3.7.2022 | Svátek má Radomír


NÁZOR: Může Rath pomoci zdravotnictví?

3.5.2006

Ano. Sice ne tak, jak by on sám očekával, ale jako nezamýšlený důsledek Rathova jednání se může české zdravotnictví zlepšit. Pokud budeme mít štěstí...

Aktuální situace

České zdravotnictví se v současné v ničem neliší od typického socialistického zdravotnictví zbytku vyspělého světa. Jeho zásady jsou:

- Nízká nebo nulová odpovědnost občana za vlastní zdraví. A proto jsou nemocnice plné nemocných s civilizačními chorobami.
- Vysoká pravomoc občana k používání zdravotnických zdrojů (lékařů, sester, nemocnic, léků) provázená nulovou odpovědností. A proto jsou čekárny plné simulantů.
- Neexistující kontrola efektivnosti používání zdravotnických zdrojů. A proto jsou náklady na zdravotní péči vysoké a neustále rostou.
- Obrovská monopolní ochrana zdravotníků před skutečnými potřebami nemocných. Projevuje se monopolizací v poskytování léků a lékařských služeb (povolení, certifikáty, profesní komory atd.). A proto jsou fronty na operace delší.
- Rostoucí vměšování státu. A proto nakonec možnost volby pro nemocného i zdravotníky úplně zmizí. Bude existovat jediný možný a správný způsob jak a komu péči poskytovat …

Rathovy změny

Rath není andílek. Má rád moc. Centralizuje zdravotní péči, zakazuje podnikání, odnímá pravomoci krajům, nemocnicím. zdravotníkům i pacientům. Na druhé straně však také liberalizuje, neboli ruší, monopolní ochranu zdravotníků. Léky chce prodávat i jinde než v lékárnách, praktické lékaře chce jako obor zrušit. Teď už jde jen o to, jestli má dost síly, času a odvahy zajít dost daleko. Jak v centralizaci, tak v liberalizaci. Pokud se mu to podaří, může zdravotníky a zákazníky konečně jaksepatří naštvat. Obecně totiž platí, že opravdu jednat dokáží pouze naštvaní lidé. Zatím jsme pouze svědky protestů zdravotníků proti tomu, aby jim stát bral jejich těžce vystudované výhody. K tomu, aby nářky zdravotníků přerostly ve skutečně racionální požadavky na liberalizaci trhu, je nutné, aby se neškodný plot ohraničující území zaručených výhod stal nechutně ostnatým (d)Rathem buzerace.

Ideální stav

- Léky se prodávají všude, a to včetně internetu, za tržní ceny a nikoli za zaručené marže. Za zaručené marže je může i nadále prodávat stát.
- Lékaři mohou léčit kohokoli a jakkoli chtějí, pouze mají zákonnou povinnost naprosto přesně a zevrubně o všem informovat své pacienty a plátce zdravotní péče (pojišťovny). Zákazník totiž není blbec a mnohdy si dokáže oprávněnost zdravotnického postupu ověřit na internetu. Ne nadarmo jsou zdravotní informace jedním z nejvyhledávanějších informačních zdrojů …
- Občané mají možnost se vyvázat ze systému státního zdravotního pojištění, které je provozováno Všeobecnou zdravotní, a mohou u komerčních pojišťoven uzavřít libovolné množství pojistných smluv na libovolné množství svých zdravotních problémů. Případně mohou platit zdravotní péči ze svého (pokud mají rádi riziko).
- Pojišťovny mají právo uzavírat smlouvy s potenciálními pacienty i zdravotníky za vzájemnou dohodou určených podmínek.
- Deficity veřejného zdravotnictví jsou dorovnány sociálními daněmi. Žádné mlžení o vynucené sociální solidaritě. Občan má právo vědět, kolik na veřejné zdravotnictví doplácí.

(autor je kandidát do PSP za LiRA/LiberálovéČR)Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...