie navštívil kteroukoliv nemocnici, zjistil by, že byly přeměněny na tzv. „covidária“, tedy prakticky všechna oddělení interní a chirurgické povahy nemohla pracovat pro nával nemocných v těžkém infekčním stavu. Myslím, že každý jen trochu uvažující jedinec onen rozdíl pochopí i bez své fyzické návštěvy nemocnice v uvedené době. Navíc lékaři v terénu museli vznést protest proti uvedené vyhlášce a teprve nyní se provádějí úpravy, aby onu odměnu dostali opravdu všichni, kteří v době pandemie pracovali.

Pan Bartoň ve svém článku zcela „neštvavě“ zmiňuje oblíbeného fackovacího panáka současné doby a tím je Česká televize a její ředitel. Pakliže jím zmíněná čísla jsou skutečná (zejména částka odměn a mezd manažerů ČT za rok 2019), jde samozřejmě rovněž o nehoráznost. Což ovšem nijak nesnižuje nemravnost, s níž se různí „špičkoví“ manažeři ve státní správě (tedy nejen v ČT) odměňují v době, jež je pro stát kritická a kdy deficit státních financí dosahuje nových rekordních výšek.

V souvislosti s pandemií covid zemřelo v České republice několik desítek lékařů a sester. Zemřeli proto, že byli vystaveni jako nikdo jiný infekci, vůči níž neměli protilátky, zpočátku ani ochranné prostředky, a mnozí z nich si odnesou celoživotní trauma z počtu svých mrtvých pacientů. Srovnání jejich práce a odměn s prací a odměnami některých vysokých státních úředníků je dokladem, jak funguje státní správa pod vedením ANO a ČSSD.

Lékaři a sestry však nenaříkají. Jistě se najde někdo, kdo jim veřejně vysloví uznání a zatleská.

Převzato z blogu Tomáš Vodvářka se souhlasem autora