168 HODIN: Jak spolehlivě rozeštvávat
Pořad 168 hodin byl na ČT inzerován způsobem, který si opět zaslouží pozornost. Zatímco odměny zdravotníkům byly vypláceny s „velkým zpožděním“, odměny úředníků byly mnohonásobně vyšší.
Investigativci - jak sebe velmi rádi pracovníci ČT z pořadu 168 hodin nazývají - využívají covidovou pandemii velmi „tvůrčím způsobem“. Tentokrát se v pořadu odvysílaném v neděli 13. 6. 2021 zaměřili na odměny za rok 2020, první rok pandemie. Největším „zlosynem“ je, jak jinak, kancléř Vratislav Mynář, Ten si podle ČT přišel na 800 000 Kč. K tomu se jistý publicista vyjadřoval tak, že Mynář má své „vlastní starosti“ (vyšetřování dotačních „podvodů“), a tak velké odměny jsou podezřelé. Poté ještě zmiňovali odměny krajských ředitelů Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, které také dosahovaly mnoha set tisíc. V pořadu vystoupil též bývalý politik Oldřich Kužílek, který prohlásil, že v některých případech činí odměny až 30 % ročního příjmu, což je prý „podivné“.
Aby bylo zdůrazněno, jak „nemorální“ jsou odměny úředníků, využila ČT odměny pro zdravotníky za covidovou pandemii. Zdravotníci obdrželi „jenom“ 75 000 Kč a odměny dostali „s mnohaměsíčním zpožděním“. To je samozřejmě faul jako hrom. Zatímco odměny úředníků, jakkoliv si o nich můžeme myslet, že jsou nemorální a v řadě případů bychom i uspěli, jsou v plánu výdajů příslušných státních organizací a vyplácejí se přímo z rozpočtu jednotlivých ministerstev či státních institucí, odměny pro zdravotníky byly vypláceny z prostředků zdravotních pojišťoven, přičemž několik měsíců trvá jen převod mimořádných finančních prostředků na nemocnice a další zdravotní zařízení. Letos to trvalo dva měsíce a někteří zdravotníci obdrželi odměny již ve výplatě za měsíc květen, další pak získají odměny za měsíc červen. Takto tedy ČT rozeštvává veřejnost.
Podívejme se ale na odměny v ČT. Našel jsem velmi podnětný článek věnovaný odměnám v ČT včetně generálního ředitele na HlídacíPes. Mimochodem, to je velmi častý zdroj těch „správných informací“, pokud ČT připravuje většinou protivládní publicistiku. Co nám tedy píše onen HlídacíPes:
Patnáct vrcholných manažerů České televize si v roce 2019 na mzdách a odměnách přišlo celkem na 46 542 678 korun. V průměru tak na jednoho manažera veřejnoprávní televize vychází částka přesahující 3,10 milionu korun. Kdo přesně kolik vydělal, však z odpovědi ČT zjistit nelze. Kromě Víta Koláře, ředitele korporátních vztahů a komunikace, a Denisy Kollárové, ředitelky marketingu a nových médií, žádný z ostatních členů managementu ČT nesouhlasil se zveřejněním své mzdy a odměn, jež získávají od České televize z veřejných prostředků. Za oba jmenovitě zmíněné manažery ale ČT rozhodla, že před zveřejněním údajů má přednost jejich právo na soukromí.
Mzdy manažerů České televize se skládají ze dvou složek – pevné, která tvoří 70 procent základní mzdy, a pohyblivé složky – dosahující 30 procent. Aby na pohyblivou složku mzdy dotčený zaměstnanec v daném měsíci dosáhl, musí splnit hodnotící ukazatele stanovené v rozhodnutí generálního ředitele č. 6/2012. Mezi tato kritéria patří mimo jiné plnění rozpočtu ČT ve vazbě na finanční plán, sledovanost, spokojenost, kvalita řídící činnosti, spolehlivost nebo operativnost.
Ještě výrazněji je ohodnocen generální ředitel České televize Petr Dvořák. Jeho standardní měsíční hrubá mzda dosahuje 242 tisíc korun. O jeho odměně za rok 2019 bude Rada ČT rozhodovat v červnu 2020. Za rok 2018 mu ji přiznala v maximální možné výši 2,42 milionu korun. Nekrácenou odměnu v maximální možné míře Rada ČT Dvořákovi přiznávala i v předchozích letech.
ČT tak káže vodu a sama pije víno. Je to její „standardní přístup“. Stát je potřeba pošpinit za každou cenu. Odměny manažerů ČT jsou z našich poplatků a ty platíme (ne)dobrovolně, tj. podle zákona. Mohu tak opět pouze konstatovat, že metody práce „investigativců“ ČT jsou ukázkou toho, jak by se taková práce dělat vůbec neměla.
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz