1.7.2022 | Svátek má Jaroslava


POLEMIKA: Hezký dárek pod stromečkem

25.12.2020

Internetový deník Neviditelný pes na svých stránkách 24.12.2020, tedy zrovna na Štědrý den, zveřejnil článek Ladislava Jakla.

Nemám a nikdy jsem neměl nic proti Ladislavu Jaklovi z Institutu Václava Klause (IVK), kterého jsem dosud za stoupence rychlého promořování nepovažoval. Avšak v tomto jeho posledním článku z internetového deníku NP, nesoucím název KORONAVIRUS: Nadešla doba očkovací, který nám nadělil pod stromeček, se spolu s kritiky vládních restrikcí a popíračů roušek svým (pravda, trochu opatrným) popíráním výhod vakcinace k „promořovačům“, v duchu nejrůznějších prohlášení IVK, nyní zařadil. Že někdo kritizuje nošení roušek a vládní restrikce spojené s pandemií plně chápu, i já jsem některé z nich už kritizoval. A v duchu svobody slova i názorů na stránkách NP se řídím pověstným výrokem „Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale až do smrti budu hájit Vaše právo to říkat“. Což neprohlásil Voltaire, jak se traduje, nýbrž Evelyn Beatrice Hall, která tak v biografii “Přátelé Voltaira” charakterizuje jeho obecný přístup ke svobodě názorů. Avšak k tomuto poslednímu článku výše zmíněného autora nemohu mlčet.

Nejprve musím autorovi připomenout, že se nákaza novým koronavirem v těchto dnech poprvé potvrdila v Antarktidě, je tedy už na všech sedmi světadílech. Tahle nákaza se šíří celým širým světem bez ohledu na hranice jednotlivých států či zdánlivě nepřekonatelné vzdálenosti, dokonce už řádí i mezi údajně izolovanými indiánskými kmeny v hloubi amazonského pralesa. Ale proč vyvolává u lidí obavy? Protože virus SARS-CoV-2 je nebezpečný vinou zvláštního charakteru jím způsobené nemoci, která má dvě tváře. Nejen že má tvář chřipky, která většině lidí nic neudělá, ale současně má i tvář infekční choroby, která dokáže zablokovat zdravotnický systém a zabíjet tisíce lidí. A jak nad ní vyzrát? Určitě ne občanskou neposlušností, přinášející jen zmatky a rozvrat. Lepší je dát se tou nejschůdnější cestou: vyzrát nad ní očkováním, které nám umožní návrat ke společenskému, kulturnímu a sportovnímu životu bez roušek, k cestování bez omezení a k normální práci nemocnic i dalších zdravotnických zařízení.

Autor v článku říká, že „princip očkování je v tom, že díky němu organismus vlastně prodělá samu nemoc“. Zřejmě mu však uniklo, že se u nás začala aplikovat vakcína BNT162b2 od Pfizeru na bázi mRNA (mediátorové ribonukleové kyseliny), dovážená z belgické továrny. Tedy po podání této vakcíny organismus „samu nemoc“ neprodělá. Ale je docela dobře možné, že strach z toho, že by po podání vakcíny prodělal „samu nemoc“, vedl šéfa IVK k prohlášení, že on se rozhodně očkovat nenechá. Nebo se snad bojí náš exprezident injekční jehly, jako náš současný prezident Miloš Zeman? Ale možná jeho postoj k vakcinaci ovlivnili panikáři, co se bojí anafylaktického šoku, kterým nás odpůrci vakcinace zhusta straší.

Prof. MUDr. Jiří Beran z Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové, jako erudovaný odborník z mnohaletou praxí k tomu říká: „Já jsem za svůj život očkoval přibližně 45 000 lidí a ty anafylaktické reakce jsem viděl čtyři. Takže je to jedna anafylaktická reakce na deset tisíc.“ Podle jeho sdělení reakce na vakcínu od Pfizeru může být mírné až velké zarudnutí v místě vpichu, bolest v rameni, bolest hlavy, bolest svalů či únava. Což dle jeho zkušeností nevybočuje z příznaků tzv. živých, oslabených vakcín. Ve skutečnosti žádná vakcína, žádný lék, dokonce ani žádné jídlo (když ho třeba špatně skladujeme) nejsou úplně a zcela bez rizika. Ani u přecházení přes vozovku, ani za letu letadlem, ani při koupání v rybníce - nikde nemáme absolutní, tedy 100% jistotu, že se nám vůbec nic nestane.

Autor článku není infektolog, ani vakcinolog. Je však s podivem, že při své procházce po akademické půdě zcela opomenul řádnými argumenty vyvrátit alespoň vyjádření Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP: „Lékaři infekčních oddělení, kteří od jara denně bezprostředně bojují za záchranu životů stovek pacientů postižených infekcí covid-19, spolu s vakcinology, kteří pozorují narůstající odpor k očkování, vyjadřují hluboké znepokojení nad nedostatečnými a často zavádějícími informacemi o očkování v naší zemi. Denně vidíme těžká zdravotní postižení, úmrtí a tragédie v rodinách, v rozsahu ještě před rokem zcela nemyslitelném. Potvrzujeme, že přes maximální úsilí vědeckých týmů na celém světě nemáme a v brzké době nebudeme mít účinný lék proti koronaviru, který se nadále vyznačuje mimořádnou nakažlivostí a zákeřností. Po roce usilovného hledání sdělujeme hluboké zklamání, že máme k disposici jen několik pomocných léků, které jsou schopny zlepšit prognózu nakažených o necelých 10-20 %, což je číslo zoufale nízké. Nákazu nadále považujeme za nebezpečnou ruskou ruletu, která si své oběti hledá bez větších pravidel. Po řadu týdnů v České republice na tuto jednu infekci umírá denně více než 100 lidí, před měsícem to bylo již i přes 250 lidí denně, což je číslo dříve pro několik generací infektologů, mikrobiologů či epidemiologů zcela nemyslitelné. Toto číslo je nyní výrazně vyšší než kolik obětí si denně u nás žádají onemocnění nádorová.“ Zde odkaz na celý text a podpisové archy lékařů.

Jinak řečeno, všichni ti, kdo kromě stávajících restrikcí a roušek brojí i proti očkování, se fakticky řadí ke stoupencům rychlého promoření. Ale chce se snad IVK postavit za novou, pochybnou ideovou linii největších radikálů, ze které čouhá zrůdná forma eugeniky jak sláma z bot některých primitivů, hulákajících po náměstích? Pravda, nejde zde už o tu starou eugeniku, očišťující árijskou rasu. Ale i ty špatně skrývané snahy o „důchodovou reformu“, kdy rychlým vymíráním seniorů a lidí vážně nemocných se „mladý a zdravý národ“ dočká lepších zítřků, jsou prostě a jednoduše zvrácené.

Převzato z KarelWagner.blog.idnes.cz se souhlasem autoraSOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™
SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte krabici plnou pokračovacího kojeneckého mléka Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™. Zbrusu nová receptura...